امروز

چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۵:۲۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

حمیداله بهادر:

عضو کمیته علمی کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار با اشاره به اینکه حدود ۵ تا ۱۰ درصد پزشکان از مهارت آموزش به بیمار برخوردار هستند گفت: لازم است پزشکان زمان کافی برای ویزیت بیمار اختصاص دهند تا حداقل به تشخیص احتمالی بیماری رسیده و اطلاعات لازم را به بیمار ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر حمیداله بهادر افزود: آموزش به بیمار برای رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی و کاهش عوارض بیماری‌ها موضوعی ضروری در کشور به شمار می‌رود که لازم است از سوی کارکنان خدمات سلامت مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در اکثر کشورهای دنیا برنامه ریزی‌های مختلفی در این زمینه اجرا شده است و اکثر فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف پزشکی با اصول آموزش به بیمار آشنا هستند در حالی که این موضوع در کشور ما چندان مد نظر قرار نگرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: آموزش به بیمار توسط فارغ التحصیلان پزشکی باید مورد توجه قرار گیرد و حتما پزشکان واحدهایی درسی در این زمینه همچون پرستاران فرا گیرند، با این روش رسیدن به اهداف درمانی بهتر محقق خواهد شد.

دکتر بهادر با اشاره به اینکه حتی بسیاری از بیماران نحوه مصرف و چگونگی استفاده از داروهایشان را به درستی نمی‌دانند گفت: این مسئله می‌تواند سبب بروز مشکلات زیادی برای بیماران می‌شود به طور مثال فرد نمی‌داند دارو را باید قبل، بعد و یا حین غذا میل کند تا عوارض کمتری برایش داشته باشد بنابراین این مسئله نیز ضرورت آموزش به بیمار را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: نظام سلامت در کشور دارای نواقصی از جمله نبود وقت کافی برای ویزیت بیمار به ویژه در مراکز دولتی و تحت پوشش بیمه که خدمات رایگان ارائه می‌شود است؛ در این مراکز ازدحام مراجعه کننده وجود دارد و این مسائل سبب آسیب به بیماران خواهد شد.

عضو کمیته علمی سمینار آموزش بیمار در ادامه افزود: به طور استاندارد پزشک عمومی حداقل ۸ دقیقه و پزشک متخصص ۱۵ دقیقه زمان برای ویزیت بیمار باید اختصاص دهد در حالی که گاهی در برخی مراکز پزشکی در ساعت حدود ۲۰ بیمار ویزیت می‌شوند، لذا علاوه بر کمبود وقت برای تشخیص بیماری، زمان لازم برای آموزش به بیمار نیز وجود ندارد. 

بهادر با اشاره به اینکه تنها حدود ۵ تا ۱۰ درصد از پزشکان توانایی آموزش به بیمار را دارند گفت: همچنین بانک اطلاعات بیماری‌ها در کشور ما هنوز کامل نیست تا بتوان بر اساس آن برنامه ریزی و سیاست گذاری انجام داد و به نتیجه رسید که چه اقدامات اساسی در راستای آموزش بیماران لازم است یا چه تعداد پزشک در مورد یک بیماری در کشور نیاز داریم.

وی افزود: البته وزارت بهداشت در جهت ایجاد و تکمیل بانک اطلاعات بیماری‌ها گام هایی برداشته است ولی هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب به برنامه‌های جامع و مدونی در کشور نیاز داریم.

پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار ۴ تا ۶ مرداد در مرکز همایش‌های مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی