امروز

سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۹:۱۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، محمد ناصر نیک‌بخت چهارشنبه ۱۹ مهر در سومین همایش هم اندیشی ملی سیب زمینی که در شهرستان بهار برگزار شد، با بیان اینکه تجهیز باغات مستعد استان با آبیاری مدرن آغاز شده است، اظهار کرد : استان همدان رکورددار تبدیل۱۲ هزار هکتار در سال به آبیاری مدرن است.

وی با اشاره به اینکه داشته‌های ژنتیکی استان همدان در محصولاتی مانند سیب زمینی، گردو و انگور بسیار قابل توجه است، تصریح کرد: افتخار داریم در تمام اراضی مستعد کشت استان، ۸۵ درصد آبیاری مدرن داریم که دو برابر میانگین کشور است و البته باید به صدردرصد برسد.


وی با بیان اینکه امیدواریم با تدابیری که اندیشیده خواهد شد و کار انجام شده با کاهش مصرف آب و افزایش راندمان در سطح بتوانیم کمبود آب و خاک را جبران کنیم، افزود: سطح زیر کشت سیب زمینی در استان همدان کم شده اما راندمان در واحد سطح با تلاش کشاورزان با دانش ، افزایش یافته و از ۳۷ تن به ۴۲ تن در هکتار رسیده درحالی که میانگین ۳۲ تن بوده است .


نیک‌بخت امنیت غذایی را مهمترین عنصر بقای جامعه برشمرد و گفت: آمریکا در محاصره ویتنام با همه تجهیزات نتوانست ویتنام را تسلیم کند زیرا آنها با سیب زمینی، امنیت غذایی خود را حفظ کردند و امنیت غذایی جنگ اصلی در دنیای امروز است و باید امنیت غذایی خود را تأمین کنیم.


استاندار همدان با تأکید براینکه سازمان ملل سال ۲۰۰۸ را سال سیب زمینی به عنوان یک عنصر مهم در دنیا نامگذاری کرده بود، خاطرنشان کرد:  ما باید هم امنیت غذایی را داشته باشیم و بهره برداری مناسب از آب داشته باشیم.


وی اظهارکرد: صنایع تبدیلی کشاورزی سیب زمینی در همدان کافی نیست و وقتی صادرات سیب زمینی کند می‌شود، کشاورز ما با مشکل روبرو می‌شود .


 نیک‌بخت خطاب به سازمان جهاد کشاورزی و وزارتخانه‌های صنایع و جهاد کشاورزی تأکید و توصیه کرد: صنایع تبدیلی سیب زمینی را پیگیری کنند چراکه نباید کشاورز ما نگران محصول خود باشد.


استاندار همدان با اشاره به اینکه ۲ هزار چاه غیر مجاز در استان را مسدود و مصرف چاه‌های غیر مجاز را با نصب کنتور هوشمند مدیریت کرده‌ایم، گفت: آب برای کشاورزان است و بهتر است از این دارایی به نحو احسن استفاده و عایدی کسب شود لذا از یکایک کشاورزان خواهش می‌کنم به کمتر مصرف کردن و بهینه کردن آبیاری رو آوریم تا برای همیشه این نعمت را داشته باشیم.


وی با تاکید بر اینکه سایر زمینه‌های پتانسیل‌دار کشاورزی استان باید کار شود، گفت: با پیگیری‌های انجام شده زمان آسیب سرمازدگی گردو از این محصول با اقدامات انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی دور شد.


انتهای پیام

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی