امروز

چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۲:۳۵ بعد از ظهر

سایز متن   /به گزارش ایسنا،  «مهرداد کهزادیان» با بیان اینکه در استان ایلام ۴۲۴هزار هکتار عرصه بیابانی است که در شهرستان دهلران، مهران، آبدانان و ایلام قرار دارند، اظهار کرد: اقدامات گذشته این دستگاه اجرایی برای مقابله با بیابان زایی در سال‌های گذشته صرفاً اقدامات بیولوژیک همچون نهال کاری صورت گرفته است .


وی با اشاره به اینکه ۸۴ هزار هکتار از کانون‌های بحران فرسایش بادی در عین خوش، ابوغویر و حسن قندی شناسایی شده است، افزود: در سال جاری برای اولین بار برای تثبیت این کانون‌ها و مقابله با وقوع ریزگردها و گردوغبار در استان، مالچ پاشی ۸۰۰ هکتار از اراضی منطقه بحرانی ابوغویر در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر این ۷۰ درصد این منطقه که حدوداً ۵۶۰ هکتار است، نهال‌کاری خواهد شد.


رئیس اداره بیابان‌زدایی منابع طبیعی استان ایلام به فواید استفاده از مالچ در تثبیت کانون‌های بحرانی بیابان‌ها اشاره و اضافه کرد: مالچ با به هم چسباندن ذرات شن و ماسه عرصه‌های بیابانی مانع از فرسایش بادی شده و علاوه بر این با حفظ رطوبت خاک، شرایط را برای استقرار نهال در این عرصه‌ها فراهم می‌کند.


کهزادیان به توقف فرسایش بادی با اجرای طرح مالچ‌پاشی و کاشت گونه‌های گیاهی بومی منطقه در کانون‌های بحرانی اشاره کرد و ادامه داد: در این منطقه، شرایط برای اجرای طرح بیابان زدایی با وجود روستاها، راه‌های روستایی و اراضی زراعی همچون منطقه دشت عباس فراهم است.


وی با اشاره به انتقال آب کرخه به ۵۰ هزار هکتار از اراضی منطقه و همچنین وجود چاه نفتی چشمه خوش، یادآور شد: این پتانسیل‌های بالقوه، اهمیت کار در این منطقه خاص را بیش از پیش می‌کند که نیاز به سرمایه‌گذاری در منطقه احساس می‌شود.
انتهای پیام

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی