سیاسی

تسلیت سفیر جمهوری اسلامی ایران در پی در گذشت پژوهشگر و ادیب تاجیکسفیر جمهوری اسلامی ایران در درگذشت استاد میرزا ملا احمد هشگر و ادیب سرشناس تاجیک و رییس انجمن دوستی تاجیکستان و ایران را تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا، متن پیام محمد تقی صابری به شرح زیر است:

بازگشت همه به سوی اوست

“از شمار دو یک تن کم  وز شمار خرد هزاران بیش”

خبر درگذشت نویسنده، ادیب، پژوهشگر، ایران‌شناس و  ایران‌دوست نام آشنای تاجیک، شادروان مرحوم میرزا ملااحمد رییس انجمن دوستی تاجیکستان و ایران باعث تاسف و تاثر اینجانب شد.

ایشان در طول عمر با ثمر خویش بیش از ۴۵۰ اثر و یادگار ارزشمند علمی و ادبی در حوزه ادبیات ی و ایران شناسی از خود ای گذاشتند که تعدادی از آنها در جمهوری اسلامی ایران نیز منتشر شده و در طول این سالها ایز متعددی را به پاس زحمات خود از جشنواره های علمی و پژوهشی جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده است. در سال ۱۴۰۰ خورشیدی ایشان به عنوان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی در جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند که اینجانب افتخار داشتم از طرف جمهوری اسلامی ایران این جایزه ارزشمند را به ایشان اهدا نمایم. 

ترجمه قرآن کریم به خط سیریلیک از دیگر خت ارزشمند ایشان در حوزه اسلام شناسی محسوب می شود.

شادروان مرحوم میرزا ملا احمد بعنوان عضو پیوسته آکادمی علوم و اتحادیه نویسندگان جمهوری تاجیکستان، از سال ۱۳۸۱ خورشیدی ریاست انجمن دوستی تاجیکستان و ایران را نیز برعهده داشتند و بدون تردید نقش ممتازی در تحیکم پیوندهای ناگسستنی ایران و تاجیکستان ایفاء نمودند.

بی‌شک، با درگذشت ایشان، جامعه علمی، ادبی و فرهنگی جمهوری تاجیکستان یکی از شخصیت‌های بزرگ خود را از دست داد.
ضمن عرض تسلیت به بازماندگان، ملت و کشور دوست و برادر و هم فرهنگ و هم تاجیکستان، از درگاه خداوند بزرگ برای آن مرحوم رحمت واسعه، ابدی و جنت مکانی و برای بازماندگان محترم صبر و شکیبایی آرزو می نمایم.

محمد تقی صابری
سفیر فوق العاده و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در جمهوری تاجیکستان ‏

انتهای پیاممنبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا