خبر ویژه

آیت‌الله تالهی هرگز خود را از ملت و جامعه جدا نمی‌دانستبه گزارش خبرگزاری همسونیوز، سیدعباس صالحی پیش از ظهر پنج شنبه در مراسم بزرگداشت آیت الله شیخ هادی تالهی در همدان گفت: آیت الله تالهی شاگرد عارفی بزرگ همچون آخوند ملاحسینقلی همدانی بود که مایه برکتی برای جهان بشریت بود.

وی بابیان اینکه آیت‌الله تالهی نمونه یک عالم مردمی و نمونه یک عالم اجتماعی بود که هرگز خود را از ملت و جامعه جدا نمی‌دانست، گفت: آیت الله تالهی در سلسله معرفتی و اخلاق اسوه و سرآمد بود که باید این موضوع مورد توجه جوامع علمی قرار گیرد.

وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه آیت الله تالهی صدها شاگرد پرورانده و خود و شاگردانش در ۱۵۰ سال در جهان تشیع مجاهدت بسیار کرده اند، گفت: این علما دغدغه دین داشتند و باید مرور و بازنگری شوند.

صالحی در ادامه با بیان اینکه عرفان اسلامی در ۱۴۰۰ سال شاخه‌های متعدد داشته و علمای بسیاری در این زمینه‌ها رشد کرده‌اند، گفت: پرورش یافتگان مکتب عرفان و سلوک الهی اخیر همواره در بطن مردم و ملت بوده‌اند.

وی ولایت اهل بیت (ع) را نقطه کانونی مکتب عرفانی دانست و گفت: نقطه کانونی مکتب عرفانی به نگاه انسان‌شناسانه و خدا شناسانه برمی‌گردد.

صالحی با بیان اینکه آیت الله تالهی برای ارتباط با اهل بیت (ع) چهار مرتبه را ذکر می‌کند، عنوان کرد: مرحله اول رفت و آمد خدمت امام، مرحله دوم بیعت با امام و دست در دست امام بودن و امام را پذیرفتن، مرحله سوم پیوند دل خود با دل امام و مرحله چهارم اتصال به ساحت ولایت و ارتباط با نور ولایت است به طوری که لحظه‌ای از امام غافل نشود.

وی با بیان اینکه بنده خدا باید در تمام حالات رضای خدا را در نظر بگیرد، گفت: مراقبه به عنوان معنای کشیک در عمل و ذهن و جان است.

وی با بیان اینکه تکریم علوم ظاهری در رفتار ملأ حسینقلی همدانی دیده می‌شود و مسیری که وی حرکت می‌کند تکریم علوم است، گفت: سالک باید مقام علما را تعظیم کند و نه تحقیر و حس نکند که می‌تواند میانبری برای رسیدن به این مقام داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بی مسیر علم قضیه عرفان پرخطر است و آیت الله تالهی نیز این دیدگاه را داشته و توجه به تعلم و حوزه‌های مختلف علوم را اولویت می‌دانسته است، گفت: مکتب توجه به تربیت اجتماعی و اخلاقی جامعه مطرح است و در مکتب ملاحسینقلی همدانی انزوا معنا ندارد بلکه در جوشیدن با خلق و ارتباط با مردم معنا شده است و شاگردانی که در مکتب ملاحسینقلی همدانی پرورش یافتند نیز همین دیدگاه را داشتند و مردمی بوده‌اند.

صالحی با بیان اینکه باید در جامعه بود و در انجام حرکت‌های سیاسی و اجتماعی در جامعه پیشتاز بود، گفت: آیت الله تالهی تربیت یافته همین مکتب و معتقد است دین اسلام دینی اجتماعی است.

وی گفت: علاقه آیت الله تالهی به امام و توجه به حوزه رزمندگان و نوع نسبت وی با جوانان برخاسته از این نوع نگاه است.

وی با یادآوری اینکه علما پیشتاز حرکت‌های اجتماعی بودند و آیت الله تالهی نیز هرگز خود را از جامعه جدا ندانست و علاقه مند به انتقال علم و دانش خود به جوانان بود، ادامه داد: همدان سرزمین مفاخر است و عطر این بزرگان برای همیشه در سپهر ایران باقی می‌ماند.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا