سیاسی

برای تولید مسکن نیمه‌صنعتی به خارجی‌ها دل نبندیمیک فعال صنعت گفت: در پروژه های شهرک سازی موفق پیشین یک تشکیلات فنی ـ مهندسی قوی کار را به سرانجام رسانده و به یک سیستم ساخت دست یافته اند؛ هم‌اکنون چنین سیستمی وجود ندارد اما می‌توان با حمایت از جوا و های داخلی، مجددا شرایط نیمه صنعتی را در کشور ایجاد کرد؛ به خارجی‌ها هم دل نبندیم.

ابوالحسن میرعمادی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بخش ساخت و ساز در یک سردرگمی به سر می‌برد. مصالح ساختمانی، کاهش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را به دنبال داشته است؛ زیرا با هزینه‌های فعلی و رکود مسکن، سرمایه‌گذاران نسبت به برگشت سرمایه دچار تردید شده‌اند.

تولید مسکن یک و نیم تا دو سال طول می‌کشد

وی با اشاره به کاهش ۴۶ درصدی صدور  پروانه برای واحدهای مسکونی در تهران افزود: هزینه ساخت هر متر مربع مسکن در تهران به حدود ۳۵ میلیون تومان رسیده که شامل قیمت زمین، ‌مصالح، دستمزد، شهرداری، نظام مهندسی و غیره می‌شود. با توجه به این‌که پروژه‌ها یک و نیم تا دو سال طول می‌کشد ممکن است این عدد به ۵۰ میلیون تومان برسد. برگشت این سرمایه مشکل است. بنابراین بخش ساخت و ساز در یک وضعیت گنگ قرار دارد.

این فعال صنعت ساختمان تاکید کرد: معمولا در تقاطع قدرت خرید و هزینه‌ها است که تولید مسکن افزایش پیدا می‌کند. اما در شرایط فعلی، متقاضیان پولی برای خرید مسکن ندارند. در شرایط تورمی، فاصله بین قدرت خرید و دائما افزایش می‌یابد.

میرعمادی با اشاره به طولانی بودن فرآیند ی گفت: با وجود آن‌که اخیرا شهرداری تهران اعلام کرده که این زمان را به دو ماه کاهش داده، فرآیند ساخت مسکن در اطراف تهران بسیار طولانی است؛ چرا که اراضی عمدتا غیرمسکونی است و برای آن‌که تغییر کاربری پیدا کند باید در ماده ۱۲ و ماده ۵ به تصویب برسد که بین شش ماه تا یک سال طول می‌کشد.

به خارجی‌ها دل نبندیم؛ خودمان می‌توانیم

وی امید بستن به کشورهای خارجی برای ساخت مسکن در ایران را اشتباه دانست و گفت: جوانان تحصیل‌کرده، نیروی انسانی مستعد، نهاده‌های ساختمانی و دیگر ظرفیت‌های لازم برای تولید سالیانه یک میلیون مسکن در کشور وجود دارد. فقط مستلزم برنامه‌ریزی هستیم تا صنعت ساختمان را از حالت سنتی به نیمه صنعتی تبدیل کنیم.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی سادگان، تورم عمومی است که باید مهار شود. در گام بعدی باید بخش‌های دولتی، ، ‌دستگاه‌های خدمات‌رسان و بخش خصوصی را یکپارچه کنیم و هم‌افزایی در این زمینه به وجود بیاوریم. هم‌اکنون در این زمینه گسستگی وجود دارد. قدم سوم این است که شرکت‌های انبوه‌سازی را تقویت کنیم. در حال حاضر کمتر شرکتی قادر به تولید پروژه‌های بیش از ۲۰۰۰ واحد است.

وی درباره پیش‌بینی وضعیت ساخت و ساز در نیمه دوم سال جاری گفت: تسهیل شرایط ساخت و ساز با متغیرهایی ارتباط دارد که باید بهبود پیدا کند. همه ریسک‌های تولید مسکن پابرجاست و چشم‌انداز روشنی وجود ندارد. اگر در بحث تورم و قیمت ارز ثبات ایجاد شود می‌توان خوشبین بود. این تصور وجود دارد که بخش ساخت و ساز کاملا متکی به داخل است؛ در حالی که حدود ۴۰ درصد اقتصاد مسکن رابطه‌ی مستقیم با نرخ ارز دارد.

انتهای پیاممنبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا