سیاسی

آمریکایی‌ها به دنبال روی کار آمدن چه دولتی در لبنان هستند؟یک کارشناس مسائل غرب آسیا اظهار کرد: آمریکایی‌ها برای حفظ امنیت رژیم صهیونیستی و تامین اهداف خود در لبنان به دنبال این هستند که دولتی ضعیف مسئولیت امور در این کشور عربی را برعهده بگیرد تا در این چارچوب بتوانند خواسته‌های خود را به آن تحمیل کنند.

سید رضا صدرالحسینی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تحولات سیاسی و اجتماعی اخیر در لبنان اظهار کرد: سعد حریری نخست وزیر مستعفی این کشور چند روز پیش با یک استعفای عجولانه به دنبال این بود که لبنان را به بن‌بست بکشاند ، چنانکه در زمان استعفای خود عنوان کرد لبنان به بن‌بست رسیده است در حالی که بر اساس واقعیت ، کشور  لبنان به بن‌بست نرسیده بود بلکه این خود سعد حریری بود که در این شرایط قرار داشت.

وی با بیان این‌که در جریان تحولات اخیر در لبنان تلاش وافری انجام شد که این کشور در حوزه مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در توhقفی جدی قرار بگیرد، ادامه داد: ولی با تلاش جریان مقاومت و میشل عون رییس جمهور ، این موضوع محقق نشد و مردم توانستند از خدمات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به صورت نسبی بهره‌مند شوند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در همین راستا افزود: در جریان این تحولات ، جریان‌های وابسته به کشورهای غربی و عربی از جمله جریان” سمیر جعجع” و “جنبلاط” به دنبال بهره‌برداری از اعتراضات مردم لبنان در راستای تامین  اهداف خود بودند  ولی با تدبیر جریان مقاومت و برخی دیگر از جریان های سیاسی لبنان، آنها به نتایج دلخواه خود دست نیافتند .

 وی افزود : در روزهای اخیر سعودی‌ها به نمایندگی از آمریکایی‌ها بیشترین تلاش را داشتند که در امور اقتصادی و  سیاسی لبنان توقف ایجاد کنند و مردم  این کشور را به این نقطه برسانند که برای برون‌رفت از وضعیت کنونی باید حتما به سمت کشورهای بیگانه دست دراز کنند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ، اقدام اخیر امارات متحده عربی و عربستان سعودی مبنی بر خروج پول‌هایشان از بانک‌های لبنان را در این راستا عنوان کرد و گفت: چند ماه پیش این دو کشور پول‌های خود را از بانک‌های لبنان خارج کردند و همین موضوع باعث کاهش هرچه بیشتر ارزش پول در لبنان شد و قطعا همان طور که اشاره شد  این تلاش‌ها در این راستا بود که مردم لبنان به این نتیجه برسند برای تامین نیازهای روزمره خود باید به کشورهایی همچون عربستان و آمریکا وابسته باشند .

صدرالحسینی با تاکید بر این‌که مهم‌ترین دغدغه آمریکایی‌ها در منطقه ، تامین امنیت صهیونیست‌ها است، گفت: آنها معتقدند که این موضوع با بی‌دولتی و خلأ دولت در لبنان حاصل می‌شود که این توطئه نیز به دلیل مدیریت خوب رییس جمهور لبنان و جریان مقاومت محقق نشد.

وی با بیان این‌که آمریکایی‌ها می‌خواهند در لبنان دولتی روی کار بیاید که وابسته به آنها باشد، اضافه کرد: در همین چارچوب آنها به دنبال این هستند که با بی‌خاصیت کردن ارتش لبنان و جریان مقاومت شرایط امنی را برای این رژیم در آن منطقه فراهم کنند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به وضعیت سیاسی در سرزمین‌های اشغالی خاطر نشان کرد: مقامات این رژیم چندین ماه است که علی‌رغم برگزاری دو دوره از انتخابات  هنوز نتوانسته‌اند  دولت تشکیل دهند و همین موضوع صهیونیست‌ها را با شکنندگی زیادی روبه‌رو کرده است با توجه به این موضوع ، آمریکایی‌ها در تلاش هستند که حداقل امنیت بیرونی را برای صهیونیست‌ها فراهم کنند و در این ارتباط می‌خواهند کشورهای خط مقاومت را تضعیف کنند چنان که در این کشورها  از جمله لبنان دولت‌هایی روی کار بیایند که خواسته های آن‌ها جهت تامین امنیت رژیم صهیونیستی را محقق کنند.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسناs

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا