اجتماعی

اختصاص یارانه ویژه «خرید کتب درسی» برای خانوارهای آسیب دیده از کرونا

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: پیشنهادی از سوی این سازمان مبنی بر در نظر گرفتن یارانه‌ای ویژه مهرماه ۹۹ از محل منابع مدیریت کرونا برای تأمین بخشی از هزینه خرید کتاب درسی خانوار آسیب دیده از کرونا اختصاص یابد، به وزیر آموزش و پرورش ارائه و قول مساعد پیگیری داده شده است.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم در نشست ویدئوکنفرانسی کارگروه‌های برنامه ریزی سفارش و توزیع کتاب‌های درسی با اشاره به مشکلات مالی و اقتصادی ناشی از ویروس کرونا و سختی تهیه کتب درسی سال ۹۹ به ویژه برای خانواده‌هایی که چند فرزند محصل دارند، گفت: پیشنهادی از سوی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مبنی بر در نظر گرفتن یارانه‌ای ویژه مهرماه ۹۹ از محل منابع مدیریت کرونا برای تأمین بخشی از هزینه خرید کتاب درسی خانوار اختصاص یابد، به وزیر آموزش و پرورش ارائه و قول مساعد پیگیری داده شده است.

وی افزود: درصورت تصویب این پیشنهاد، به طور میانگین برای ۱۵ تا ۴۵ درصد مدارس استان‌ها برحسب وضعیت استان‌ها از جهت میزان توانمندی و یا وجود مدارس کمتر توانمند، یارانه‌ای قائل بشویم که بین ۳۰ تا ۷۰ درصد قیمت پشت جلد کتاب‌های درسی را شامل شود.

ذوعلم ادامه داد: در واقع سهمیه‌ای برای هر استان مشخص شده و تلاش ما این است که هیچ دانش آموزی در سال تحصیلی آتی به خاطر نداشتن کتاب و لوازم التحریر از تحصیل محروم نشود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه اگر این طرح به نتیجه رسید اعلام خواهیم کرد گفت: امیدواریم بتوانیم تسهیلاتی را برای کمک به خرید کتاب‌های درسی قرار دهیم. البته کتب دانش آموزان سیستان و بلوچستان همانند سال‌های گذشته رایگان در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد. خوشبختانه تلاش جدی در سطح استان بویژه در یک سال گذشته برای افزایش کیفیت آموزش صورت گرفته است.

وی ادامه داد: کتاب درسی به عنوان مهمترین بخش از بسته یادگیری، نقش محوری در یادگیری، جلب اعتماد معلمان جهت ارائه، جدی گرفتن دروس و فضای درسی دارد. اینکه کتاب های درسی با آرامش، به طور کامل و صحیح به دست دانش آموزان برسد مسئله بسیار مهمی است.

ذوعلم با بیان اینکه اقدامات لازم برای تأمین کاغذ مورد نیاز چاپ کتب درسی از سال گذشته شروع شد عنوان کرد: همکاران ما در معاونت توسعه منابع و پشتیبانی، اداره کل نظارت بر نشر و توزیع و دو شرکت چاپ و نشر و افست در تلاش شبانه روزی هستند تا فرایند چاپ و آماده سازی کتب درسی به موقع و بدون تأخیر پیش برود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: چاپ کتب درسی سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ از آبان ماه سال ۹۸ شروع شده و اسفند ماه سال ۹۸ نیز ضوابط و شیوه نامه توزیع کتب درسی آماده و ابلاغ شد گفت: این فرایند همچنان ادامه دارد. لازم است کارگروه‌های شکل گرفته به ریاست مدیرکل استان ها به طورجدی فعالیت کنند تا از همین حالا از بروز هرگونه ناهماهنگی پیشگیری کنیم.

ذوعلم افزود: بر مشارکت کتابفروشی‌ها و بخش فعال فرهنگی در توزیع کتب عمومی و درسی در سطح کشور تاکید داریم. موارد لازم در شیوه نامه مزبور اشاره و مذاکرات با اتحادیه‌های کتابفروشی‌ها انجام شده است. در خواستم این است که مدیران کل استانی با کانون‌ها، انتشاراتی‌ها، مراکز توزیع و کتابفروشی‌ها تعامل داشته و جهت کمک دعوت کنند تا بار توزیع کتب درسی تا حد امکان بر دوش مدارس قرار نگیرد.

وی با بیان اینکه البته برخی مدارس داوطلب بودند این کار را انجام دهند ولی تأکید ما این است که همکاران ما در مدارس و مناطق از مسئولیت اجرایی توزیع کتب درسی فارغ باشند و بار اصلی بر دوش کتابفروشی‌ها قرار بگیرد؛ البته با یک سود معقول که در شیوه نامه لحاظ شده است گفت: معاونت‌های پژوهشی رکن اساسی در استان هستند و اگر آموزش و پرورش مبتنی بر پژوهش نباشد نمی‌توانیم به آموزش و پرورش کیفی دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: معاونت‌های پژوهشی استان‌ها، نگهبان و پاسدار مقوله پژوهش هستند و به همین خاطر است که باید به دنبال تثبیت، تکمیل و تقویت این تشکیلات در استان‌ها باشیم. این امر نیازمند حمایت مدیران کل استانی است.

ذوعلم درباره دریافت وجه بیش از قیمت پشت جلد نیز هشدارهایی داد و گفت: گاهی شنیده شده در برخی مدارس بیش از قیمت مندرج در پشت جلد، دریافت شده که این کار تخلف آشکار است و اگر یک مورد هم وجود داشته باشد خوب نیست و باید از وقوع آن پیشگیری کنیم. قطعاً ادارات نظارتی استان باید حساس باشند و برخورد کنند.

وی ادامه داد: سال گذشته اگر چه تلاش زیادی صورت گرفت که کتاب‌های درسی به موقع به دست دانش آموزان برسد اما به هرحال این کار در برخی مدارس با کُندی صورت گرفت. در هرسال باید بالغ بر ۴۵ میلیون تن کاغذ تامین و مصرف شود. دو شرکت بزرگ شبانه روزی تلاش می‌کنند که حتی یک دانش آموز هم در اول مهر بدون کتاب درسی نباشد. با این حال اگر در یک منطقه تعللی صورت گیرد و کتاب به دست دانش آموز نرسد و بعداً رسانه‌ای شده یا مورد سوءاستفاده قرار بگیرد انصاف نیست.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: تلاش می‌کنیم دانش آموزان و خانواده‌های آنها از اینکه کتاب‌های درسی شان به طور کامل اول مهر در اختیارشان قرار می‌گیرند خرسند باشند و بتوانیم به سهم خود، دین مان را نسبت به تلاشی که در سطح جامعه در این روزها در حال انجام است به خوبی ادا کنیم.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا