اجتماعی

بیمه‌ها باید سلامت محور باشند/ صندوق‌های بیمه‌گر باید به‌روزرسانی شوند


قائم مقام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها هزینه‌های بیمه‌های سلامت در سال جاری ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، دکتر مسعودی اصل در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش که در سازمان بیمه سلامت برگزار شد، اظهار کرد: سلامت و بیمه هر یک جزء موضوعات حاکمیتی است که دچار چالش‌ها و مشکلات مختلفی هستند و جز با دخالت دولت‌ها مسائلشان برطرف نمی‌شود.

وی ادامه داد: بیمه کارکنان دولت از سال ۴۳ از بیمه ایران جدا و به وزارت بهداری آن زمان منتقل شد که یکی از اهداف نظام سلامت در این کار حفظ و ارتقاء سلامت مردم است که می‌توان از شیوع بیماری‌های مختلف پیش‌گیری کرد زیرا هزینه این کار بسیار کمتر از درمان است.

قائم مقام مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه نظام سلامت و بیمه باید بازنگری شود، گفت: با نگاهی به هزینه‌های بیمه سلامت مشاهده می کنیم که در سال ۹۰ هزینه بیمه سلامت ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده در حالی که در سال ۹۸ این هزینه به ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده است به طوری که هزینه‌های بالاسری بیمه سلامت در سال ۹۰ به ۱۸۰ میلیارد تومان و در سال ۹۸ به ۷۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

مسعودی اصل ادامه داد: بر اساس برآوردهای انجام شده بابت پوشش هر ۱ میلیون نفر، ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه باید در اختیار بیمه سلامت قرار بگیرد یعنی به ازاء ۱۰.۵ میلیون بیمه شده رایگان می‌بایست ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای بیمه در نظر گرفته شود و امروزه سازمان‌های بیمه‌گر تنها انتقال‌گر پول از سازمان برنامه و بودجه به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی یا همان وزارت بهداشت هستند به طوری که در کسری‌ها وزارت بهداشت ضرر کرده است و من معتقدم که بیمه به طور کامل موفق نبوده زیرا صندوق‌های بیمه‌گر در جایگاه‌های اصلی خود قرار ندارند.  

وی افزود: بیمه‌ها باید سلامت محور باشند و  باید برنامه‌ریزی بهتری انجام دهیم تا از درمان‌های القایی در کشور جلوگیری شود و بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبری در حوزه سلامت افراد و سیاست‌گذاران افراد و سیاست‌گذاران اجازه اصلاحات نهایی را دارند.

وی با اشاره به اینکه طرح طبقه‌بندی خدمات مشمول بیمه پایه نمی‌شود و بیمه سلامت به عنوان وکیل بیمه شدگان است، ادامه داد: باید اقدام به خرید راهبردی و ارتقاء آگاهی مردم کنیم و راهکارهای بیمه باید راهنمایی‌های بالینی، پزشک خانواده و حذف رابطه بین بیمار و پزشک باشد. سال آینده سال سختی برای بیمه سلامت است زیرا کسری بودجه در سال آینده در حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود و با در نظر گرفتن اوراق این مبلغ به ۲۸۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد و متأسفانه باید بگویم که همه تشویق‌ها متوجه درمان است و گله‌ها از سوی صندوق‌های بیمه‌گر است.

مسعودی اصل اضافه کرد: امروزه پژوهش بسیار مهم است اما متأسفانه برخی سازمان‌ها پژوهش را باور ندارند درنتیجه موانعی را بر سر راه افراد پژوهشگر ایجاد می‌کنند و من معتقدم که مسائل بیمه سلامت پیچیده و متفاوت با حوزه خود سلامت است و ما باید به فکر به روزرسانی صندوق‌های بیمه‌گر باشیم و نباید نگاه درمانی به صندوق‌های بیمه‌گر داشته باشیم.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسناس

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا