سیاسی

ثبت نام ۲۴۰ داوطلب انتخابات خبرگان رهبری؛ تاکنوندبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: تاکنون برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری ۲۴۰ داوطلب ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، سید اسماعیل موسوی در مصاحبه با صدا و سیما گفت: بعد از یک هفته شروع ثبت نام، امروز آخرین روز از ثبت نام داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در ۵ استان (استان‌های قم، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی و فارس) است که تاکنون ۲۴۰ نفر از این ۵ استان ثبت نام کردند که استان‌های قم و تهران بیشترین تعداد داوطلب را داشتند. امروز نیز در ستاد انتخابات کشور عملیات ثبت نام در حال انجام است و علاوه بر آن در فرمانداری تهران، قم، مشهد، بجنورد و شیراز (در این ۵ مرکز استان) نیز ثبت نام از داوطلبان خبرگان رهبری انجام می‌شود. ان شاء اللّه همه مدارک داوطلبان را از استان‌ها جمع آوری می‌کنیم و در اختیار شورای نگهبان قرار می‌دهیم تا عملیات تعیین صلاحیت داوطلبان را انجام دهند. شورای نگهبان ۳۵ روز فرصت دارد تا به صلاحیت داوطلبان عملاً رسیدگی کند.

وی درباره مهلت ثبت نام داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای خبرگان رهبری نیز گفت: ما در هر دو دوره، یعنی ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس و خبرگان رهبری ۱۰ ساعت در روز ثبت نام انجام دادیم که ثبت نام از ۸ صبح شروع و تا ساعت ۱۸ ادامه پیدا کرده است که ان شاء اللّه امروز نیز ساعت ۶ عصر ثبت نام از داوطلبان به پایان می‌رسد.

وی با بیان این‌که «درصد قابل توجهی از پاسخ استعلام‌ها از مراجع چهارگانه را دریافت کرده‌ایم»، ‏گفت: ان شاء اللّه هیأت اجرایی ۲۶ آذرماه صلاحیت داوطلبان را رسیدگی و نهایی می‌کنند. بعد از پایان مدت زمان ثبت نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، همزمان با آن از چهار مرجع رسمی در جمهوری اسلامی ایران استعلام هر کدام از داوطلبان را انجام دادیم. چون بیش از ۱۶ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند برای هر کدام از این داوطلبان چهار استعلام می‌گیریم، از مراجع قضایی، ناجا، سازمان ثبت احوال و وزارت اطلاعات که امروز آخرین روز استعلام‌ها است که در واقع پاسخ این استعلام‌ها را دریافت می‌کنیم.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور افزود: باید به صورت سیستمی هر کدام از این سازمان‌ها پاسخ استعلام را به ما بدهند و ما بلافاصله به هیأت اجرایی حوزه‌های انتخابیه اعلام می‌کنیم و هیأت اجرایی (هیأت اجرایی حوزه‌های انتخابیه) ۱۰ روز فرصت دارند که این پاسخ را دریافت و صلاحیت هر کدام از داوطلبان را بررسی کنند. تا به امروز از ۶۴ هزار استعلامی که برای مراجع چهارگانه فرستادیم درصد قابل توجهی از پاسخ‌ها دریافت شده و این پاسخ‌ها در اختیار هیأت اجرایی قرار گرفته است که ان شاء اللّه (هیأت اجرایی) ۲۶ آذرماه صلاحیت داوطلبان را رسیدگی و نهایی می‌کنند. در واقع ممکن است بعد از بررسی هیأت‌های اجرایی، عده‌ای رد صلاحیت و عده‌ای نیز تأیید صلاحیت شوند، در هر حالت آن‌هایی که در هیأت‌های اجرایی رد صلاحیت شوند ما به آنان اعلام می‌کنیم که به استناد کدام ماده قانونی صلاحیتشان مورد تأیید قرار نگرفته است. در نتیجه داوطلبان رد صلاحیت شده یک بازه زمانی فرصت دارند که به هیأت نظارت استان مراجعه و شکایت و درخواست رسیدگی مجدد کنند.علاوه بر آن همه کسانی که تأیید صلاحیت شوند در هیأت‌های اجرایی آنان نیز صورت جلسه می‌شود و در اختیار هیأت نظارت استان قرار می‌گیرند.

دبیر ستاد انتخابات کشور افزود: هیأت‌های نظارت علاوه بر اینکه به شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده رسیدگی می‌کنند، صلاحیت افرادی که در هیأت‌های اجرایی تأیید شده را نیز بررسی می‌کنند و نهایتاً نتیجه آن را اعلام می‌کنند و ما نیز به متقاضیان و داوطلبان اعلام می‌کنیم.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا