اقتصادی

تصویب هشتمین استاندارد حوزه نانو به سرپرستی ایران در ایزو

هشتمین استاندارد بین‌المللی حوزه نانو با سرپرستی جمهوری اسلامی ایران در ایزو به تصویب رسید.

به گزارش شباب نیوز، هشتمین استاندارد بین‌المللی تدوین شده با سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو در زمینه اثر نانومواد بر پروتئین‌ها با عنوان «فناوری نانو – ارزیابی ساختار ثانویه پروتئین در زمان برهم کنش با نانومواد، با استفاده از رنگتابی دورانی ماورای بنفش» منتشر شد. 

این استاندارد با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و به کمک یکی از اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های کشور، در سال ۱۳۹۶ به سازمان بین‌المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد شد و پس از تایید و تصویب پیشنهاد ایران از سوی کشورهای عضو کمیته فنی استاندارد فناوری نانو ایزو، مطالعات مختلف و گسترده‌ای انجام و جلسات متعدد کارشناسی با متخصصان داخلی و خارجی برگزار شد.

این جلسات به‌صورت حضوری و مجازی با هدف اقناع متخصصان بین‌المللی به‌عنوان نمایندگان کشورهای عضو ایزو تشکیل می‌شد. سرانجام این استاندارد در ژانویه ۲۰۲۱ و در سایت رسمی سازمان بین‌المللی استاندارد (www.iso.org) منتشر شده است.

این استاندارد بین‌المللی، پروتکل‌های اندازه‌گیری و شرایط آزمونی را مشخص می‌کند که به‌وسیله آن‌ها تغییرات ایجاد شده در ساختار ثانویه پروتئین ناشی از برهم‌کنش آن با نانومواد، با استفاده از طیف‌نگاری رنگ‌تابی دورانی ماورای بنفش تعیین می‌شود. این استاندارد برای تعیین مشخصات تغییرات صورت‌بندی در پروتئین‌های بی نظم قابل استفاده نیست.

بر اساس اعلام ستاد نانو، تدوین استانداردهای بین المللی معمولا ۳ تا ۴ سال زمان می‌برند. اساس تدوین استانداردهای بین‌المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشورهای عضو است. کشورهای عضو کمیته‌های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۷ کشور به عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به‌عنوان عضو ناظر وجود دارد.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا