تهرانشهریمنتخب سردبیر

انتقاد از اقدام شهرداری در پلمب کردن کلینیک‌های دامپزشکی تهرانبه گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از جامعه دامپزشکان کشور پیام محبی گفت: در حالی که ستاد ملی مبارزه با کرونا مسئولیت‌هایی برای مراکز درمانی دامپزشکی در نظر گرفته است، در روزهای اخیر شاهد موج تعطیلی این مراکز در شهر تهران توسط شهرداری هستیم و علاوه بر اینکه نقش فعالان این بخش در مهار کرونا نادیده گرفته می‌شود به تعداد افرادی که شغل خود را در این شرایط از دست داده اند. اضافه خواهد شد.

عضو هیئت مدیره جامعه دامپزشکان درباره دلایل پملب مراکز درمانی دامپزشکی به عنوان یکی از بازوهای اجرایی ستاد ملی مبارزه باکرونا، در این ارتباط اظهار داشت: در ماه‌های اخیر مراکز بخش خصوصی دامپزشکی شهر تهران به‌دلیل فعالیت دامپزشکان در مراکزشهری پلمب می‌شوند به‌طوری که در روز گذشته و در روز جهانی دامپزشکی این اتفاق تکرار شد.

وی افزود: همکاران ما در مراکز درمانی دامپزشکی تخلفی انجام نداده‌اند و تنها یک خلأ قانونی درباره فعالیت کلینیک‌های دامپزشکی درشهرها، باعث این رویداد شده است.

وی افزود: در ۵۰ سال گذشته کلینیک دامپزشکی فعالیتی در شهرها نداشتند اما در حال حاضر با توجه به اینکه حیوانات خانگی نگهداری می‌شود فعالیت مراکز دامپزشکی ضروری شده اما قانونی در این ارتباط وجود ندارد.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه همکاران ما از سازمان دامپزشکی مجوز و پروانه کسب برای فعالیت دارند اما شهرداری تهران اجازه فعالیت به آنها نمی‌دهد.

محبی یادآور شد: مراکز دامپزشکی به‌طور معمول در خانه‌های مستقل شهری، امکان فعالیت دارند و به‌دلیل شرایط خاص مراجعاتی که دارند امکان فعالیت در مراکز تجاری و اداری برای آنها فراهم نیست.

عضو هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ادامه داد: مراکز دامپزشکی در کشورهای پیشرفته دنیا به دو بخش تقسیم می‌شود و شامل حیوانات شهری کوچک و شهری و حیوانات اقتصادی و بزرگ مانند اسب، گاو و گوسفند هستند و تنها مراکز دامپزشکی حیوانات اقتصادی به خارج از شهرها منتقل می‌شوند.

در همین زمینه علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی نیز در واکنش به پلمب کلینیک و بیمارستان‌های دامپزشکی در شهر تهران توسط شهرداری اظهار کرد: صدور مجوز مراکز درمانی و داروخانه‌های دامپزشکی، در نقاط مختلف مبتنی بر آئین نامه‌های قانونی است که هیئت دولت آن را ابلاغ کرده است.

وی با بیان اینکه بیماری کرونا، بیماری مشترک میان انسان و حیوان است افزود: در زمان بروز بیماری‌های مشترک میان انسان و دام در محیط های شهری، اقدامات مهمی توسط بیمارستانها، آزمایشگاه‌ها، مراکز درمانی و واکسیناسیون بخش خصوصی دامپزشکی انجام می‌شود و نباید فعالیت آنها نادیده گرفته شود.

رئیس سازمان دامپزشکی ادامه داد: در صورتی که این مراکز فعال نباشند و خدمات لازم را به مردم و و دام‌های خانگی و تجاری ارائه ندهند، می‌تواند منجر به شیوع بیماری‌های مشترک در محیط‌های شهری شود و خطراتی را نیز به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: فعالیت مراکز درمانی دامپزشکی بر اساس قوانین و مقرراتی است که منجر به صدور مجوزهای فعالیت توسط نظام دامپزشکی شده است.

وی اظهار داشت: برای دفاع از صنف دامپزشکی، نظام دامپزشکی کشور باید ورود کند که پشتوانه آن سازمان دامپزشکی به عنوان بخش حاکمیتی است و برابر قانون، از حقوق قانونی صنف دامپزشکی دفاع خواهد شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ممکن است شهرداری تهران به صورت سلیقه‌ای اقدام به پلمب مراکز درمانی دامپزشکی کرده باشد زیرا این اتفاق در ۵۰۰ شهر و شهرستان کشور صورت نگرفته و تنها منحصر به تهران است.

وی اظهار داشت: با مسئولان شهرداری تهران نشستی برگزار خواهیم کرد تا به این موضوع پرداخته شود و مشکلات مربوط رفع شود و در صورت وجود خلاء قانونی از مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که در این ارتباط ورود کرده و قوانین لازم را بنویسد.

رفیعی پور اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل‌های دامپزشکی امکان فعالیت مراکز درمانی دامپزشکی وجود دارد و نباید تبدیل به اختلاف با شهرداری تهران شود.

این مقام مسئول گفت: موضوع به طور قطع توسط سازمان دامپزشکی کشور پیگیری خواهد شد و جلساتی با شهرداری تهران خواهیم داشت تا خدمت رسانی لازم مراکز درمانی دامپزشکی بخش خصوصی، به ویژه در این شرایط حساس بروز بیماری کرونا، ادامه داشته باشد.

وی یادآور شد: این آمادگی وجود دارد تا در صورت لزوم بخشنامه‌های مرتبط برای فعالیت مراکز درمانی دامپزشکی در مراکز شهری نیز اصلاح شود.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا