امروز

سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۹:۳۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، محمدی در آیین تجلیل از خبرنگاران و پیشکسوتان سازمان‌های مردم نهاد که به مناسبت روز خبرنگار و روز مشارکت‌های اجتماعی با حضور مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری استان مرکزی در خانه سازمان‌های مردم نهاد این استان برگزار شد، گفت: اخیرا ساختار خانه سازمان‌های مردم نهاد استان که تنها خانه تشکل‌های فعال در کشور است، تغییر کرده است.

وی بیان کرد: ساختار خانه از هیات مدیره به شورا تغییر کرده و شورا با مشارکت اعضا و مدیریت دبیر شورای مرکزی اداره می‌شود.


دبیر شورای مرکزی خانه سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی ادامه داد: با توجه به اینکه خانه متشکل از هفت شبکه تخصصی از جمله اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، محیط زیست و منابع طبیعی، خیرین، معلولین و… است، از هر شبکه یک نماینده در شورای مرکزی عضو است.


محمدی با بیان اینکه اقدامات موثری در راستای ایفای نقش مطالبه‌گری سازمان‌های مردم نهاد انجام شده است، افزود: یکی از اقدامات موثر این بخش که با همکاری فعالین سازمان‌های مردم نهاد انجام شد، بازرسی از سازمان‌ها و نهادهای دولتی برای بررسی وضعیت توجه به حقوق شهروندی در این مکان‌ها بود.


وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر این اقدام انجام شده و امسال نیز ادامه دارد، عنوان کرد: بازرسی تمامی مراکز درمانی، بازرسی مدارس و … بخشی از اقدامات فعالین بخش تشکل‌ها در استان مرکزی است.


دبیر شورای مرکزی خانه سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی با تاکید بر این نکته که نرخ مشارکت‌های اجتماعی در کشور و به تبع آن در استان نسبت به بسیاری از کشورها پایین است، افزود: رسانه در افزایش این نرخ می‌تواند نقش بسیار موثری داشته باشد.


محمدی ادامه داد: به عنوان نمونه در استان مرکزی جامعه در حد قابل قبولی با خانه سازمان‌های مردم نهاد یا خود تشکل‌ها آشنایی ندارد و رسانه می‌تواند پل ارتباطی این تعامل باشد.


وی تاکید کرد: افزایش مشارکت‌های اجتماعی بستر بهبود بسیاری از شرایط و کاهش آسیب های اجتماعی است و تشکل‌ها راه افزایش این مشارکت هستند.


دبیر شورای مرکزی خانه سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی با بیان اینکه در صورتی که سمن‌ها در بخش‌های مختلف از جمله پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و سلامت فعالیت نداشتند، وضعیت وخیم‌تر از شرایط کنونی بود، عنوان کرد: تشکل‌ها تعامل مناسبی با دولت دارند و این تعامل به بهبود شرایط کمک کرده است اما قطعا نیاز به تقویت روحیه مشارکت‌پذیری و تعامل تشکل‌ها با دولت داریم.


محمدی در بخشی دیگر از سخنانش در خصوص موضوع آلودگی هوای اراک و مسئله ایرالکو گفت: در ارتباط با مسائل آلودگی هوا در کارگروه کاهش آلودگی هوا بحثی صورت گرفت که متاسفانه برخورد مناسبی با دکتر سیاوش آقاخانی به عنوان یک فعال اجتماعی صورت نگرفت.


وی ادامه داد: در هر جریانی صاحبان فکر و اندیشه، سازمان‌های سیاسی و صاحبان سرمایه همگی حضور دارند و این یک واقعیت در دنیاست و اختصاص به ایران ندارد. فلسفه وجودی سازمان‌های مردم نهاد محیط زیست در واقع مطالبه‌گری در خصوص حق مردم در برابر این نهادها و افراد است.


دبیر شورای مرکزی خانه سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی افزود: اگر قرار باشد یک کنشگر اجتماعی و کنشگر محیط زیست در راستای ایفای نقش مطالبه‌گری و بر اساس نتایج علمی موضوعی را مطرح و مطالبه‌ای را پیگیری کنند و با آنان برخورد نامناسبی شود باید پرسید فلسفه مردم محوری چه می‌شود؟


محمدی تاکید کرد: یک کنشگر اجتماعی این حق را دارد که مطالبه‌گری خود را انجام دهد البته ما هیچ انتظاری خارج از قوانین نداریم و چنین موردی پیگیری نشده و هرآنچه به عنوان یک مطالبه مورد توجه قرار گرفته در چارچوب قانون است.


وی با بیان اینکه ساعت‌ها زمان این کشور به کارگروه‌های مختلف از جمله کارگروه کاهش آلودگی هوا اختصاص داده شده و مصوبه‌هایی بر اساس قوانین تصویب شده است، عنوان کرد: یکی از این مسائل که در کارگروه‌های متعدد مورد بررسی قرار گرفت موضوع ایرالکو است. تصمیم‌هایی که در خصوص این شرکت اتخاذ شد سال‌ها مورد بی‌توجهی قرار گرفته و شاهد بدعهدی‌هایی بودیم، دولت‌های مختلف عوض شدند اما این شرکت مجاب به انجام کامل و به موقع مصوبه‌ها نشد.


دبیر شورای مرکزی خانه سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی بیان کرد: ما با مالکیت این واحد صنعتی کار نداریم و تنها یک مطالبه به حق داریم و آن پیشرفت کشور بر اساس شاخص‌ها و استانداردها یعنی همان استانداردی که نمایندگان مجلس و دولت‌های مختلف در برنامه‌های مختلف توسعه ساعت‌ها وقت کرده‌اند و به تصویب رسیده است.


وی با تاکید بر این نکته که باید قانون اجرا شود، افزود:  البته این خواسته با بی‌منطقی مطرح نمی‌شود. فعالین اجتماعی اهل گفت‌وگو و مذاکره هستند اما سلامت مردم را نباید فدای دیگر مصالح کرد.


محمدی اظهار کرد: اگر ایرالکو و امثال این واحد آلاینده استانداردها را رعایت نکنند، در آینده باید بیمارستان آیت‌الله خوانساری ‌را توسعه دهیم.


به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از خبرنگاران و پیشکسوتان سازمان‌های مردم نهاد تقدیر شد. 


انتهای پیام

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی