اجتماعی

تشریفات زاید موجب تضعیف بدنه شهرداری شده استایسنا/قزوین رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: اگر نمی‌خواهیم شاهد تخلف باشیم باید فرآیندهای اداری کوتاه، شفاف و کارآمد باشد، تشریفات زاید موجب تضعیف بدنه شهرداری شده است و اگر اصلاح نشود رضایتمندی ایجاد نخواهد شد.

مهدی جمالی‌نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در مراسم معارفه شهردار قزوین که امروز ۲۸ آذر برگزار شد، تصریح کرد: شهر قزوین یک شهر اسطوره‌ای با ریشه بسیار قدیمی است که هدایت و راهبری خاصی می‌طلبد، امیدوارم که شور و نشاط اجتماعی را در شهر قزوین افزایش دهیم و نگاه خلاقانه و نوآور در شهر حاکم شود.

وی افزود: شهردار زمانی می‌تواند خادم باشد که سه موضوع را برای مجموعه تنظیم کند، رکن اول همکاری بسیار خوب و ایجاد انسجام در شهرداری و شورای شهر است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور افزود: تنظیم مناسبات با حاکمیت، تنظیم مناسبات با مردم به عنوان ولی نعمتان رکن اول در شهرداری است، شهرداری دستگاه شبانه‌روزی است که باید بیش از ۳۷۹ نوع کار و خدمات ارائه دهد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور اظهار کرد: تنظیم مناسبات با همکاران دارای اهمیت است اگر شایسته سالاری و چابک سازی در شهر حاکم باشد اتفاقات خوبی رخ می‌دهد، نباید دنبال شهرداری‌های چاق و شهروندان لاغر باشیم، شهرداری برای چابک و کارآمد بودن نیازمند نیروهای توانمند است‌.

وی تصریح کرد: داشتن ساز و کارهای شفاف مهم است،  اگر نمی‌خواهیم شاهد تخلف باشیم باید فرآیندهای اداری کوتاه، شفاف و کارآمد باشد، تشریفات زاید موجب تضعیف بدنه شهرداری شده است و اگر اصلاح نشود رضایتمندی ایجاد نخواهد شد.

جمالی‌نژاد گفت: ارتقا سطح تسهیلات رفاهی کارکنان نیز باید مورد توجه قرار بگیرد، اگر کارمندان رفاهشان تامین شود با عشق کار می‌کنند و در این میان همدلی و همراهی با شورای شهر بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: شوراهای شهر به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی در امنیت ملی کشور نقش موثری دارند، اگر شهرداری‌ها کار خود را درست انجام دهند امنیت ملی تضمین می‌شود، وقتی به عنوان اولین خاکریز مطالبات مردم رضایت عمومی را جلب کنند حس تعلق مردم به محلات، شهر و استان بالا می‌رود، اگر سرمایه اجتماعی تقویت شود امنیت هم بیشتر خواهد شد و وفاق بین مردم افزایش پیدا می‌کند.

 رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: رکن دیگر تنظیم مناسبات با حاکمیت است که باید مورد توجه قرار بگیرد، اگر بتوانید با دستگاه‌ها و مدیریت استان تعامل کنید مدیریت یکپارچه شهری محقق میشود.

وی یادآور شد: ارتباط شهرداری با مراکز علمی و دانشگاهی کمرنگ است و باید تقویت شود چرا که ما به دنبال شهرهای کارآفرین، نوین و خلاق هستیم، یکی از مشکلات ما بیکاری است که در این میان شهرداری ‌ها می‌توانند موثر باشند.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، جمالی‌نژاد اظهار کرد: در برنامه سوم ماده ۱۳۶ و در برنامه چهارم ماده ۱۳۷ مدیریت واحد شهر دیده شده اما تاکنون محقق نشده است، آسیب‌شناسی صورت گرفته نشان می‌دهد که بدنه شهرداری آماده این حجم از کار نیستند و دستگاه‌های اجرایی نیز مقاومت می‌کنند، در برنامه پنجم سعی شده است در ماده ۱۷۳ مدیریت هماهنگ شهری مطرح شد.

وی افزود: همزمان شهرداری و وزارت کشور لایحه را تنظیم کرده است، اما طرح آن در مجلس تصویب نشده است و لایحه آن در انتظار بررسی در مجلس است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به اصالت شهر قزوین تاکید کرد: این شهر می‌تواند در عرصه دیپلماسی نقش آفرین باشد، قرارگرفتن در مسیر راه ابریشم باعث می‌شود که گردشگران در این شهر حضور پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: مشارکت و حضور مردم دارای اهمیت است، اعتمادسازی و همراهی مردم در امور رمز موفقیت و پیشبرد کارها است باید دید چقدر این اعتمادسازی صورت گرفته است؟ از سال گذشته با موضوعات مختلفی رو به رو بودیم زیرساخت‌های اربعین سال گذشته را به صورت شبانه روزی پیگیری و فراهم کردیم.

جمالی‌نژاد تاکید کرد: در نوروز امسال برای اولین بار در کشور  ۲۴ استان کشور همزمان درگیر سیل شدند، سیل و زلزله دغدغه اصلی و بحران واقعی نیستند، آن چیزی که تهدید واقعی است گسل بین مردم و حاکمیت است؛ در دهه ۶۰ امکانات و تجهیزات فعلی را نداشتیم اما در آن شرایط سخت حضور همه مردم تسکین بخش بود، امروز هم باید بتوانیم مشارکت و اعتماد عمومی را پشتوانه خود کنیم در غیر این صورت مشکل خواهیم داشت.

وی افزود: در گذشته زیرساخت نبود ولی اعتماد بود و امروز برعکس شده و زیرساخت داریم اما اعتماد مردم کم  شده است،  مدیران شهری با ساده زیستی و همراه مردم بودن می‌توانند در تقویت اعتماد عمومی و جلب رضایت مردم گام بردارند.

 رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور  بیان کرد: با نهضت پاسخگویی در مدیریت شهری می‌توانیم شاهد پیشرفت و رونق باشیم.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسناس

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا