امروز

سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۷:۰۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

کارین برناسکنی برنامه‌ریز و عضو هیات انتخاب جشنواره «سینمادورئل» فرانسه، یکی از میهمانان یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» است که برای شرکت در این رویداد به تهران سفر خواهد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، وی عصر ۲۲ آذرماه ۹۶ با حضور در بازار فیلم مستند سینماحقیقت، پیرامون شرکت در جشنواره‌های جهانی فیلم مستند به گفتگو با مستندسازان ایرانی می‌پردازد.


کارین برناسکنی Carine Bernasconi فارغ‌التحصیل تئوری و فلسفه فیلم از دانشگاه لوزان سوئیس است. وی بیش از ۱۵ سال به عنوان برنامه‌ریز با جشنواره‌های مهمی چون «لوکارنو» و «ویزیون دورئل» سوئیس و «سینمادورئل» فرانسه همکاری کرده است.


در حال حاضر برناسکنی عضو کمیته انتخاب جشنواره سینمادورئل فرانسه است که چهلمین دوره آن در ماه مارس ۲۰۱۸ در مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو شهر پاریس برگزار خواهد شد.


وی برای شبکه معروف ARTE فرانسه به تولید مشترک فیلم مستند نیز می‌پردازد.


کارین برناسکنی در حال گذراندن تز دکترای خود با موضوع تئوری فیلم در سینمای ایران هست.


گفتنی است که یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت در بخش ویژه‌ای، به مرور فیلم‌های منتخب جشنواره «سینمادورئل» فرانسه می‌پردازد. این فیلم‌ها عبارتند از: آماده به خدمت (آلیس دیوپ/ فرانسه)، خلاصه داستان بلند (ناتالی بوکچین/ آمریکا)، رویایی‌ها (راس بکرمن/ اتریش)، ماما سرهنگ (دیودو هامادی/ فراهسه- کنگو) و همچون درون یک آینه (یی چویی/ چین)


سینمادورئل یکی از معتبرترین جشنواره‌های مستند جهان است که در سال ۱۹۷۸ توسط کتابخانه عمومی اطلاعات BPI فرانسه و با حمایت مرکز ملی تحقیقات علمی CNRS این کشور تاسیس شده است.


بنیانگذاران این جشنواره، «ژان روش» مستندساز و مردم‌شناس مشهور فرانسوی، رئیس مرکز ملی تحقیقات فرانسه CNRS، مدیر سینماتک پاریس، واضع جریان سینماوریته در سینمای مستند جهان و کارگردان آثار مستند برجسته‌ای چون شکار شیر با تیروکمان، اربابان دیوانه، جادوگران سیاه، آنیگما، من یک سیاه و همینطور «ژان میشل آرنولد» دبیرکل سینماتک پاریس، معاون رئیس یونسکو و مدیر بخش تصویری و رسانه‌ای CNRS بودند.
نکوداشت سینمای مستند «آذربایجان شرقی» در جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت


جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» در یازدهمین دوره برپایی خود، به تکریم سینمای مستند آذربایجان شرقی می‌پردازد.


در بخش «نکوداشت سینمای مستند آذربایجان شرقی» این جشنواره که با مشارکت سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تبریز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود، ۲۰ فیلم منتخب از آثار مستندسازان آذربایجان شرقی به نمایش درآمده و در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره، از آنان قدردانی خواهد شد. این ۲۰ مستندساز در طول جشنواره هم میهمان سینماحقیقت بوده و غرفه‌ای در طبقه ششم پردیس سینمایی چارسو برای گپ‌وگفت با آنان تخصیص داده می‌شود.


تکریم مصطفی رزاق‌کریمی و سعادت‌علی سعیدپور


تکریم دو پیشکسوت سینمای مستند آذربایجان شرقی، از برنامه‌های ویژه این بخش از جشنواره یازدهم «سینماحقیقت» است که طی آن، از «مصطفی رزاق‌کریمی» و «سعادتعلی سعیدپور» با اهدای نشان فیروزه سینماحقیقت، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و هدایای نقدی، تقدیر خواهد شد. «خاطراتی برای تمام فصول» و «ناخدا سلیمان» عنوان دو فیلم منتخب این دو مستندساز تبریزی است که در بخش نکوداشت سینمای مستند آذربایجان شرقی روی پرده می‌رود.


این ۲۰ مستندساز آذربایجان شرقی


اسامی ۲۰ مستندساز اهل آذربایجان شرقی که در بخش «نکوداشت» جشنواره سینماحقیقت با نمایش یکی از آثار مستند منتخب آنها، مورد تقدیر واقع می‌شوند، به این شرح است:


مصطفی رزاق‌کریمی، سعادتعلی سعیدپور، رحیم مرتضی‌وند، حسین پورستار، میرحسین ثروتمند، محمد احسانی، سیدوحید حسینی‌نامی، علی خیرخواه، مریم امینی قاضی‌جهانی، معصومه محمدپور، علی دلکاری، فرهود بحری‌کرمی، قربانعلی طاهرفر، شهرام علیزاده‌امنیه، محمد محمودی‌اصل، یونس مقدم‌ایوندی، محمدباقر وثوقی، محمد فرزین‌نیا، فرید میرخانی و مجید فتحی


سئانس ویژه بخش نکوداشت سینمای مستند آذربایجان شرقی، ساعت ۱۶:۱۵ تا ۱۷:۴۵ سالن شماره ۳ در هفت روز برپایی جشنواره در پردیس سینمایی چارسو است.


مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در پردیس سینمایی «چارسو» شهر تهران برگزار خواهد کرد.


انتهای پیام 

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی