گزارش

داخلی سازی ۲۰۰ میلیون دلاری صنایع سرمایشی و گرمایشی تا ۱۴۰۰

به گزارش تهران اقتصادی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در حاشیه بازدید از نمایشگاه تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: با توجه به مقدمات ایجاد شده از سال گذشته تاکنون در چارچوب پیگیری‌های اهداف نهضت ساخت داخل بیش از ۸۰ میلیون دلار امکان داخلی سازی این صنعت در کشورمان فراهم آمده است که امروز در این نمایشگاه جلوه های مختلف آن را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک نیز میز تخصصی تعمیق ساخت ساخت داخل در صنایع سرمایشی و گرمایشی با ظرفیت بیش از ۲۰ میلیون دلار امکان کاهش ارز بری برگزار خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تا پایان سال ۱۴۰۰ در صنعت سرمایشی و گرمایشی کشور باید حدود ۲۰۰ میلیون دلار، شرایط داخلی سازی انواع نیازهای وارداتی این صنعت ایجاد شود.

رحمانی اضافه کرد: موضوع مهم در خصوص صنایع سرمایشی و گرمایشی صادرات افزایش صادرات ۲۳ درصدی در سال گذشته و کاهش ۱۰ درصدی واردات اقلام کالایی این صنعت به کشور ما بوده است.

وی افزود: پیشرفته به دست آمده در شرایط کاملا خاص و استثنایی اقتصادی حاضر بوده است و خوشبختانه صنعت‌گران ما با غلبه بر مشکلات موجود و با همت والای خودشان توانسته اند این صنعت را به یک جایگاه خوبی در سطح دنیا برسانند.

وزیر صمت تاکید کرد: واحد های توانمند صنعتی ما در تراز بسیاری از شرکت های توانمند جهانی هستند که البته باید در این حوزه باید برندسازی مورد توجه قرار گیرد که این مهم به صورت ویژه در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.

رحمانی تصریح کرد خوشبختانه در صنایع سرمایشی و گرمایشی برند های خوبی در سطح کشور شکل گرفتند و با توجه به کیفیت بالای بسیاری از تولیدات داخلی کشورمان به این واحدها در آستانه تبدیل شدن به درخت های معتبر در سطح دنیا هستند.

وی با اشاره به دغدغه های ارزی صادرکنندگان این صنایع خاطرنشان کرد: مقررات موجود درباره برخی صنایع و واحدهای صادراتی باید به گونه تسهیل شود تا مانعی در برابر افزایش صادرات نشود.

جایگزینی درآمدهای ارزی غیرنفتی با درآمدهای نفتی در اولویت کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: جایگزینی درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیر نفتی با ارز حاصل از درآمدهای نفتی امروز جزو اولویت‌های کشور است و بنابر این است که در برنامه رهایی از اقتصاد نفتی، وابستگی به ارز حاصل از نفت به حداقل ممکن برسد و ارز مورد نیاز از محل صادرات غیر نفتی تامین شود که این توانمندی نیز خوشبختانه در کشور وجود دارد.

رحمانی تاکید کرد: آنچه در این مهم تسهیل کننده امور است ایجاد تفاهم متقابل میان دولت و تشکل‌های بخش خصوصی است که به گونه ای تصمیم‌گیری شود که منافع کشور و همچنین بخش خصوصی در بهترین شرایط ممکن حاصل شود.

وی گفت: خوشبختانه امسال بسیاری از موانع موجود در این حوزه رفع شده است و شرایط بهتر از گذشته است با این حال انتظار داریم تصمیمات اتخاذ شده در برخی بخش‌ها به گونه‌ای باشد که تولید کنندگان و صادر کنندگان ما به معنای واقعی کلمه احساس کنند که هیچ مانعی در برابر تلاش‌های آنها وجود ندارد.

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری
منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا