امروز

چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۷:۰۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، مراسم پایانی کنگرۀ سراسری شعر بقیع «آخرین حرم» با معرفی و شعرخوانی نفرات برگزیده، ساعت ۱۸ سه‌شنبه دوم آبان‌ماه، در سالن سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین حسین مناقبی همراه خواهد بود. همچنین غلامرضا سازگار مداح و شاعر پیشکسوت اهل بیت (ع)، سیدحمیدرضا برقعی و احمد بابایی از دیگر افراد حاضر در این مراسم هستند.


علاقه‌مندان برای حضور در مراسم اختتامیه این کنگره می‌توانند در زمان یادشده به حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ مراجعه کنند.


بر اساس این خبر، کنگرۀ سراسری شعر بقیع «آخرین حرم» تلاشی است در راستای توسعۀ نگاه فرهنگی ـ ادبی به مقولۀ بزرگ­داشت جنۀ البقیع. ذیل این جریان چند موضوع مهم فرهنگی ـ مذهبی نیز مورد توجه قرار می­‌گیرد؛ نخست، پرداختن به مطالبۀ عمومی بازسازی حرم بقیع. دوم، احیای فرهنگ مدیحه­‌سرایی در مقام چهار امام مدفون در بقیع (که سلام خدا بر آن­ها باد). و سوم، مقابله با تفکر تکفیری، سلفی و وهابی.


کنگرۀ شعر «آخرین حرم» از آنجا آغاز شد که «انجمن میراث اسلامی» پس از چند سال فعالیت آکادمیک با هدف حفظ و احیای مواریث اسلامی، تصمیم گرفت دغدغۀ بقیع را بیش از پیش در سطح جامعه نیز ترویج و تکثیر کند. در ادامه مسیر، دیگر نهادهای تاثیرگذار در جریان ادبیات متعهد و آئینی به این حرکت پیوستند. حوزۀ هنری، مجمع شاعران اهل بیت (ع) و موسسۀ ادب­‌پژوهی شیعی (سلیس)، نهادهایی هستند که انجمن میراث اسلامی را در راه برگزاری این کنگره سراسری یاری کرده­‌اند.


فراخوان کنگره شعر بقیع در بخش اصلی: «ائمه بقیع علیهم‌السلام»، مدایح و مراثی، زیارت ائمه بقیع علیهم‌السلام و توسل به ایشان و بخش ویژه: «حرم مطهر ائمۀ بقیع»، تخریب بقیع و لزوم احیای آن، تفکر سلفی و تخریب مقدسات اسلامی منتشر شد.


پس از اعلام فراخوان، در مجموع ۵۲۱ قطعه شعر (در قالب‌های مختلف سنتی و نو) از ۲۸۰ شاعر به دبیرخانۀ کنگره ارسال شد. به خاطر سطح کیفی مطلوب آثار و نزدیکی بسیار سطح فنی و ادبی شعرها، فرایند داوری و ارزش­گذاری شعرها در سه مرحله توسط هیأت داوران انجام گرفت. در مراحل داوری چهار فاکتور «صحت و غنای محتوا»، «سلامت و قوت زبان»، «عاطفه و تأثیرگذاری» و «خلاقیت و نگاه هنری» مورد توجه داوران قرار داشت و در پایان ۶۲ شعر برای انتشار در کتاب برگزیده شد. از آن میان ۳۵ شعر به عنوان شایستۀ تقدیر انتخاب شد و ۴ قطعه شعر نیز به عنوان سروده‌های برتر و برگزیده انتخاب شد.


برگزارکنندگان این کنگره اعلام کرده‌اند: کنگرۀ سراسری شعر بقیع «آخرین حرم»، وجاهت علمی و ادبی خود را مرهون شأن علمی و ادبی دبیر علمی خود یعنی جناب استاد محمدعلی مجاهدی (پروانه) است. در کنار استاد مجاهدی، دکتر رضا بیات، محمود حبیبی کسبی و هادی جانفدا، اعضای شورای علمی و هیأت داوران را تشکیل دادند و محمدمهدی شریعت‌مدار و علیرضا ابوالقاسم اصفهانی به نمایندگی از انجمن میراث اسلامی، اعضای هیأت اجرایی و پشتیبانی این کنگره بودند.


انتهای پیام

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی