خانه » اخبار » اختصاص ۷٫۵ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت آثار تاریخی همدان

اختصاص ۷٫۵ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت آثار تاریخی همدان

علی مالمیر در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه این اعتبارات از محل اعتبارات ابلاغی سازمان میراث فرهنگی به منظور مرمت بناهای تاریخی اختصاص یافته است، افزود: مرمت گنبد مسجد جامع، آرامگاه بوعلی، سرای قلم‌دانی بازار همدان، پنجره‌های میدان امام(ره)، شیروانی مجتمع ابن‌سینا، آرامگاه باباطاهر و امامزاده محسن از جمله آثار تعمیری در شهر همدان است.


وی خاطرنشان کرد: مرمت بازار ملایر، زورخانه بابک ملایر، امامزاده بدیع‌الزمان نهاوند و … نیز از دیگر بناهای تاریخی شهرستان‌های استان همدان در سالجاری خواهد بود.


مالمیر درباره مرمت مسجد جامع همدان عنوان کرد: در ساماندهی مسجد جامع همدان اولویت با سالم ماندن بنای تاریخی این مسجد و آسیب نرسیدن به اثر تاریخی است.


وی ادامه داد: درنظر گرفتن سرویس بهداشتی در محل مسجد جامع منجر به بروز نم و آسیب رسیدن به بنا می‌شود بنابراین باید مکان‌یابی دیگری برای سرویس بهداشتی انجام شود و یا اینکه مسئولان مکان دیگری را برای اعتکاف درنظر بگیرند.


مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان با بیان اینکه برای حفظ و نگهداری بناهای تاریخی سالانه باید مرمت شوند، افزود: پروژه‌های استحکام‌بخشی و حفظ و نگهداری بنا تقریبا هر ساله برای تمامی بناهای تاریخی هر چند به صورت جزئی انجام می‌گیرد.


وی خاطرنشان کرد: در استان همدان ۱۸۰۰ اثر طبیعی و تاریخی شناسایی شده وجود دارد که ۱۰۰۰ مورد از این بناها ثبت ملی شده‌اند.


مالمیر در پایان درباره حضور حامد همایون در همدان گفت: جشنواره تابستانی توسط بخش خصوصی در همدان اجرا خواهد شد و در این جشنواره از هنرمندان بسیاری دعوت شده است.


انتهای پیام

منبع:ایسنا

bigtheme
x

شاید بپسندید

مشاغلی که موجب “استئوارتریت” می‌شود

به گزارش خبرنگار ایسنا، حمید رضا رستمی در کارگروه تخصصی کنگره استئوارتریت که در اصفهان ...