اقتصادی

حجم تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا به ۵ میلیارد دلار رسیدبه گزارش خبرگزا مهر، میرهادی سیدی در یک گفت و گوی یی، اظهار کرد: ایران یک موافقت نامه تجارت ترجیحی با پوشش محدود با اتحادیه ی اوراسیا را از سه سال پیش اجرایی کرده است. وقتی این موافقت نامه اجرایی می‌شد مجموع حجم تجارت دو طرف ۲,۵ میلیارد دلار بود که هم اکنون این عدد به ۵ میلیارد دلار رسیده است.

مشاور امور بین الملل و توافق نامه‌های تجاری ایران گفت: در حال حاضر اقلام اصلی ایران از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا کالاهای اساسی مثل گندم، ذرت، جو، دانه‌های روغنی و نظایر آن است.

وی همچنین در خصوص پیش بینی حجم تجارت ایران با کشورهای حوزه اوراسیا تا پایان سال ۱۴۰۱ افزود: عوامل مختلفی در این قضیه دخیل است و به راحتی نمی‌توان حجم تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا را پیش بینی کرد اما طی یک تا دو ماه اخیر تجارت بین دو طرف افزایش قابل توجهی داشته است.

سیدی اضافه کرد: بر آورده‌ای مطالعاتی نشان می‌دهد نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار حجم تجارت بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا جای رشد دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته و هطور تمرکزی که بر این حوزه دارد امید می‌رود افزایش تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا با نرخ رشد بیشتری امسال هم ادامه پیدا کند.

مشاور امور بین الملل و توافق نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اتحادیه اوراسیا ضمن داشتن بیش از ۱۸۰ میلیون نفر یک سرزمین گستره با تولیدات به نسبت متنوع است.

وی افزود: ایران نیازهای وارداتی عدیده ای دارد و هم اکنون این نیاز از کشورهای مختلف در حال تأمین است.

سیدی یادآور شد: کالاهای متنوعی در بازار اوراسیا تولید ولی کمتر از این حوزه وارداتی رخ داده است؛ برای مثال ت قرمز به وفور در این بازار یافت اما به دلایل مختلف کالای مزبور از کشورهای مختلفی مثل برزیل به صورت ی وارد می‌شود و کمتر تمایل بوده از بازار اوراسیا گوشت قرمز وارد کشور شود.منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا