فرهنگی

امید به کاهش واژگونی‌ها با تغییر در مبلمان جاده‌ای استان سمنان


ایسنا/سمنان مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان سمنان از تلاش برای کاهش واژگونی‌ها در محورهای کویری این استان با تغییر در مبلمان جاده‌ای خبر داد.

احسان منصور کیایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان سمنان در همین راستا آمادگی دارد تا تابلوهای تبلیغاتی حاشیه راه‌ها را با نازل‌ترین قیمت در اختیار متقاضیان قرار دهد.

وی با اشاره به فراوانی بالای واژگونی‌ها در محورهای این استان افزود: یک‌نواختی و کویری بودن جاده‌های استان سبب شده که شاهد حجم بالایی از واژگونی‌ها در این استان باشیم.
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان با بیان اینکه دستگاه‌های متولی می‌کوشند تا با کاستن از این یک‌نواختی شرایط بهتری در راه‌های استان ایجاد کنند خاطرنشان کرد: البته به موازات این تلاش‌ها رانندگان و کاربران جاده نیز باید کمک کنند تا با همکاری هم از فراوانی سواح جاده‌ای و واژگونی‌ها بکاهیم.

منصور کیایی با بیان اینکه براساس نظرات کارشناسی پلیس عامل بسیاری از این سوانح جاده‌ای خستگی، عجله در رسیدن، عدم توجه به جلو و بی‌خوابی و…است ادامه داد: براساس استانداردهای کارشناسی شده رانندگان در این‌گونه محورها باید در فاصله هر دو ساعت رانندگی حداقل ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان سمنان از تلاش برای افزایش مجتمع‌های خدمات رفاهی بین‌راهی به عنوان یک راهکار برای کاستن از یکنواختی جاده و بسترسازی برای توقف و استراحت بیشتر کاربران جاده‌ای نام برد و گفت: علاوه بر این افزایش علائم هشداردهنده در طول محورهای کویری، افزایش پارک‌های راهدار، نصب پرج و المان‌های رنگی، افزایش تعدد و تنوع تابلوهای تبلیغاتی حاشیه راه و….از جمله طرح‌هایی است که با هدف کاستن از یکنواختی محورها در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

وی از محور شاهرود میامی به عنوان یکی از پرحادثه‌ترین محورها در مسیر پرتردد تهرانسمنانمشهد نام برد و اضافه کرد: همکاران ما در تلاشند تا مبلمان جاده‌ای را در این محور و دیگر محورهای پرحادثه تغییر دهند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص خدمات‌دهی راهدارخانه‌های این اداره کل در گردنه‌های برفگیر در زمستان گفت: همه گردنه‌های برفگیر استان دارای راهدارخانه هستند و همکاران ما به صورت شبانه‌روزی در این راهدارخانه‌ها حضور دارند و به مسافران و کاربران جاده در طول طرح زمستانی خدمات ارائه می‌دهند.

وی از بهره‌مندی همه گردنه‌ها از خودروهای نمک‌پاش خبر داد و افزود: با توجه به طولانی بودن برخی از گردنه‌های استان ممکن است که خدمات‌رسانی همکاران و بازگشایی گردنه‌ها در زمان بارش‌های سنگین زمان‌بر باشد لذا انتظار می‌رود که کاربران جاده در اینگونه مواقع عجله نکرده و مطمئن باشند که همکاران ما به سرعت در منطقه حضور می‌یابند.
منصورکیایی با انتقاد از عدم توجه رانندگان به هشدارها در مواقع بارش‌ها تصریح کرد: مردم و کاربران جاده با توجه به تعدد دوربین‌های نظارتی و سامانه‌های این اداره کل و همچنین سامانه‌های متعدد پلیس راه، هواشناسی و.. می‌توانند قبل از حرکت از شرایط جوی محورها اطلاع بیابند تا دچار مشکل و گرفتاری نشوند.
وی با بیان اینکه متاسفانه برخی از رانندگان ابتدایی‌ترین تجهیزات زمستانی همچون زنجیرچرخ را هم به همراه ندارند توصیه کرد: کاربران جاده‌ای و رانندگان ضمن تجهیز خودروی خود به تجهیزات زمستانی حتما پیش از حرکت از وضعیت جوی محورها از طریق سامانه ۱۴۱ اطلاع پیدا کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا