امروز

سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۱:۳۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

 خبرگزاری شباب :: باغ وحش وکیل آباد به اخطاریه‌های محیط زیست توجهی ندارد/ امکان اقدام قانونی علیه این مجموعه نداریم
 »» باغ وحش وکیل آباد به اخطاریه‌های محیط زیست توجهی ندارد/ امکان اقدام قانونی علیه این مجموعه نداریم
 


خبرگزاری شباب: مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی گفت: باغ وحش وکیل آباد به اخطاریه‌های محیط زیست توجهی ندارد و امکان اقدام قانونی علیه این مجموعه نداریم.

 باغ وحش وکیل آباد به اخطاریه‌های محیط زیست توجهی ندارد/ امکان اقدام قانونی علیه این مجموعه نداریم ,خبرگزاری شباب

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، هفته گذشته با انتشار خبر امکان جمع‌آوری باغ‌وحش وکیل‌آباد و انتقال تعدادی از حیوانات باغ وحش به تهران، سیلی از انتقادات و واکنش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد؛  واکنش‌هایی که از یک سو این اقدام را پس از بسته شدن چندین ساله کوهستان پارک شادی در ضدیت با روح کلان شهرِ مسافرپذیری مانند مشهد و هم‌سو با شادی و تفریح زدایی و برخورد ضدگردشگری با شهر می‌دانند. در آن سو برخی عدم مدیریت صحیح مسئولان امر را دلیل اصلی این اتفاق می‌دانند. آن‌چه مهم است این‌که زوایای بسیاری در این اتفاقِ وجود دارد که مهم‌ترین آن اظهارات ضد و نقیض متولیان امر است. در ادامه گفت‌وگوی انجام شده با حمید صالحی رئیس اداره کل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی را در این زمینه می‌خوانید.

تسنیم:سازمان حفاظ از محیط زیست استان چه اقداماتی در راستای برخورد با تخلفات باغ وحش وکیل آباد مشهد در چهار ساله گذشته انجام شده داده است؟ لطفا اهم این اقدامات را در جهت تنویر افکار عمومی به صورت مشروح بیان فرمایید.

 صالحی: با توجه به قرار گرفتن باغ وحش در بافت شهری و ایجاد مزاحمت برای محیط‌های پیرامون و همچنین عدم اخذ مجوز فعالیت از سازمان حفاظت محیط زیست و از طرفی مغایرت محل با ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و خدماتی و همچنین کوچک بودن فضاها و نامناسب بودن محل نگهداری گونه‌ها، اخطاریه‌ای به مجموعه مذکور ابلاغ شده است. لازم به ذکر است در طول بازه زمانی سه ساله مطروحه در اخطاریه چندین بار از طریق مکاتبه و بازدید مستقیم موضوع اخطاریه پیگیری شده است.

تسنیم: شما بارها در اظهارات‌تان از وجود خلاء قانونی در زمینه برخورد با باغ وحش وکیل آباد صحبت به میان آورده‌اید. لطفاً این خلاء قانونی را توضیح دهید.

صالحی: استقرار باغ وحش وکیل آباد از حیث ضوابط استقرار مطابق ضوابط و معیارهای استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی نبوده و مجوزی از این اداره کل جهت فعالیت و عرضه و نگهداری حیوانات وحشی اخذ ننموده است که بتوان براساس دستورالعمل ایجاد و مدیریت مراکز نگهداری حیات وحش با این مرکز اقدام قانونی کرد و همچنین مجموعه مذکور به اخطاریه‌های متعدد این اداره کل مبنی بر توقف فعالیت و اخذ مجوزات قانونی و انتقال محل استقرار مکان فعلی باغ وحش توجهی نکرده است.

تسنیم: ماجرای انتقال گزینشی برخی گونه‌های حیوانات باغ وحش به تهران و شائبه وجود برخی گونه‌های قاچاق و از بین رفتن حیوانات به محض رسیدن به مقصد را نیز توضیح دهید.

صالحی: انتقال برخی گونه‌های جانوری به پارک طبیعت پردیسان صرفاً اخذ گونه‌های جانوری که از طرق مختلف (مکشوفه از متخلفین، آسیب دیده، تحویلی از شهروندان درب این اداره‌کل و…) به صورت امانی در اختیار باغ وحش وکیل‌آباد قرار داشته است صورت گرفته و کل عملیات زنده‌گیری و بارگیری در حضور کارشناسان مختلف حیات‌وحش و حقوقی و پس از دریافت تاییدیه سلامت حیوانات از دکتر دامپزشک انجام شده است.

لازم به توضیح است ساعت حرکت بعد از غروب آفتاب صورت پذیرفته تا در وضعیت مطلوب هوایی انتقال صورت گیرد. در طول مسیر تمامی مراقبت‌های ویژه انتقال انجام شده و بدون هیچگونه تلفاتی کلیه گونه‌های جانوری تحویل مسئول پارک پردیسان و کارشناسان دفتر حیات وحش شده است.

تسنیم: آیا در جهت استانداردسازی باغ وحش و نه تعطیلی آن در سال‌های اخیر اقدامی صورت داده‌اید؟

صالحی: این اداره‌کل با توجه به اینکه مجموعه مذکور فاقد مجوز فعالیت بوده و درخواستی مبنی بر صدور پروانه بهره‌برداری نداشته؛ ابلاغ اخطار استانداردسازی دور از منطق است. اما در کل دوره فعالیت مجموعه باغ‌وحش بازدیدهای مکرر دوره‌ای کارشناسان این اداره‌کل و ارائه توصیه‌های بهداشتی، تغذیه‌ای و… انجام شده است که منجر به وضعیت مطلوب بهداشتی و تغذیه‌ای حیوانات چه از نظر کمی و کیفی در وضعیت کنونی می‌باشد. لازم به ذکر است در سنوات اخیر کارهای متعددی مانند اخطاریه نصب میکروچیپ کلیه گونه‌های جانوری موجود، اخطار نصب تابلوهایی متحدالشکل با توضیحات کامل مربوط به هرگونه جانوری در قفس‌ها، اخطار نصب تابلوهای هشدار در مجموعه در زمینه حفظ محیط زیست و عدم تغذیه وحوش توسط بازدیدکنندگان و خودداری از پرتاپ زباله به داخل قفس‌ها به زبان‌های عربی، انگلیسی و فارسی، لیست‌برداری کامل گونه‌های تلف شده موجود در سردخانه باغ‌وحش، اخطار در زمینه قفس‌های علفخواران به طوری که ترتیبی اتخاذ شود تا از دسترسی مستقیم بازدیدکنندگان با حیوانات جلوگیری شود.

گفت‌وگو از صادق عسکری

انتهای پیام/تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۰۷

خبرگزاری تسنیم


shabab


shabab press

» اشتراک گزاری خبر

نظرات

پست نظرات

امنیتی و دفاعی
اجتماعی


دیگر رسانه ها


عضویت خبرنگاری خبرگزاری شباب

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی