ورزشی

از تلاش برای پخش زنده والیبال بانوان تا ایستادن روی سکوی آسیایی


به گزارش شباب نیوز پس از درخشش تیم ملی والیبال مردان در عرصه‌های بین المللی، کسب سکوی آسیا در بخش زنان یکی از جدی ترین اهداف فدراسیون والیبال به شمار می‌رود. بر خلاف بخش مردان، موفقیت در والیبال زنان آسیا یعنی موفقیت در جهان چرا که تیم‌های آسیایی والیبال زنان از جمله تیم‌های مطرح جهانی هستند.

محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال پس از گذشت یک سال از حضورش فریبا محمدیان را به عنوان نایب رئیس بانوان معرفی کرد. محمدیان از جمله مدیران موفق زنان است که به دلیل بازنشستگی از معاونت وزارت ورزش و جوانان استعفا کرد. حضور فریبا محمدیان با توجه به اقدامات موفقی که در ورزش زنان انجام داده است نویدبخش روزهای روشنی برای والیبال زنان خواهد بود.

پخش تلویزیونی مسابقات والیبال زنان یکی از اهداف و اقدامات در دست فریبا محمدیان است که امید زیادی به تحقق آن می‌رود. نگاه حرفه‌ای وی به ورزش زنان اتفاقات خوبی را در آینده رقم خواهد زد.

خبرگزاری مهر در آغاز فعالیت فریبا محمدیان به عنوان نایب رئیس والیبال زنان گفتگویی تفصیلی با وی انجام داده است.

* تسلط بر آسیا یعنی تسلط بر جهان
از خبرگزاری مهر که به بحث ورزش زنان توجه می‌کند تشکر می‌کنم. ظرفیت‌های زیادی در بخش زنانِ فدراسیون والیبال وجود دارد. رشته ورزشی والیبال در مدارس علاقه‌مندان بسیاری دارد. معلمان ورزش تقریباً در آموزش این رشته ورزشی غالباً تخصص‌های لازم را دارند. در دانشگاه‌ها نیز شرایط همین‌گونه است. اینها همه ظرفیت و زیربنا است که باید استفاده کنیم اما سطح والیبال زنان آسیا فراتر از جهان است و اگر والیبالیست‌های زن ایرانی بتوانند بر تیم‌های چین، کره و ژاپن غلبه کنند، در واقع بر والیبال زنان جهان غلبه کرده‌اند.

* مدل مدیریتی موفق در بخش مردان را در اختیار داریم
تراز والیبال زنان باید بسیار ارتقاء پیدا کند. اگر امروز بخواهم به تمام عوامل بپردازم، یقیناً خارج از حوصله خوانندگان این مصاحبه خواهد بود اما می‌دانید که فدراسیون والیبال به دلیل موفقیت‌های کسب شده در بخش مردان مدل مدیریتی موفقی در اختیار دارد و این نیز یک ظرفیت دیگر برای حوزه زنان محسوب می‌شود یعنی دیگر نیازی نیست برویم مدل‌ها را آزمایش کنیم.

* مدل زنان را طراحی خواهیم کرد
در دهه فجر نشست‌های تخصصی با فرهیختگان و نخبگان والیبال زنان آغاز خواهیم کرد که صوری نیست و از دل آن به اجماع خواهیم رسید تا مدل موفقی برای بخش زنان طراحی کنیم که قطعاً از مدل موفق بخش مردان بهره خواهد برد تا سطح والیبال زنان ارتقاء پیدا کند.

* به دنبال شناسایی مسئله و راهکار هستیم
باید در بخش مربیگری، برنامه‌های تقویتی داشته باشیم. قطعاً لازم است از متخصصین سایر کشورها بهره بگیریم. در بخش استعدادیابی باید تغییراتی اعمال و تقویت‌هایی صورت دهیم. اعتقاد جمعیِ تعدادی از صاحبنظران این است که تیم‌های پشتیبان برای بخش زنان باید تنوع زیادی داشته باشد چرا که در کشوری با تنوع قومیتی بسیار زندگی می‌کنیم. زنانمان استعدادهای فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی خاصی دارند که برای والیبال بسیار مناسب است. با شناسایی ظرفیت‌ها به دنبال مسئله‌شناسی نیز هستیم تا مسئله و راه هکارها را پیدا کنیم.

* مطالبه رئیس فدراسیون کسب سکوی زنان در آسیاست
با توجه به شایستگی دختران والیبالیست و مربیان فرهیخته، مطالبه رئیس فدراسیون از بخش زنان کسب سکوهای آسیا است. تلاش این است برنامه‌هایی طراحی کنیم و فدراسیون حمایت‌های لازم را انجام دهد تا بتوانیم این اتفاق خوب را رقم بزنیم. کسب سکوی رشته‌ای مثل والیبال در سطح آسیا، چیزی نیست که ظرف یک یا دو ماه تغییر اتفاق بیفتد اما باید میانبرها را پیدا کنیم. برای تحقق این هدف نیز وظایفی را به گروه‌های مختلفی محول کرده‌ایم. ان‌شاءالله در دهه فجر جلسات تخصصی را برگزار خواهیم کرد تا هر چه سریع‌تر خروجی برنامه اصلی و کلان مشخص شود.

* موفقیت نتیجه کار تیمی در همه ادوار است
هرچند همکاران خوبم در فدراسیون بخش بسیاری از مسیر را طی کرده‌اند و حتماً از تجارب ارزنده آنها استفاده خواهد شد اما باید طرحی برای سال ۲۰۲۳ یعنی تحقق هدف اصلی فدراسیون که کسب سکوی آسیا است، طراحی کنیم و قطعاً در مسیر، تجارب گذشته و دیدگاه‌های پیش‌رو تلفیق خواهند شد. اگر موفقیتی به دست آید برای یک نفر یا یک تیم نخواهد بود بلکه در نتیجه زحمات همه عزیزان است. گام‌ها در والیبال زنان از زمانیکه به صورت انجمن مدیریت می‌شد بر داشته شده است و امروز باید گام‌ها قوی‌تر برداشته شوند. خدا را شکر فدراسیون والیبال در اهداف کلان خود، حامی بزرگی برای حوزه زنان است چرا که اعتقاد دارد ۵۰ درصد جمعیتش را زنان تشکیل می‌دهند و آنها شایسته بهترین‌ها هستند.

* رویه علمی، تجربی و میدانی برای انتخابی تیم ملی باید داشته باشیم
نگاه شما به جوانگرایی تیم ملی و کنار گذاشته شدن بازیکنان با تجربه در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۰ چیست؟

محمدیان در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر گفت: نباید شخصی نگاه کرد چرا که به تنهایی به خودم اجازه نمی‌دهم در بحث‌های فنی ورود کنم. به عنوان فردی که باید از مباحث تکنیکال حمایت کنم، ترجیح می‌دهم کمیته‌های فنی این حوزه به اجماع برسند و پس از اجماع، همه باید از یک طرح و برنامه حمایت کنند. قطعاً تصمیمی که در آن زمان گرفته شد، در کمیته‌ای به اجماع رسیده و مزایای مختلفی داشته است. هر برنامه و تصمیم معایب و مزایایی دارد و فدراسیون با توجه به اهداف پیش‌بینی شده، یکی از آنها را انتخاب می‌کند. آن اتفاق نیز اتفاق خوبی بود اما به نظرم باید از یک رویه علمی، تجربی و میدانی برای انتخابی تیم ملی استفاده کرد و پشتوانه تیم ملی در این رویه مشخص باشد.

* شفاف سازی خواهیم کرد / نقدها را به جان می خریم
مدلی که برای بانوان انتخاب می‌کنیم باید از قبل روی کاغذ بیاید، معایب و مزایا تشخیص و سپس تصمیم‌گیری کرد. برای برنامه پیش‌رو نشستی با حضور نخبگان برگزار و از رسانه‌ها نیز دعوت خواهیم کرد. همه چیز باید شفاف باشد، در مقابل کسانی که دلسوز والیبال هستند موضوع پنهانی نداریم، حتی نقدها را به جان می‌خریم. برنامه‌ها را به طور شفاف مثل گذشته به رسانه و جامعه والیبال اطلاع خواهیم داد. در بحث تشکیل تیم ملی چندین دروازه باید وجود داشته باشد. این دروازه‌ها باید به طور منطقی شناسایی شوند و ورودی را مشخص کرد.

* شاخص ورود و حذف از تیم ملی باید مشخص باشد
محمدیان در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر گفت: چشمه جوشان تیم‌های ملی قاعدتاً در بخش حرفه‌ای، مسابقات لیگ هستند. نباید به راحتی لیگ‌ها را از دست بدهیم. در کنار آن ممکن است استعدادهایی نیز داشته باشیم که این استعدادها نیز مهم هستند اما در عین حال که استعدادها مهم هستند، باید رویه‌ای برای انتخاب و حذف افرادی که مدعی حضور در تیم ملی هستند، وجود داشته باشد که همه بدانند این شاخص‌ها چه هستند و چگونه بازیکنان انتخاب می‌شوند. هنرنمایی بازیکن در داخل زمین شرط بسیار مهمی است که این را در مسابقات لیگ نشان می‌دهند. ممکن است بازیکنانی نیز داشته باشیم که خارج از لیگ به ما معرفی شوند. اجازه می‌خواهم در نشست تخصصی به اجماع برسیم و سپس آن را اعلام کنیم.

* به تشکیل اتاق فکر زنان فکر می‌کنیم
در نشستی که دهه فجر برگزار خواهیم کرد از مسئولین انجمن‌های همه دستگاه‌ها دعوت خواهیم کرد، البته چندین جلسه خواهیم داشت. ممکن است تعداد جلسات به بالای ۱۰ جلسه نیز برسد چرا که می‌خواهیم از همه نخبگان این حوزه از گذشته تا امروز دعوت کنیم و صحبت‌هایشان را بشنویم. قرار هم نیست برگزاری جلسات یک سال به طول بینجامد. می‌خواهیم جلسات را به طور فشرده برگزار کنیم و سریع به اجماع برسیم. مربیان قهرمان، لیگ‌های مختلف را در سال‌های ۹۸ و ۹۹ در جلسه نخست دعوت خواهیم کرد و در جلسه دوم مربیان قهرمان سال‌های ۹۶ و ۹۷ را دعوت خواهیم کرد. نمایندگان بخش‌های مختلف که صاحب نظر هستند، دعوت خواهند شد. در این نشست‌ها می‌خواهیم به این اجماع برسیم که نام این کمیته را چه بگذاریم یا «اتاق فکر» و … اما حتماً چنین برنامه‌ای را خواهیم داشت و در این اجماع برنامه‌ای برای بخش زنان طراحی خواهد شد.

* نگاه ما استفاده از خرد جمعی است
ممکن است کمیته فنی در دل یکی از کمیته‌های تخصصی ساختار فدراسیون شکل گیرد که آن را نیز پس از نشست‌ها اعلام خواهیم کرد. انتخاب اعضای تیم فنی راحت نیست و هرگز یک نفر به تنهایی نمی‌تواند این ادعا را داشته باشد که بتواند کمیته فنی را تشکیل دهد. قطعاً به نگاه صاحبنظران نیاز داریم و حتماً از آنها دعوت خواهیم کرد در این مسیر به ما کمک کنند. امیدوارم بتوانیم یک رویه درست ایجاد کنیم. گاهی یکی از دلایلی ایجاد اختلاف‌نظرها و اختلاف سلیقه، روشن و شفاف نبودن رویه موجود است. سعی می‌کنیم رویه را طرح‌ریزی و اعلام کنیم تا شرایط برای منتقدان فراهم باشد. به محض طراحی یک برنامه، نقدهای مختلفی مطرح خواهد شد. مقاومتی در برابر نقدها نباید داشته باشیم که نداریم؛ نقدها را بررسی می‌کنیم. هر جا در این رویه که در حال طرح‌ریزی است، نیاز به اصلاحیه باشد، انجام خواهیم داد. نگاه ما استفاده از خرد جمعی است.

* جانشین پروری در همه بخش‌ها باید انجام شود
اعتقاد دارم جانشین‌پروری فقط نباید در بخش مدیریت باشد بلکه جانشین‌پروری در بخش ورزشکاران، مربیان و داوران نیز باید انجام شود. در مسابقات لیگ شاهد بودم که صادقی استادم در تیم داوری از داوران جوانی استفاده کرده بود و در کنار آنها اساتید داوری حضور داشتند که من از آنها آموزش دیدم. اساتیدی که به من داوری آموزش دادند، در آخرین مسابقه لیگ در کنار داوران جوان در حال نظارت بودند و با نگاه مهربانانه آموزش نیز می‌دادند. این اتفاق خوب باید در همه بخش‌ها انجام شود. همه باید به جانشین‌پروری توجه کنیم.

* اولویت باشگاه‌ها تیم داری در حوزه مردان است
یکی از مباحثی که در لیگ زنان باید مجدد به آن توجه کنیم، این است که مسابقات لیگ بخش حرفه‌ای است و فدراسیون همانند تیم ملی نمی‌تواند به صورت مستقیم در آن مداخله کند. شاید در بحث بخشنامه‌ها و آئین‌نامه‌های مربوط به لیگ، بتوان در زمینه تنوع یا توزیع قدرت در تیم‌ها اقداماتی انجام داد، اما واقعیت این است که تیم‌هایی که در قالب باشگاه‌ها برای لیگ اعلام آمادگی می‌کنند، باید تحت حمایت باشگاه‌ها و اسپانسرهای مربوط به باشگاه‌ها قرار گیرند. این یکی از مشکلاتی است که ورزش زنان با آن درگیر است و الویت باشگاه‌ها تیم داری در حوزه مردان است. چندین راه وجود دارد که یکی‌یکی در حال بررسی هستیم.

* به دنبال پخش زنده تلویزیونی هستیم
محمدیان در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر از تلاش برای یک اتفاق بزرگ خبر داد و گفت: یکی از راه حل‌ها، پخش زنده تلویزیونی مسابقات لیگ برتر است، تلاش ما این است که این اتفاق رخ دهد چرا که لباس بازیکنان استاندارد است و با همین لباس‌ها در مجامع بین‌المللی حضور دارند. ان‌شاءالله بتوانیم با مذاکرات آن را انجام دهیم. راه حل‌های مختلفی وجود دارد. یک مسئله موجود دیگر تعداد پایین تیم‌های شرکت کننده در مسابقات لیگ برتر است. مسائل را که بررسی می‌کنیم، به این می‌رسیم که اولویت باشگاه‌ها و منابع مالی باشگاه‌ها پاسخگوی این نیازها نیست و دیده هم نمی‌شود. یکی از راه‌حل‌ها پخش تلویزیونی است. در نشست‌های تخصصی می‌خواهیم این موضوع‌ها را بررسی کنیم. زمانی که باشگاه‌ها امتیازی نداشته باشند، تیم زنان را حمایت نمی‌کنند. اینها را نمی‌توان به شکل دستوری برطرف کرد بلکه باید به شکل تشویقی و ترغیبی انجام داد. دنبال راه‌حل‌های ترغیبی هستیم.

* برنامه‌های ترغیبی داریم
فدراسیون والیبال و همکارانم در طی چند سال گذشته به ویژه امسال که با ویروس کرونا درگیر بودند، مسابقات را به صورت منظم برگزار کردند درحالی‌که سایر رشته‌ها دچار اختلال شدند. جا دارد از همکارانم قدردانی کنم چرا که من نقشی نداشتم و تنها در اختتامیه در کنار آنها حضور داشتم. همکارانم بسیار زحمت کشیدند و تیم‌ها را ترغیب کردند. از مدیران عامل باشگاه‌ها که در مسابقات لیگ اعلام آمادگی و از تیم‌های زنان حمایت کردند، تشکر می‌کنم. همچنین از همه کسانی که تیم‌های دسته یک را حمایت می‌کنند، قدردانی می‌کنم. اینها کارهای بزرگی است که با وجود شرایط سخت، برخی از باشگاه‌ها به آن توجه کردند. یکی دیگر از کارهای ترغیبی دعوت از نمایندگان بانو باشگاه‌ها در مراسم است، اگر در چنین برنامه‌هایی مدیران عامل باشگاه‌ها بدانند که نماینده بانوی عضو هیئت رئیسه می‌توانند در چنین برنامه‌ای حضور داشته باشد و شرایط تبلیغی هم برای باشگاه‌ها لحاظ خواهد شد، ترغیب خواهند شد تا یکی از اعضای هیئت رئیسه را از زنان انتخاب کنند. اینها ترفندهای مدیریتی است. اگر شرایط پاندمی کرونا نبود، نوع و شرایط برنامه‌ها متفاوت خواهد بود.

فریبا محمدیان در پایان گفت: نگاه تحلیلگرانه شما و همکارانتان در مسیر کمک خواهد کرد. یاریمان کنید تا تصویر زیبایی از فعالیت‌های دختران بلندقامت ایران زمین انعکاس داده شود تا بتوانیم جامعه والیبال زنان را گسترش دهیم.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا