فرهنگی

تاریخ‌نویسی فعالیتی سیاسی است – ایسنا


کتاب «معاصریت تاریخ» نوشتۀ مرتضی بریری و «داوری تجاری بین‌المللی؛ چالش‌های پیش رو» نوشتۀ بابک وثوقی‌فرد .

به گزارش ایسنا، کتاب «معاصریت تاریخ» که ‌هایی پیرامون تاریخ و معاصر نوشتۀ مرتضی بریری است، در ۱۰۴ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۳۰هزار تومان توسط نشر ذکر منتشر شده است.

در نوشتۀ پشت جلد کتاب می‌خوانیم: تاریخ‌نویسی فعالیتی سیاسی است؛ نه تنها از آن رو که به وسیلۀ جاری شکل داده می‌شود، به به این دلیل که نشر تاریخ جدید، خود یک کن سیاسی بوده و دارای دهای تاریخی است؛ البته این نیز اشتباه است که ما خود را در درک حقیقت گذشته توانا بدانیم. تاریخ‌نگاران در اصل، تولیدکنندگان دانشی درباره گذشته‌اند نه کاشفان حقیقت آن. می‌شود چنین برداشتی را هم داشت که تاریخ اتفاقاً فقط برای جهان معاصر کاربرد دارد؛ بدین منظور باید مسئله‌مند سراغ تاریخ رفت تا بتوان از دل آن رویدادها به عصر حاضر پرداخت. تئودور آدورنو، سوف آلمانی و از گذشته به معنای مطالعۀ جدی گذشته و شکستن طلسم آن از رهگذر عمل شفاف آگاهی نیست، بلکه بیش از هر چیز حاکی از آغازی دوباره و حتی الامکان زدودن امر گذشته از حافظه است. 

تاریخ‌نویسی فعالیتی سیاسی است

همچنین کتاب «داوری تجاری بین‌المللی؛ چالش‌های پیش رو» نوشتۀ بابک وثوقی‌فرد در ۲۷۲ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۵۹هزار تومان توسط نشر یادشده منتشر شده است. 

در نوشتۀ پشت جلد کتاب آمده است: در این کتاب مؤلف تلاش نموده تا به اندازۀ وسع و توان خویش و از سوی دیگر پرهیز از تکرار مطالب «داوری تجاری بین‌المللی» و اقسام متنوع آن در اثر حاضر و همچنین چالش‌ها و موانع آن در جهان امروز را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد. بخش اول تحت عنوان «کلیات داری تجاری بین‌المللی»، در چهار فصل تعبیه شده است. مطالب فصل چهارم، که بیشترین م کتاب را به خود اختصاص داده، تحت عنوان «روش‌های حل و فصل اختلاف در عصر داوری تجاری بین‌المللی» در پنج گفتار دسته‌بندی شده است. پس از آشنایی اجمالی با کلیات، مختصات و تحولات اشکال داوری تجاری بین‌المللی در جهان امروز، نگارنده در بخش دوم کتاب به موضوع «چالش‌های داوری بین‌المللی در اقتصاد جهانی» پرداخته است. 

تاریخ‌نویسی فعالیتی سیاسی است

انتهای پیام منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا