اقتصادی

بازگشت تعدادی از شرکت های بحران زده استان مرکزی به چرخه تولید

ایسنا/مرکزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بازگشت چند شرکت بحران زده به چرخه تولید در سال گذشته گفت: هر چند که این واحدها با تمام ظرفیت تولید کار نمی کنند و وضعیت در شرایط ایده آل نیست، اما به تولید بازگشته اند.

محمد تقی آبایی امروز هشتم اردیبهشت ماه در نشست استاندار مرکزی با نمایندگان کار و تولید استان بیان کرد: در سال 1398 علیرغم همه مشکلات موجود در کشور اعم از تورم، تحریم، کمبود مواد اولیه و نقدینگی صنایع، شاخص های اقتصادی استان مرکزی وضعیت رو به بهبود را تجربه کرد.

وی با اشاره به بازگشت چند شرکت بحران زده به چرخه تولید در سال گذشته گفت: هر چند که این واحدها با تمام ظرفیت تولید کار نمی کنند و وضعیت در شرایط ایده آل نیست، اما به تولید بازگشته اند. شرکت های واگن پارس، آذرآب، ماشین سازی و کمباین سازی پروژه های خوبی در دست دارند و در مدار تولید قرار دارند.
آبایی اظهار کرد: نرخ بیکاری در استان مرکزی در زمستان 98 برابر با 6.9 درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.4 درصد و نسبت به میانگین کشوری نیز 3.7 درصد کاهش داشته است.
وی با اشاره به اینکه اشتغال ایجاد شده در استان مرکزی بالغ بر 20 هزار مورد بوده است، اما 15 هزار شغل شناسنامه دار نیز ثبت شده که از میانگین کشوری بالاتر است، افزود: تعداد کارگاه های فعال تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی از مرز 24 هزار کارگاه گذشت و شرکت های دارای حقوق معوق در سال گذشته 47 درصد کاهش داشت به طوری که از 51 شرکت به 27 شرکت رسیدیم، اما با شیوع کرونا 25 شرکت در اسفندماه، پیش از موعد فعالیت و تولید خود را متوقف کردند اما از اول اردیبهشت ماه مجددا به تولید بازگشته اند و همه این شرایط حاکی از آن است که وضعیت شرکت های استان رو به بهبود است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی از پرداخت تسهیلات از هفته سوم اردیبهشت ماه به 11 رسته شغلی آسیب دیده خبر داد و گفت: به ازای هر کارگر 12 تا 16 میلیون تومان تسهیلات با نرخ 12 درصد، برای 4 میلیون شغل آسیب دیده نیز بین یک تا دو میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود، همچنین برای 3 میلیون نفر از مردم که درآمد ثابت نداشتند از اسفندماه تاکنون طی 2 مرحله کمک 200 تا 600 هزار تومانی صورت گرفته است و این اتفاق دو مرتبه دیگر در کشور تکرار خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش دستمزد کارگران در سال 99 که دغدغه کارگران است، افزود: طی 40 سال اخیر برای دومین بار در کشور تفاهم سه جانبه در موضوع تعیین دستمزد کارگران توسط نماینده کارگران امضا نشد، مسلما با حقوق 2 میلیون و 700 هزار تومان نمی توان زندگی را چرخاند، اما باید بپذیریم که شرایط کشور به سمتی رفت که این رقم مصوب شده است، اما احتمال دارد تغییراتی اعمال شود.

آبایی اضافه کرد: تاکنون هشت هزار نفر در استان مرکزی برای بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند که البته این رقم در کشور به ۷۰۰ هزار نفر رسیده است، اما بیشترین ثبت نام ها مربوط به صنوف می شود.

انتهای پیام 

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا