امروز

دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۹:۳۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی خانه مستند انقلاب اسلامی تدوین اولیه مستند «حج خونین» با موضوع فاجعه حج سال ۱۳۶۶ در حال حاضر به اتمام رسیده است و این مستند به زودی آماده پخش می‌شود. در همین زمینه جواد موگویی کارگردان این مستند ضمن اشاره به این خبر، تصریح کرد: مراحل پیش تولید این اثر از دوسال پیش شروع شد و تحقیقات آن بر اساس اسناد و مدارکی که قبلاً فاش شده بود و استفاده از ظرفیت‌های تاریخ شفاهی صورت گرفت. بعد از اینکه با استفاده از این اسناد به نقش فردی آلمانی در حادثه حج شصت و شش پی بردیم و به همین دلیل علاوه بر زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی، زبان آلمانی هم به روند تحقیقات اضافه شد.

این مستندساز جوان به روند تولید مستند «حج خونین» اشاره کرد و افزود: تقریباً از یک سال پیش فرآیند تولید این مستند با مصاحبه‌های متعددی شروع شد. از جمله کسانی که در این اثر با آن‌ها مصاحبه شده است رییس سازمان حج و زیارت وقت، معاون بعثه وقت، معاون وزارت امور خارجه وقت و تعدادی از شاهدین عینی حادثه می‌باشند.

موگویی با اشاره به صحنه‌گردانی شخصی یهودی در فاجعه‌ی حج سال ۱۳۶۶ تصریح کرد: نکته بارز مستند حج خونین این است که در فرآیند تحقیقات برای تولید این مستند به یک شخصی آلمانی به نام «اورلیخ وگنر» برخوردیم. او فردی یهودی است که فرماندهی پلیس ضد تروریسم آلمان را بر عهده داشته و یک کهنه سرباز کارکشته در جنگ‌های شهری است. نکته عجیب در مورد این شخص آن است که در روز کشتار حجاج در حج سال شصت و شش همین فرد یهودی فرمانده میدان بوده است.

این مستندساز با اشاره به این عدم توجه به نقش‌آفرینی این نظامی یهودی در کشتار حجاج در سال ۶۶ ادامه داد: این اولین بار است که ماجرای حج خونین سال شصت و شش از این بُعد مورد بررسی قرارمی‌گیرد. روایت قصه هم از مصاحبه‌هایی که وگنر با شبکه‌های مختلف بین‌المللی داشته است شروع می‌شود.

وی در پایان از احتمال انتشار کتابی در این زمینه خبر داد و تصریح کرد: با توجه به اینکه این اثر فرآیند تحقیقات طولانی و پیچیده‌ای داشت و مطالب جدید و ویژه‌ای در این فرآیند به‌دست آمد تصمیم گرفتیم که محتوای این سیر تحقیقاتی علاوه بر تولید مستند تبدیل به یک کتاب شود که احتمالاً این کتاب همراه با مستند حج خونین رونمایی خواهد شد.

گفتنی است مستند حج خونین به کارگردانی جواد موگویی در خانه مستند انقلاب اسلامی تهیه شده است و هم اکنون مراحل پایانی آماده سازی را پشت سر می گذارد.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری میزان

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی