اجتماعی

“زبان‌های اشاره، هویت زبانی و تنوع فرهنگیِ ناشنوایان”هر ساله در تاریخ ۲۳ سپتامبر “روز جهانی زبان اشاره” گرامی داشته می‌شود.

به گزارش ایسنا، روز جهانی زبان اشاره فرصتی بی نظیر برای حمایت و از هویت زبانی و تنوع یِ همه و سایر افرادیست که از زبان اشاره استفاده می کنند.

مجمع عمومی ۲۳ سپتامبر را به منظور افزایش آگاهی در مورد اهمیت زبان اشاره در تحقق کامل ناشنوایان به عنوان روز جهانی زبان اشاره تعیین کرده است.

زبان‌های اشاره، زبان‌های کاملا طبیعی هستند که از نظر ساختاری از زبان‌های گفتاری متمایز است. همچنین یک زبان اشاره بین المللی نیز وجود دارد که ناشنوایان در جلسات بین المللی و در سفر از آن استفاده می کنند. امروزه یک زبان اشاره بین‌المللی در سطح جهان قرارداد شده‌ است که البته در هر منطقه، عناصر بومیِ زبان نیز به آن افزوده می‌شود.

کنوانسیون افراد دارای معلولیت استفاده از زبان اشاره را به رسمیت شناخته و تج می کند.

این کنوانسیون اعلام می کند که زبان های اشاره با زبان های گفتاری برابر هستند و های عضو را موظف می کند که زبان اشاره را تسهیل کرده و هویت زبانی جامعه ناشنوایان را ارتقا دهند.

کارشن همواره تاکید دارند که اهمیت حفظ زبان اشاره به عنوان بخشی از تنوع زبانی و فرهنگی می بایست به رسمیت شناخته شود.

هر جا ارتباط ناشنوایان وجود دارد، زبان‌های اشاره به‌وجود می‌آیند.

به گزارش deafnessforum، زبان‌های اشاره تقلیدی نیستند – به مفهوم دیگر، اشارات قراردادی هستند، اغلب اختیاریند و الزاماً ارتباط عینی با کلمه مرجعشان ندارند.

انتهای پیاممنبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا