امروز

سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۹:۱۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، «مصطفی شاه‌حسینی» درباره اجرای این طرح اظهار کرد: در راستای وظایف محوله مبنی بر تأمین نهاده‌های موردنیاز و همچنین کاهش هزینه تولید با همکاری بخش خصوصی یک دستگاه سیلاژ بگر به شهرستان دامغان انتقال و بسته‌بندی« سیلو سازی» بقایای پسته در دست اقدام است .

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بقایا و پس‌مانده‌های کشاورزی و صنعتی موجود در استان در نظر است مقدار ۲۰۰ تن از بقایای پسته بسته‌بندی و سیلو شده و پس از طی فرآیند سیلو سازی با نظر کارشناسان تغذیه دام در جیره غذایی دام‌ها استفاده شود .


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برخی اهداف سیلو سازی بقایای پسته در استان گفت: استان سمنان به علت محدودیت‌های منابع آبی و خاکی همواره با کمبود و کسری علوفه موردنیاز دام مواجه است و این کسری در سالهای خشک و کم آب به حدود ۲۵۰ هزار تن می‌رسد و تأمین علوفه خشبی و حجیم موردنیاز استان به دلیل هزینه‌های بالای واردات از استان‌های هم‌جوار بسیار حیاتی است .


شاه‌حسینی افزود: یکی از منابع تأمین علوفه در استان استفاده درست و بهینه از پس‌مانده‌ها و بقایای کشاورزی و صنعتی است که این محصولات فرعی به بیش از ۲۰۰ هزار تن در سال می‌رسد .


وی با بیان اینکه جمع‌آوری، فرآوری، ذخیره‌سازی و مصرف هرکدام از بقایا نیازمند ارائه ایده‌های نو در استفاده از دانش و تکنولوژی روز است افزود: ازجمله محصولات فرعی در استان که حجمی حدود ۱۰ هزار تن را شامل می‌شود بقایای پسته است که در کارگاه‌های پسته جمع‌آوری می‌شود .


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه بقایای پسته دارای ارزش بالای تغذیه‌ای برای دام است تصریح کرد: نگهداری درازمدت این محصولات به علت داشتن رطوبت بالا بسیار سخت است لذا با از دستگاه‌های سیلاژبکر برای نگهداری آن استفاده می‌شود.


شاه‌حسینی اضافه کرد: این دستگاه‌ها که چند سالی است وارد چرخه سیلو سازی و ذخیره‌سازی علوفه سبز و مرطوب شده است؛ با روش پرس و وکیوم و نیز بسته‌بندی‌های مناسب سبب ماندگاری بیشتر این علوفه‌ها می‌شود. وی با بیان اینکه برای توسعه این فناوری از سوی جهاد کشاورزی استان سمنان تسهیلات مکانیزاسیون اعطا می‌شود عنوان کرد: متقاضیان خرید این دستگاه، به‌ویژه شرکت‌های تعاونی دامداران شهرستان‌های استان سمنان می‌تواند برای استفاده از این خط اعتباری به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها جهاد کشاورزی شهرستان‌های این استان مراجعه کنند .


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اهمیت توجه به آموزش بهره‌برداران کشاورزی و دامداری اعلام کرد: در این زمینه دوره‌های آموزشی و ترویجی ویژه‌ای برای بهره‌برداران دامی و کشاورزی در نظر گرفته‌شده است


انتهای پیام

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی