استانی

شرکت‌های دانش بنیان و فناور به حوزه کشاورزی دشتستان ورود کنندبه گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن مصلح ظهر پنج شنبه در آئین تکریم و ه رؤسای دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اظهار داشت: خداوند در آیات مختلف انسان‌ها را به کشاورزی تشویق کرده و کسانی را که هرگونه فسادی در این کار مقدس ایجاد می‌کنند سرزنش می‌کند.

دشتستان با اشاره به آیات کریم درباره کشت و کشاورزی، بیان کرد: کشاورزان گنجینه‌های خداوند بر زمین هستند چرا که از آب، ، دانه‌ها، ‌ها، گل‌ها و گیاهانی بر می‌آورند که از سویی خوراک و بخشی از پوشاک و دیگر نیازمندی‌های انسان را فراهم می‌کند و از طرفی به زمین طراوت و زیبایی و به آدمیان امید و شادابی می بخشد.

وی با بیان اینکه کشاورزی و زراعت هدیه‌ای است که خداوند از سوی زمین به انسان داده تا به وسیله آن بشر قدرت زندگی داشته باشد و بتواند به کمال مطلوب برسد اما گاه انسان از اهمیت کشاورزی در زندگی خود غافل است و بیشتر توجه خود را صرف صنعت می‌کند، ابراز داشت: کشاورزی یکی از منابع اصلی تغذیه انسان است از این رو اسلام تاکید بسیاری در مورد آن دارد زیرا پیشرفت کشاورزی پایه مهمی در استقلال اقتصادی و بلکه سیاسی جامعه خواهد بود.

حجت الاسلام مصلح افزود: کشاورزی از جمله حوزه‌هایی است که ورود شرکت‌های دانش بنیان و فناور در آن اهمیت زیادی دارد و از علل این موضوع آن است که کشاورزی تأمین کننده امنیت غذایی کشور است.

وی اضافه کرد: کشاورزی سهم بالایی در اشتغال دارد و حدود ۱۸ درصد از اشتغال کشور و یک حوزه پیشران که اثرگذاری مناسبی در بخش‌های صنعتی و خدماتی دارد، کشاورزی تأمین کننده مواد اولیه سومین صنعت مهم ایران (صنایع غذایی) است و دارای بازار بزرگ صادراتی است.

لزوم کم بهره و نظام مند

وی با اشاره به اینکه امنیت غذایی کشور به طور مستقیم به تولیدات بخش کشاورزی وابسته است گفت: هرگونه اختلالی در روند تولید این بخش می‌تواند به طور مستقیم امنیت غذایی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی کشور را تهدید کند.

حجت الاسلام مصلح بیان کرد: همه موارد می‌تواند علل راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان در حوزه کشاورزی باشد، بخش کشاورزی سهم مهمی در تولید ناخالص داخلی کشور و همچنین در اشتغال زایی مردم ایران داشته و نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند، دست یابی به امنیت غذایی، کسب درآمدهای ارزی و استقلال سیاسی و اقتصادی از عمده ترین ضرورت‌های توجه به بخش کشاورزی است.

امام جمعه دشتستان خاطرنشان کرد: اعطای تسهیلات کم بهره و نظام مند، تدوین سیاست‌های حمایتی و تشویقی توسط ، برگزاری دوره‌های آموزشی برای مؤسسات و علاقمندان تأسیس شرکت‌های دانش بنیان، سند دار کردن زمین‌های کشاورزی و شناسنامه دار کردن مزارع و باغات، افزایش تعاونی‌های تولید کشاورزی، ارائه یارانه فناوری به منظور افزایش بازدهی تولید و استفاده بهینه از منابع از مهمترین راهکارهای ترویج کشاورزی و توسعه شرکت‌های دانش بنیان است.

آئین تکریم و معارفه رؤسای دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان با حضور مصلح امام جمعه دشتستان، بنافی فرماندار شهرستان، مدرسی رئیس دانشگاه خلیج بوشهر و جمعی از مسئولین شهرستانی در سالن اجتماعات دانشکده کشاورزی برگزار شد و در این مراسم از خدمات دکتر کهن مو تقدیر و دکتر حسامی به عنوان رئیس جدید دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دشتستان معرفی شد.منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا