خبر ویژه

جزیره موزه‌ها؛ مجموعه‌ ای تاریخی در برلینبه گزارش خبرگزاری همسونیوز،  این مجموعه دیدنی که تاریخ هنر چندین هزار ساله را روایت می‌کند، اکنون شهرتی جهانی پیدا کرده و به یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران تبدیل شده است.

جزیره موزه‌ها که از سال ۱۹۹۹ میلادی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده، از موزه آلتس، موزه جدید، موزه بُده، گالری ملی قدیم و موزه پرگامون تشکیل شده‌ است. در طول جنگ جهانی دوم، پنج ساختمان موزه به اشکال مختلفی آسیب دیدند و در طول سال‌های پس از جنگ دوباره بازسازی شدند.

موزه آلتس قدیمی‌ترین بخش جزیره موزه‌های برلین است. بنای موزه را کارل فریدریش شینکل، معمار آلمانی بین سال‌های ۱۸۲۳ تا ۱۸۳۰ ساخت تا میزبان کلکسیون هنری خانواده سلطنتی پادشاهی پروس باشد. امروزه نیز آثار تاریخی از موزه دولتی برلین در این مکان نگهداری می‌شود. همچنین در چند سال اخیر، بخشی از این موزه، به صورت موقت میزبان آثار هنری یونان، رم و همچنین آثار تاریخی مصر بوده است.

موزه «بده» نیز توسط معماری به نام ارنست فون اینه، طراحی شد. این موزه که سال‌ها با عنوان کایزر فریدریش شناخته می‌شد؛ در سال ۱۹۵۶، به افتخار نخستین موزه‌دار آن، ویلهلم فون بوده، تغییر نام داد. ویلهلم فون بوده به ترکیب کلکسیون‌های هنری باور داشت و به همین دلیل، در این موزه، مجموعه‌هایی منحصر به فرد از تندیس‌ها، سکه‌ها و مدال‌ها وجود دارد.

امروزه در این موزه، آثاری از بیزانتیوم و راونا، قرون وسطی، هنر ایتالیایی و گوتیک به نمایش گذاشته شده است. بی‌شک موزه پرگامون نیز یکی از مهم‌ترین موزه‌های برلین است. در آلمان موزه‌ای شبیه به پرگامون پیدا نمی‌کنید که دانشنامه‌ای از شاهکارهای هنری، فرهنگی و صنایع‌دستی را به نمایش بگذارد.

در این موزه، مجموعه‌ای نفیس از آثار هنری متعلق به یونان باستان، آسیای مرکزی و خاورمیانه، مصر باستان، ایران باستان و همچنین آثاری از هنر اسلامی به نمایش گذاشته شده است. از دیگر بناهای ارزشمند در جزیره موزه‌های برلین، می‌توان به موزه جدید اشاره کرد. این موزه در جنگ جهانی دوم آسیب دید و در سال ۲۰۰۹ بازسازی شد. در موزه جدید، مجموعه‌های متنوعی از اشیاء آنتیک و قدیمی کلاسیک، اشیاء مربوط به مصریان و بسیاری موارد دیگر به نمایش گذاشته شده است.

 گالری ملی قدیم، همآخرین موزه در جزیره موزه‌های برلین است. جایی که توانسته بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود جذب کند. علاوه بر این‌ها، در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۹ نگارخانه زیمون-جیمز به عنوان مرکز جدید جزیره موزه‌ها افتتاح شد. گالری جیمز سایمون، تالار ورودی جزیره موزه‌ها است و به دست دیوید چیپرفیلد، طراحی و ساخته شده است.

این گزارش توسط بخش پژوهش های فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران در آلمان تهیه و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شده است. 

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا