اجتماعی

آبگرفتگی اغلب منازل روستایی سیستان و بلوچستان/ کافی نبودن امکانات هلال احمر

ایسنا/سیستان و بلوچستان بارش‌های سنگین پیش‌بینی شده از سوی هواشناسی از راه رسیدند و مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان را گرفتار سیلاب کرد؛ در پی آن تاکنون 13 محور مواصلاتی سیستان و بلوچستان مسدود شده و خسارتهای فراوانی به زیرساخت های شهری و روستائی در برخی مناطق از جمله دلگان وارد شده است.

خسارت 30 تا 60 درصدی سه روستای بخش مرکزی خاش در سیستان وبلوچستان

 رئیس شورای اسلامی روستای شوگه از توابع بخش مرکزی خاش سیستان و بلوچستان گفت: منازل سه روستای خان بی بی، تلگزی و شوگه بین 30 تا 60 درصد آسیب دیده اند.

محمدامین میربلوچزهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه در این روستاها حدود 80 خانوارزندگی می کنند افزود: به دنبال بارش حدود 90 میلی متری باران در روزهای گذشته و بارش 70 میلی متری باران امروز که سد ها و بندهای سنگی و ملاتی پر آب شده اند، به منازل کپری، سیاه چادر و بلوکی و آجری مردم در این روستاها خسارت وارد شده است.


وی اظهار کرد: از فرمانداری، ستاد مدیریت بحران، هلال احمر و ارگان های دیگر تقاضای رسیدگی و ارائه خدمت به اقشار فقیر و نیازمند منطقه هستیم که زندگی دشوار و مشقت باری را سپری می کنند. مردم این روستاها بسیار کم درآمد و مستضعف هستند که حتی از پوشش نهادهای حمایتی بی بهره اند.

امکانات لازم برای بازگشایی راه‌های مواصلاتی روستایی مناطق سیل زده وجود ندارد

علی کرد، نماینده مردم خاش، میرجاوه، کورین و نصرت آباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ستاد مدیریت بحران باید به داد مردم سیل زده سیستان و بلوچستان برسد گفت: متاسفانه امکانات و زیرساخت‌های مناسب به اندازه کافی برای بازگشایی راه‌های مواصلاتی روستایی مناطق سیل زده استان وجود ندارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به ایسنا افزوده، میزان بارندگی در برخی مناطق استان به طور متوسط بین 60 تا حدود 200 میلی متر اعلام شده که باعث جاری شدن سیلاب‌ها و آب های سطحی شده است؛ البته به علت کوهستانی بودن سرحد زمین و کمبود زیرساخت‌های لازم در استان شدت سیلاب‌ها موجب فرسایش خاک و رسوبات حاصلخیز و تخریب دیوارهای حفاظتی مزارع و باغات و خسارت شدیدی به منازل و سکونت‌گاه‌ها و راه‌های مواصلاتی به ویژه روستایی شده است.


وی ادامه داد: روستاهایی که راه آنها مسدود شده در سرحد زمین ( شهرهای مرکزی استان) واقع شده اند و راه ارتباطی بسیاری از روستاهای ایرندگان و مناطق دیگر قطع است؛ البته به دلیل اقلیم خشک بسیاری از منازل خشتی و گلی هستند و از سویی سقف برخی منازل هم با چوب و نی ساخته شده و ایزوگام ندارند بنابراین اغلب منازل روستایی دچار خسارت زیاد و آبگرفتگی شده‌اند؛ امکانات هلال احمر مانند چادر سیار، نایلون برای پوشیدن سقف منازل و وسایل گرمایشی کافی نیست و شب گذشته بسیاری از مناطق عشایری و روستاییان در تماس هایی اعتراض خود را نسبت به کمبود این امکانات اعلام کردند.


این نماینده مردم در مجلس دهم با تشکر از تلاش های ستاد بحران استان، یادآور شد: متاسفانه امکانات و زیرساخت‌های مناسب مانند بلدوزر، لودر، گریدر و بیل مکانیکی به اندازه کافی برای بازگشایی راه های مواصلاتی و روستایی وجود ندارد همچنین با کمبود شدید نیروی اعزام و نجات روبرو هستیم و 90 درصد پست ها در هلال احمر استان بلاتصدی است و ستاد بحران به تجهیزات مناسب مجهز نیست.


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تزریق اعتبارات، اعزام گروه‌های هلال احمر از استان‌های معین و اطراف و ارائه امکانات مناسب به مردم سیل زده امری بسیار ضروری است.

50 روستای حاشیه تفتان در محاصره برف قرار دارند

 فرماندار خاش گفت: بارش سنگین برف مسیر ارتباطی و راه دسترسی مردم حدود 50 روستای حاشیه و ارتفاعات تفتان را مسدود کرد.

صاحب گل صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا بیان کرد: بارش برف و باران در تفتان و نقاط مختلف شهرستان خاش از روز گذشته تاکنون مردم این شهرستان را درگیر کرده است.


صالحی اظهار کرد: به دنبال وقوع بارش های سنگین برف و باران مردم نقاط مختلف شهرستان و حاشیه تفتان نیازمند ارائه خدمت و امدادرسانی هستند و تجهیزات خودرویی و امدادی در این شرایط احساس می شود.


رئیس ستاد مدیریت بحران خاش ادامه داد: در بسیاری از نقاط شهرستان مانند گوهرکوه، پشتکوه، افتخارآباد، کلچات، ناصری، تمندان، محمدآباد، خان بی بی، شوگه، تلگزی، لال آباد و عیدآباد زیروکی، شیرآباد گوهرکوه و غیره آبگرفتگی شدید معابر و ورود سیلاب به منازل گزارش شده که امیدواریم در آینده به مشکلات این مناطق رسیدگی شود.


صالحی گفت: در روستای گورچان بخش مرکزی خاش و بولانی گوهرکوه هم دو حادثه ریزش آوار از منازل خشت و گلی و فرسوده گزارش شده که تلفات جانی داشته اند.

بیش از 15 تیم امدادی در نقاط مختلف شهر زابل مستقر شده اند

 دبیر ستاد مدیریت بحران فرمانداری ویژه زابل گفت: بیش از 15 تیم امدادی با امکانات و لوازم مورد نیاز در نقاط مختلف شهر مستقر شده اند و به منظور امداد به موقع و لحظه ای، چادرهای اسکان جهت آماده باش صد درصدشان در نظر گرفته شده است.

مرضیه معین افشار در گفت وگو با خبرنگار ایسنا افزود: بارش باران که از شب گذشته در منطقه سیستان شروع به باریدن کرده از ساعات اولیه بامداد بر شدت آن اضافه گردیده است.

دبیرستاد مدیریت بحران زابل گفت: از آنجاییکه احتمال بروز خسارت در بارندگی های شدید وجود دارد و باید از قبل جهت اسکان خانواده های آسیب دیده محل هایی جهت اسکان از طریق ستاد مدیریت بحران در نظر گرفته شود، بر این اساس سه اردوگاه اسکان موقت نیز در این خصوص در نظر گرفته شده است تا درصورت بروز خسارت، خانواده ها به این محل ها منتقل شوند.

معین افشار گفت: میزان بارندگی در سطح منطقه سیستان تا ساعت 6 و سی دقیقه صبح امروزدر ایستگاه هواشناسی مستقر در فرودگاه زابل 7 میلیمتر، زهک 12 میلیمتر، هیرمند، جزینک، چرک، محمدشاه کرم 9 میلیمتر، هامون 6 و یک دهم میلیمتر، میلک 13 میلیمتر و تیمور آباد 11 میلیمتر بارندگی گزارش شده است.

دکتر فریبرز راشدی، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به ایسنا گفته، بارش‌های سنگین در مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان، شرایط خدمات رسانی را به بیماران احتمالی با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: بر اثر تخریب و ریزش آوار یک دیوار منزل روستایی در گورچان از توابع بخش مرکزی واقع در ۳۵ کیلومتری خاش یک کودک مصدوم شد.

راشدی اظهار کرد: رسیدگی به مصدومان دو حادثه تصادف و انتقال مادر باردار به بیمارستان میرجاوه پس از گذر از سیلاب از دیگر اقدامات تکنسین پر تلاش اورژانس از صبح امروز تاکنون است. در ساعات گذشته سه مادر باردار در نیکشهر برای رسیدن به مراکز درمانی با همکاری نیروهای راهداری و هلال احمر به ناچار از بستر رودخانه عبور داده شدند.

ناصح افزود: در حال حاضر بر اثر جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه ها، راه دسترسی به روستاهای نیکشهر، فنوج و دلگان و نقاط دیگر مسدود است.

13 محور مواصلاتی در سیستان و بلوچستان بسته شد

سیستان و بلوچستان به دنبال وقوع بارشهای سنگین و طغیان رودخانه‌های محلی، 13 محور مواصلاتی در جنوب سیستان و بلوچستان بسته شده است.

بنا به اعلام مدیریت بحران سیستان و بلوچستان، محورهای مواصلاتی دلگان به رودبارِ جنوبِ کرمان، دلگان به ایرانشهر، دلگان به جلگه، جلگه به ایرانشهر، فنوج به اسپکه، فنوج به کتیج، فنوج به رمشک، بزمان به دلگان و نیکشهر به ایرانشهر، جلگه به چاه اسحاق، نیکشهر به بنت و محور فرعی زاهدان به میرجاوه مسدود شده است.


مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان با اعلام مسدود شدن اکثر راه‌های ارتباطی دلگان به مقصد شهرهای همجوار مانند زهکلوت رودبار جنوب، دلگان به بزمان و ایرانشهر و جلگه و جلگه به چاه اسحاق و در محاصره قرار گرفتن بخش‌های چگردگ و گلمورتی در سیلاب به دنبال بارش حدود 60 میلی متری باران گفت، خسارت‌های فراوانی به زیرساخت های شهری و روستایی و برخی منازل مردم وارد شده، اما به فضل پروردگار خسارت جانی نداشته است.

محور دلگان به زهکلوت رودبار جنوب مسدود شد

 فرماندار دلگان گفت: از روز گذشته محور مواصلاتی دلگان به زهکلوت رودبار جنوب استان کرمان مسدود شد.

مجتبی شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا افزود: به دنبال بارش های سیلابی روز گذشته و امروز در دلگان و طغیان رودخانه های فصلی در حوضه آبریز آن، با هدف حفظ جان مسافران و مردم منطقه از روز گذشته تاکنون محور ارتباطی شهرستان دلگان به زهکلوت شهرستان رودبار جنوب استان کرمان مسدود شده است.


روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان نیز مهم‌ترین اقدامات امداد و نجات ستاد مدیریت بحران استان در روز جمعه را شامل نجات یک نفر خانم باردار از سیلاب در زرآباد و انتقال وی به مرکز درمانی، نجات جان دو نفر از بستر رودخانه سرباز، تلاش برای نجات یک خانواده گرفتار شده با خودرو در رودخانه سرباز و آماده سازی فضای اسکان در فنوج اعلام کرد که این اقدامات توسط تیم‌های امداد و نجات هلال احمر استان صورت گرفته است.

میزان بارش در «دستگرد» نیکشهر به ۱۸۶ میلی متر رسید

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: میزان بارش باران در ایستگاه بارانسنجی «دستگرد» نیکشهر به ۱۸۶ میلی متر رسید.

محمود دیانتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه همچنان بارش باران در اکثر نقاط استان ادامه دارد، افزود: بر اساس جدیدترین اطلاعات دریافتی از ایستگاه های بارانسنجی استان پس از «دستگرد»، از ایستگاه های «بنت» نیکشهر ۱۴۰، بزمان ۷۴، دلگان، ۶۵، «محمد آباد کورین» زاهدان ۶۰، «گوهرکوه» خاش ۵۳، «توکل آباد شورک» زاهدان ۵۲.۴، «مرکز تحقیقات» زاهدان ۴۸ میلی متر باران گزارش شده است.


رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: ارتباط تعدادی از ایستگاه های باران‌سنجی استان مانند توتان در نیکشهر و شهر فنوج قطع است که به محض برقراری، اطلاعات آن اعلام می شود. سامانه بارشی فعلی قوی ترین سامانه بارشی امسال استان است که دامنه فعالیت و ارتفاع ریزش های آن طی چند سال اخیر کم سابقه بوده است.

صاحب گل صالحی، فرماندار خاش نیز گفت: به دنبال وقوع بارش های سنگین از روز قبل تاکنون آبگرفتگی شدید در شهر خاش به وجود آمده و بسیاری از رودخانه ها خروشان شده‌اند.

وی افزود: با توجه به شرایط برفی تفتان و اطراف آن و بارندگی شدید در نقاط مختلف شهرستان اکثر محورهای ارتباطی لغزنده هستند و تردد در محور ترانزیتی خاش به زاهدان و ایرانشهر و خاش به سراوان باید همراه با رعایت جوانب احتیاط باشد.


وی اظهار کرد: با توجه به شرایط بارش سنگین برف و باران در تفتان به مردم توصیه می شود بدون دلیل به این منطقه سفر نکنند.


صالحی گفت: تاکنون از خروش رودخانه های پنج انگشت، زیروکی و گوهرکوه، حوزه دشت آبخوان، شوگه، خان بی بی گزارش دریافت شده است.


وی اظهار داشت: الحمدلله این سامانه تمام مناطق شهرستان خاش را فرا گرفته و سیلابی شدن رودخانه ها هم دور از انتظار نیست، لذا مردم در اطراف رودخانه ها تردد و یا اتراق نکنند.

فرماندار: مردم دلگان هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

فرماندار و رئیس کمیته مدیریت بحران شهرستان دلگان روز پنج شنبه ضمن هشدار جدی به شهروندان و اعلام آماده باش صد درصدی به دستگاههای اجرائی گفته بود: طبق پیش بینی های هواشناسی، سنگین ترین بارندگی های دهه اخیر از عصر روز جمعه تا یکشنبه ادامه خواهد داشت و طبق اعلام این اداره کل بارشها شدید و بیش از ۱۰۰ میلی متر پیش بینی می‌شود.

شجاعی بیان کرد: مردم از هم اکنون هشدارها را جدی گرفته، اکیدا از ترددهای بی مورد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری کرده و در نقاط روستایی و عشایری، اهالی که سقف منازل آنها مشکل داشته و دیوارها خشت‌ و گلی و همچنین ناایمن هست در این ‌چند روز تا پایان بحران جدی در منازل بستگان و همسایگانی که ساختمان آنها استاندارد هست سکنی گزینند.

ادامه دارد

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا