امروز

سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۹:۱۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

میلاد جهانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به معایب فضای مجازی و تأثیرات آن بر جنبه‌های مختلف زندگی انسان اظهار کرد: رنج سنی مخاطبان فضای مجازی بیشتر شامل افرادی است که در دوران بلوغ هستند و این طیف از افراد بیشتر در معرض این چنین فضاهایی هستند.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی مانند بسیاری از پدیده‌های دیگر در عصر تکنولوژی دارای پیامدهای منفی است، اضافه کرد: ایجاد روابط نامشروع و نامتعارف که به تبع آن وابستگی‌های عاطفی و ناهنجاری‌های اجتماعی به وجود می‌آید، از عمده معایب فضاهای مجازی است. بسیاری از فضاهای مجازی برای اهدافی چون نشانه گرفتن فرهنگ طراحی شده‌اند چراکه مخاطبان این فضاها آنها نوجوان و جوانانی هستند که اطلاعات و مطالعات کافی ندارند.

این عضو آکادمی جهانی علم، مهندسی و تکنولوژی افزود: بسیاری از امکانات و جذابیت‌های رنگ و لعاب‌دار فضاهای مجازی در جهت از بین بردن فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی تبیین شده‌اند. فضای مجازی معمولا بصورت خزشی بر فرهنگ قالب جامعه و گروه ‎ های سنی هدف خود تاثیر می ‎ گذارد و عقاید و باورهای غلط با کمترین هزینه و بهترین روش بر مخاطبان غالب می ‎شود.


وی با برشمردن برخی از آسیب ‎ های اجتماعی ناشی از استفاده نادرست از فضای مجازی یادآور شد: سرد شدن کانون گرم خانواده از جمله این آسیب ‎ هاست؛ امروزه تحت تاثیر این فضاها صله رحم و دید و بازدیدها کاهش یافته است. بخشی ازاین آسیب ‎ ها نیز گریبان ‎ گیر سیاست شده است. افترا و تهمت ‎های ناروای سیاسیون به یکدیگر در فضای مجازی نیز از دیگر اهداف پشت پرده فضاهای مجازی است.

جهانی عنوان کرد: بهترین راه مقابله با آسیب ‎ های اجتماعی ناشی از فضای مجازی فرهنگ سازی و عمل ‎ گرایی در این حوزه است. این پروسه نیازمند گذر زمان است و با گذشت یک یا دو سال به نتیجه مطلوب نمی ‎ رسد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی