منتخب سردبیر

ضرورت پرداخت به پژوهش دفاع‌مقدس / کفه سنگین حماسه و احساسبه گزارش شباب نیوز مراسم اختتامیه دوسالانه آثار پژوهشی، جایزه سردار قاسم سلیمانی با حضور سرلشکر باقری، سردار بهمن کارگر، علی محمد نائینی، سردار علی فضلی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار سد.

سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این مراسم گفت: موضوع دوسالانه کتاب سال‌ها است با مسئولیت حفظ آثار و نشر دفاع مقدس برگزار می‌شود که امسال با مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با پر بارتر شدن آثار در زمینه پژوهش برگزار شد.

او ادامه داد: پژوهش در سطح عملیاتی و سطح تاکتیکی به عهده بنیاد حفظ آثار است و ما تلاش می‌کنیم تا بتوانیم به گونه درستی انجام دهیم. این کار در سطح ملی است و تمامی ارگان‌ها و سازمان‌ها در کنار همدیگر تلاش کردند تا این فعالیت به سرانجام برسد. انشالله بتوانیم همچنان راه شهدا را ادامه دهیم و عاقبت‌مان شبیه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شود.

محسن پرویز دبیر علمی این رویداد گفت: خدا را شاکرم که سردار فضلی ار بستر بیماری بیرون آمدند و ما امروز در خدمت ایشان هستیم. ما اگر می‌خواهیم افرادی امسال شهید سلیمانی، شهید همت، شهید باکری، شهید خرازی و…. متولد شوند تنها زنده نگه‌داشتن خاطرات کافی نیست، بلکه نیازمند این هستیم که پژوهش در این زمینه‌ها صورت بگیرد. تا بتوانیم امسال این افراد پرورش پیدا کنند. در سازمان‌های علمی، پژوهشی و دانشگاهی باید امکانات و اطلاعات پژوهشی در زمینه دفاع مقدس را در اختیار فعالان قرار دهد تا بتوانند اشخاص از این منابع استفاده کنند ما کمی در این زمینه ضعیف عمل کردیم که باید در ارتقای آن تلاش کنیم.

پرویز افزود: باید از این دریای عظیم استفاده کنیم، عرصه دفاع مقدس تبدیل به تاریخ خواهد شد، حماسه آزادسازی خرمشهر قطعاً در تاریخ می‌کنند اما باید از دستاوردهای آن هم استفاده کنیم. در نتیجه باید به حوزه پژوهش بیش از پیش اهمیت دهیم و توجه کنیم.

علی‌محمد نائینی ضمن تبریک دهه مبارک فجر سالروز تولد انقلاب اسلامی و ولادت با سعادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) گفت: گرامی باد یاد و خاطره امام راحل عظیم‌الشأن رضوان‌ا…علیه، شهدای انقلاب اسلامی، مقاومت، امنیت و سلامت به ویژه سیدشهیدان جبهه مقاومت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی. همچنین تقدیر و تشکر از حضور ارزشمند پیشکسوتان جهاد و شهادت، همه اندیشمندان، پژوهشگران، راویان، نویسندگان، رؤسای مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و عموم خواهران و برادران ارجمند خیرمقدم می‌گویم.

او ادامه داد: لازم می دانم از حضور تک تک سروران در اختتامیه «اولین دوره دو سالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت» به ویژه سردار سرلشکر باقری ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر سیدرحیم صفوی رئیس محترم پژوهشگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، سردار فدوی جانشین محترم فرماندهی کل سپاه و رئیس هیأت مدیره مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تقدیر و تشکر می‌کنم. از برادر عزیزم سردار کارگر ریاست محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که در شکل‌گیری و هماهنگی این اقدام مهم، حقیقتاً به خوبی ما را کمک کردند تقدیر و تشکر می‌کنم.

نائینی افزود: مراسم انتخاب آثار برتر پژوهشی یکی از برنامه‌های بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که تجربه مشابه قبلی آن، مراسم دو سالانه انتخاب کتاب و فیلم دفاع مقدس و مقاومت است. ایده این مراسم همزمان با هفته پژوهش ۱۳۹۸ توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس مطرح و در نشست اولیه با حضور یک صد نفر از پژوهشگران و مدیران مراکز مطالعاتی حوزه دفاع مقدس و مقاومت ابعاد آن مورد بررسی و استقبال قرار گرفت.

به گفته او، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تجربه‌ای قریب ۴۰ سال کار اسنادی و پژوهشی در ضبط، جمع‌آوری، سازماندهی و گویاسازی اسناد دفاع مقدس و ایجاد یک گنجینه بزرگ و منحصر به فرد و سپس انجام پژوهش‌های تاریخی و تولید آثار منحصر به فرد با بهره‌گیری از منابع دست اول، بعنوان مرجع مهمی در تحقیقات جنگ، توفیق و افتخار دارد تا در چهل و دومین فجر انقلاب اسلامی و با یاد و نام سردار دل‌ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با هماهنگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس اولین دوره دو سالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی را اجرا و اختتامیه آن را با حضور شما عزیزان برگزار کنند.

او گفت: هدف اصلی انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت «جایزه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» بررسی دستاوردهای علمی و پژوهشی در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت و تجلیل از پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی برجسته در چهل سالگی دفاع‌مقدس و انتخاب بهترین کتب پژوهشی و رساله‌های دکتری در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت در دو سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ است.
رئیس مرکز اسناد دفاع مقدس ادامه داد: جمع آوری آثار و پژوهش‌های موجود و تحلیل کارهای انجام شده، احصای نیازهای پژوهشی جدید، گسترش تجربه‌های علمی، تعامل و همکاری میان پژوهشگران و مراکز اسنادی و تحقیقاتی، تقویت فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت هدف‌های دیگر این برنامه است‌.

او گفت: پژوهشگران دفاع مقدس و مقاومت نه تنها تولیدکنندگان قدرت نرم و عمق‌بخشی به تفکر انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت هستند بلکه با مجاهدت‌های خود از حافظه و میراث تاریخی یک ملت بزرگ حراست می‌کنند. علاوه بر این در شرایط فعلی پژوهشگران، افسران و فرماندهان مقابله با جنگ شناختی و تحریف هستند. جنگ‌ها در دنیا مبدأ تحولات هستند. دفاع مقدس از مبانی معرفتی و رویکرد اجتماعی برخوردار و به آن تعبیر گنج شد. تنها با پژوهش استخراج این گنج معنی دارد. به عبارتی پژوهشگران تولید کنندگان ثروت ملی هستند.

نائینی اظهار کرد: بررسی آثار کنونی در حوزه دفاع مقدس گویای این مطلب است که نمی‌توان از بسیاری از آثار تولید شده به عنوان آثار معیار و مستند برای ترسیم کامل شرایط محیطی و تاریخی که در آن حماسه، عزت و شرف شکل گرفت، نام برد. به نظر می‌رسد تا رسیدن به نقطه مطلوب و به رغم مجاهدت‌های موجود فاصله بسیار زیاد است. اگر پژوهش‌های هدفمند و به موقع صورت نگیرد به طور قطع به تعبیر مقام معظم رهبری هرچه از لحاظ زمان از دفاع مقدس دور شدیم دست‌های تحریف فعال‌تر خواهد شد. از این جهت باید گفت، پژوهش در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت کار جهادی و انقلابی است.

او ادامه داد: آثار موجود منتشر شده نشان می‌دهد که بعد احساسی، عاطفی و حماسی دفاع مقدس در قالب ادبیات جنگ در این چهل سال مورد توجه بیشتر بوده و به پژوهش، تحقیق و تحلیل به عنوان یک ضرورت کمتر توجه شده است؛ به همین جهت است که براساس داده‌های آماری موجود کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری از میان ۱۹ هزار و پانصد عنوان کتاب منتشر شده با موضوع دفاع مقدس و جنگ ایران و عراق، اگر بخواهیم در میان این آثار، برای منابع پژوهشی آمار جداگانه‌ای بدهیم می‌توان گفت ۳۵۰۰ عنوان آن یعنی ۱۸ درصد اثر پژوهشی هستند.

او افزود: نظام جامع موضوعات پژوهشی دفاع مقدس در مراسمی جداگانه با حضور پژوهشگران رونمایی و ارائه خواهد شد. همچنین سامانه خدمات اسنادی به پژوهشگران و تولید کنندگان آثار هنری و ادبی بعنوان زیر ساخت حمایتی در مرکز فراهم است. در دوره اول تمرکز این برنامه بر رساله‌های دانشگاهی و کتب پژوهشی بود. در دوره‌های بعدی می‌توان مقالات برتر پژوهشی را مورد توجه قرار داد.

نائینی اظهار کرد: همچنین می‌توان قلمرو شناسایی و معرفی آثار و عملکرد نهادهای مطالعاتی در حوزه بین‌الملل در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت را بیشتر مورد توجه قرار داد. امیدوارم به برکت این ایام و دعای خیر شما عزیزان و تجربه‌های بدست آمده شاهد تقویت بیشتر فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت باشیم.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا