اقتصادی

غیبت مشمولان خدمت نظام وظیفه محرومیت‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت

ایسنا/کردستان معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان از محرومیت اجتماعی و تحصیلی افرادی که به هر نحوی از زمان اعزام به خدمت آنان گذشته و مشمول غیبت باشند خبر داد.

سرهنگ علی مجیدی صبح امروز ۱۹ دی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست اطلاع رسانی برای افراد مشمول خدمت وظیفه است.

وی در خصوص مواد قانونی خدمت وظیفه عمومی اعم از ماده ۱۰، ۵۸، ۶۳ و ۶۳ مکرر عنوان کرد: براساس ماده ۱۰ خدمت وظیفه عمومی که در قانون نیز به صراحت آمده‌است اقداماتی همچون صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و ادامه تحصیلات دانشگاهی نیازمند ارائه مدارک لازم مبنی بر مشمول خدمت سربازی و یا معافیت از خدمت است.

به گفته مجیدی، استخدام در هیچ نهاد و ارگانی بدون روشن شدن وضعیت خدمت وظیفه عمومی افراد امکان پذیر نخواهد بود.

وی در خصوص ماده ۵۸ خدمت وظیفه عمومی افزود: ماده ۵۸ بیانگر آن است که مشمولان خدمت سربازی باید در اسرع وقت برای رسیدگی و اعزام دوره خدمت خود به معاونت وظیفه عمومی مراجعه و در مهلت معین خود را معرفی کنند تا مشمول غیبت واقع نشوند.

علی مجیدی ادامه داد: طبق ماده ۵۸ خدمت وظیفه عمومی کسانی که به مدت ۳۰ روز غیبت داشته باشند، ۳ ماه اضافه خدمت و کسانی که مشمول بیش از ۳ ماه غیبت باشند ۶ ماه اضافه خدمت به آنها تعلق خواهد گرفت.

 وی تصریح کرد: افراد مشمول خدمت سربازی که غیبت آنها بیشتر از ۶ ماه تا یک سال باشد به مراجع قضایی ارجاع شده و تنبیهاتی به مراتب بیشتر برای آنها درنظر گرفته خواهد شد.

به گفته معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان، طبق ماده ۶۳ و ۶۳ مکرر خدمت وظیفه عمومی همه نهادها و ارگان‌ها را از به کارگیری مشمولان غایب از خدمت سربازی منع کرده است.

علی مجیدی تاکید کرد: طبق ماده ۶۳ مکررقانون چنانچه ارگان، سازمان یا شرکتی مشمولان غایب را به کارگیرد موظف است برای بار اول هزینه سالانه یک سرباز را که برابر با ۱۲ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان است و برای بار دوم موظف به پرداخت هزینه سالانه سه سرباز خواهد بود.

وی در ادامه از محرومیت اجتماعی مشمولان غایب خدمت سربازی خبرداد و عنوان کرد: افرادی که برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود در زمان معین اقدام نکرده‌اند بر اساس ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی با محرومیت اجتماعی، تحصیلی و شغلی مواجه خواهند شد.

مجیدی با اشاره به انتشار شایعاتی مبنی بر افزایش سن خدمت سربازی گفت: همشهریان می‌توانند از طریق سامانه تلفن گویای ۰۹۶۴۸۰ تمام قوانین و مقررات  وظیفه عمومی را استعلام کرده و در آینده دچار مشکل نشوند.

علی مجیدی خاطرنشان کرد: همچنین همشهریان از طریق تماس با شماره ۱۱۰ می‌توانند پاسخ سوالات خود را از طریق تماس با ۱۱۰ دریافت کنند.

وی در پایان یادآور شد: همشهریان با شماره‌گیری ۱۹۷ که در واقع سامانه ملاقات مردمی با مسئولین نظامی است انتقادات و پیشنهاد خود را به صورت تلفنی یا حضوری به این سازمان ارائه دهند.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا