امروز

چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۹:۰۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، شرکت‌کنندگان در این تجمع با در دست داشتن پرچم‌های قرمز و سیاه ارتش شورشی که نماد جنبش ناسیونالیسم است و نیز پرچم آبی و زرد اوکراین به سمت مرکز شهر کی‌یف حرکت کردند.

برخی از مردم عکس استپان باندرا، رهبر ناسیونالیست‌های اوکراین در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی را در دست داشتند و فریاد “باندرا قهرمان ما است” و “درود بر اوکراین” سر دادند.


باندرا، رهبر ایدئولوژیک مبارزان ارتش شورشی اوکراینی بود که در کنار نیروهای آلمانی در طول جنگ جهانی دوم جنگید.


قحطی ناشی از کشاورزی اشتراکی شوروی در دهه ۱۹۳۰ میلادی بسیاری از مردم اوکراین را علیه مسکو برانگیخت و آنان را در رکاب هر کشور خارجی دیگری قرار داد که به آنان کمک می‌کرد تا حاکمیت کرملین را از میان بردارند.


اُلگ تیاگنیبوک، رهبر حزب راست‌گرای افراطی ناسیونالیست “سوبودا” در ابتدای این تجمع گفت: امروز ما به عنوان یک نمونه به مبارزات ارتش شورشی پرداختیم. مبارزان این ارتش علیه مهاجمان مسکو و اشغالگران لهستانی، آلمانی و مجارستانی مبارزه کردند و می‌دانیم که هم‌اکنون نیز شرایط کشور از بسیاری جهات شبیه به همان دوران است.


روابط روسیه و اوکراین از سال ۲۰۱۴ و با تصرف شبه‌جزیره کریمه در دریای سیاه توسط مسکو در بن‌بستی شدید گرفتار شده‌ است.


از آن پس مسکو به تحریک درگیری جدایی‌طلبان در دو منطقه شرق اوکراین متهم شده است. این درگیری کشته شدن ۱۰ هزار تن از مردم طی سه سال را در پی داشته است.


این جنبش راست‌گرای افراطی همچنین از سربازان ارتش اوکراینی و بسیاری از فعالان دیگر که برای مبارزه با شورشیان طرفدار روسیه در شرق این کشور جان خود را از دست دادند، یاد کرد.


با فرارسیدن شب، تظاهرکنندگان آتش به پا کردند و از بمب‌های دودزا استفاده کردند. رسانه‌های اوکراین شمار شرکت‌کنندگان در این تجمع را ۱۰ تا ۱۵ هزار تن اعلام کردند.


انتهای پیاممنبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی