اقتصادی

رعایت حریم غار نمک در احداث مزارع پرورش میگو/ جابجایی ۷۵٠ هکتار از اراضی واگذار شده


رئیس سازمان امور اراضی گفت:حدود ۷۵۰هکتار از اراضی واگذار شده برای احداث مزارع پرورش میگو که در حریم غار نمک جزیره قشم بودند جابه جا می شوند.

به گزارش شباب نیوز علیرضا اورنگی در نشست خبری که با موضوع ارائه دستاوردها و تشریح اهم فعالیت های سازمان امور اراضی برگزار شد با بیان اینکه ۴.۳میلیون بهره بردار در بخش کشاورزی وجود دارد و یکی از مشکلات آنها سند دار شدن اراضی کشاورزیشان است، اظهار کرد:  در نظام برنامه ریزی یکی از اصلی ترین موضوعات تعیین و تکلیف مالکیت عرصه های کشاورزی است که به عنوان کاداستر یا حدنگاری مطرح می شود و اولویت سازمان امور  اراضی نیز تعیین و تکلیف اختلافات مردم با یکدیگر و دولت بر سر  همین عرصه های کشاورزی است.

وی اضافه کرد:از دیگر دغدغه های بخش کشاورزی خرد شدن اراضی است. تلاش کردیم با وضع قوانین جدید و با در نظرگرفتن سیاست هایی در قالب تسهیلات حمایتی از خرد شدن زمین ها جلوگیری و در راستای یکپارچه سازی آنها اقدامات لازم را انجام دهیم.

رئیس سازمان امور اراضی تصریح کرد:سیستم های جامع امور اراضی را راه اندازی کردیم تا تمام اقداماتی چون صدور مجوز، استعلامات و نظارت و…در قالب خدمات الکترونیکی انجام شود و همچنین تلاش کردیم اختیارات را در استان ها بیشتر کنیم تا مراجعات به ستاد سازمان کمتر شود.

به گفته وی  سامانه ارتباطات مردمی ۱۳۱  از حدود ۷ سال پیش راه اندازی شد که گزارش های خوبی از تغییر کاربریهای غیرمجاز توسط مردم داده شده است و همچنین مشاوره هایی نیز در خصوص کاربری زمین  و قوانین و مقررات مربوطه ارائه می شود.

اورنگی در پاسخ به این سوال که سازمان امور اراضی چه اقداماتی در راستای حفاظت از سواحل جنوبی کشور و غارهای نمکی واقع در استان هرمزگان در برابر احداث مزارع میگو انجام داده است، گفت:  در قانون به سازمان امور اراضی تکلیف شده که حرایم مربوط به تاسیسات، مراکز نظامی و میراث فرهنگی در  واگذاری اراضی ملی و دولتی رعایت شود و استعلامات نیز از مراجع قانونی اخذ شود. اتفاق اخیری که در  واگذاری مزارع پرورش میگو در جزیره قشم افتاد این بود که میراث فرهنگی اعلام کرد که به دلیل وجود غار نمک باید حرایم در احداث  مزارع رعایت شود. خوشبختانه با تفاهماتی که انجام دادیم قرار است حدود ۷۵۰هکتار از این واگذاری های مزارع پرورش میگو که در حریم غارنمک بود جابه جا شوند و عرصه های جایگزین در جای دیگری به آنها تعلق گیرد.

وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود اخذ استعلامات بعدا مشخص شد محدوده واگذار شده در حریم غار بوده، اضافه کرد: مساحت واگذار شده حدود۱۵۸۰ هکتار بود و بعد از بررسی ها مشخص شد که در حریم غار نمک بوده است و به میراث فرهنگی استان نیز در این خصوص تذکر داده شد ولی با پیگیری های لازم عرصه ها جابه جا شدند.

وی خاطر نشان کرد:سازمان منطقه آزاد معتقد است در اجرای قوانین جاری کشور اختیارات تمام دستگاه های دولت این محدوده را دارد و تمام دستگاه ها یا باید اختیارات خود راتفویض کنند یا با هماهنگی سازمان منطقه آزاد کارهایشان را انجام دهند. در این  موضوع نیز بین اینکه اداره میراث استان هرمزگان باید استعلامات را پاسخ می داد یا نمایندگی مستقر در سازمان منطقه آزاد مباحثی مطرح شد و در نهایت همه به جمع بندی رسیدند که نظر نهایی را سازمان مسوول منطقه خواهد داد.

اورنگی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت:تاکنون نقشه  کاداستر ۹ میلیون هکتار از ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشور آماده شده و ۱.۷ میلیون هکتار با تأیید سازمان نقشه‌برداری در سامانه ثبت جانمایی شده است.

وی در ادامه به وضعیت اراضی رفع تداخل شده در ۱۰ماهه سالجاری اشاره کرد و با بیان اینکه تعداد پلاک های دارای نقشه تجمیعی ۱۱۲۳ پلاک به مساحت دومیلیون و۶۵۳هزارو ۷۸ هکتار است، گفت: از این تعداد  جمعا ۹۱۲ پلاک به مساحت ۱میلیون و ۹۶۷هزارو۵۰۲ هکتار در کمیسیون استانی ثبت مالکیت اشخاص شده است. همچنین قبل از رفع تداخل اراضی ملی ۱میلیون و ۴۲۰هزارو۳۱۹هکتار  و اراضی غیر ملی ۵۴۷هزارو۱۸۳ هکتار بود که از بعد از رفع تداخل، اراضی ملی به یک میلیون و۲۷۲هزارو ۵۱۱ و اراضی غیر ملی به ۶۹۴هزارو۹۹۱ هکتار رسید.

به گفته وی در ۱۰ماه سالجاری حدود ۱۴۳ هزار هکتار اراضی رفع تداخل شده است.

رئیس سازمان امور اراضی در ادامه گفت: از سال ۱۳۷۴ تا کنون ۳۰۰ هزارمورد شناسایی تغییر کاربری اراضی کشاورزی را داشتیم که از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۵ قانون مشمول قلع وقمع بنا نبود ولی از  ۱۳۸۵ به بعد مشمول قلع و قمع شد.

وی با اشاره به اینکه از سال گذشته تاکنون ۱۰۹هزارو ۵۹۲ فقره تماس تلفنی  به صورت مستقیم با سامانه ۱۳۱ داشتیم، اظهار کرد:۴۵هزارو ۷۶۷ فقره تغییر کاربری غیرمجاز گزارش شده است که نسبت به سال گذشته ۴۰درصد راندمان شناسایی ما بالا رفته است. امسال ۱۸هزارو۶۳۸ فقره قلع و قمع بنا صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰درصد افزایش داشته است. در۱۳۳۹ فقره اجرای احکام قضایی شده است که ۶درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی در پایان همچنین به افزایش  نیروی یگان حفاظت از اراضی کشاورزی نیز اشاره کرد.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا