امروز

چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۵:۳۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، چندی قبل آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مناظره تلویزیونی خود با مارتین شولتز، دیگر نامزد کرسی صدراعظمی آلمان در انتخابات پیش‌رو گفت که با همتایان اروپایی‌اش درباره اینکه چگونه می‌توان مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را به پایان برساند، صحبت خواهد کرد.

اگرچه کشورهایی مانند اتریش و چند کشور دیگر از این ایده حمایت می‌کنند اما برخی از کشورهای اروپایی در برابر اظهارات مرکل محتاطانه برخورد کرده و اعلام کرده‌اند که مذاکرات واقعی در این باره تنها بعد از انتخابات در آلمان در ۲۴ سپتامبر امکانپذیر است.


در همین حال عمر چلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا ترکیه بعد از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد: این مذاکرات یک بازی بچه گانه شده است.


وی ادامه داد: شما نمی‌توانید مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا را معلق کنید و شش ماه بعد از سرگیرید. ترکیه یک کشور بزرگ استراتژیک و مهم است.


به رغم اظهارات مرکل، امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه اعلام کرده ترکیه هنوز شریک حیاتی اتحادیه اروپا است.


در همین راستا چلیک خواستار بازشدن فصول بیشتر در مذاکرات ترکیه و اتحادیه اروپا شد.


وی ادامه داد: رویکرد تعلیق مذاکرات و از سرگیری آن پس از مدتی برای ما غیر قابل قبول است.


بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس نیز اعلام کرده همه کشورهای اروپایی از جمله انگلیس نگرانی‌های جدی درباره وضعیت حقوق بشر به خصوص بازداشتهای اخیر و نحوه برخورد با خبرنگاران در ترکیه دارند: “اما دیدگاه من این است که نباید ترکیه را از اروپا دور کنیم زیرا ترکیه یک کشور بزرگ و از نظر استراتژیک یک کشور مهم برای همه ما است.”


انتهای پیام

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی