امروز

دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۹:۵۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، دکتر سیدعلی نادر دهقانی‌الوار در سمینار چالش‌ها، موانع و راهکارهای جلب نهادهای مردمی از حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی که به همت سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان در سالن کنفرانس شورای شهر خرم‌آباد برگزار شد، اظهار کرد: اسناد مهم کشوری اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فناوری و زیست‌محی­طی را مطالعه کرده‌ام و معتقدم در این برهه زمانی که در آستانه تشکیل دولت دوازدهم هستیم باید به مفاد اسناد مذکور برای پیشر­فت کشور توجه و اهتمام ویژه شود.

وی تصریح کرد: معتقدم در همه اسناد توسعه‌­ای یک نکته بسیار حائز اهمیت است و آن مسأله توسعه بوده چراکه همه اسناد به دنبال تدوین مدل و الگویی هس­تند که اولاً بومی باشند و ثانیاً ما را به توسعه برسانند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان تأکید کرد: شاهدیم که در عمل در بحث‌ها و حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصاد­ی، علمی و فناوری و… اتفاقات خیلی خوبی نمی‌افتد در حالی که در کشور با وجود تأکید همه اسناد توسعه، ناگزیریم پیشرفت کنیم و در این امر سازماندهی نقش بسزایی دارد.

دهقانی الوار، سازماندهی را دریافت، تحلیل، ارزش‌گذاری توانمندی­‌ها و تولید مدل براس­اس قابلیت‌های منطقه‌­ای، انسانی و محیطی عنوان کرد و با تأکید بر اینکه چنانچه مدل‌­های بومی تولید کنیم و براساس این مدل‌ها برنامه‌ریزی و سازماندهی صورت گیرد به پیشرفت خواهیم رسید، خاطر­نشان کرد: در این راستا باید روی ذهنیت کار شود چراکه تغییر ذهنیت‌ها و نگرش‌ها مثمرثمر خواهد بود.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی واحد لرستان با اشاره به اینکه در حرکت در مسیر تولید اطلاعات و دیتا بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: دنیا بر بستر دیتا پیشرفت کرده است و بر این اساس جهاد دانشگاهی فعالیت‌های مختلفی را به انجام رسانده که یکی از این فعالیت‌ها که رنگ و بوی بیشتری دارد و سازماندهی می‌شود حوزه محیط زیست بوده است.

وی اضافه کرد: جهاد دانشگاهی در سازماندهی دانشجویان و نخبگان در لرستان و کشور پیشگام بوده است به گونه­‌ای که خانم ابتکار در مراسم مختلف بر فعالیت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در حوزه محیط زیست اذعان دارد.

دهقانی‌الوار مطرح کرد: سازمان دانشجویی جهاد دانشگاهی علاوه بر محیط زیست، در حوزه‌های فرهنگ و ادبیات بومی، حمایت از محرومان، فعالیت‌های جهادی، برگزاری سوگواره‌ها و یادبودها(سوگواره محرم مُحرم) و بهینه‌سازی مصرف انرژی فعال­یت دارد.

وی تصریح کرد: شاهدیم که بخشنامه‌هایی را مسئولین برای هموار کردن مسیر پیشرفت نگاش­تند و نباید این نکته را فراموش کنیم که این بخشنامه‌ها را در راه یپشرفت و توسعه به کار بریم و نباید بخشنامه‌ها را به نفع شخص یا اشخاصی تفسیر کنیم.

دهقانی‌الوار یادآور شد: سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی واحد لرستان در حوزه سازماندهی فعالیت‌های دانشجویی و محیط زیست فعالیت دارد و تا رسیدن به سرمنزل مقصود از هیچ تلاشی فروگذار نخو­اهد کرد.

همچنین در این جلسه رستم کوشکی، عضو شورای شهر خرم‌آباد با بیان اینکه با تلاش شورای اسلامی شهر خرم‌آباد اولین پویش تبلیغات پاک راه‌اندازی شد که این پویش نتیجه زحمات و نشست‌های صمیمانه انجمن‌های مردم نهاد و مسئولین بود.

این مسئول اظهار کرد: هنگامی‌که مردم جلوتر از مسئولین قرار گیرند در حوزه‌های منابع طبیعی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به پیشرفت و توسعه خواهیم رسید. باید شرایطی فراهم شود تا مردم و سازمان‌های مردم نهاد انگیزه بیشتری برای انجام کار داشته باشند.

کوشکی اضافه کرد: باتوجه به اینکه امروز مساله کمبود آب مطرح است، باید NGOها نسبت به این مقوله‌ها حساسیت بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی