تهرانشهریمنتخب سردبیر

فایده ابدی و اخروی دعای مردم برای علی انصاریانبه گزارش شباب نیوز علی انصاریان مدافع پیشین تیم فوتبال پرسپولیس و استقلال تهران به دلیل ابتلاء به ویروس کرونا روز گذشته در سن ۴۳ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

انصاریان از چند روز پیش به کرونا مبتلا شد و به دلیل درگیر شدن بخش زیادی از ریه‌هایش در بیمارستان بستری شد و هر چند پزشکان امیدوار بودند وضعیت جسمانی او بهبود پیدا کند اما تلاش‌ها برای بازگرداندن او به زندگی ثمری نداشت. در طول روزهایی که مرحوم علی انصاریان در بیمارستان بستری بود، دوستان، نزدیکان، هواداران فوتبالی او و جمع زیادی از مردم با انتشار پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، از همه مخاطبانشان دعوت کرده بودند تا برای شفای علی انصاریان دعا کنند. اما تقدیر بر این بود که ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ او دیار فانی را ترک گوید.

برای اطلاع از اینکه چرا با وجود دعاهای مردم و خصوصاً مادر مرحوم انصاریان، معجزه‌ای اتفاق نیافتاد، با حجت الاسلام دکتر رضا برنجکار به گفتگو نشسته‌ایم.

حجت الاسلام رضا برنجکار در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه زندگی دنیا ابدی نیست بلکه مقدمه آخرت و وسیله‌ای برای کسب سعادت ابدی است، اظهار داشت: دنیا عالمی نیست که انسان تا ابد در آن باقی بماند و زندگی کند، حتی پیامبران مقرب الهی و ائمه اطهار (ع) نیز با آن جایگاه و مقام رفیعی که داشتند پس از سپری شدن عمر کوتاه دنیوی به سوی عالم آخرت هجرت کردند و عالم دنیا را ترک گفتند.

این استاد حوزه و دانشگاه مشکلات و بلایایی چون کرونا و مرگ را آزمایش و امتحان الهی دانست و عنوان کرد: دنیا، عالم امتحان و آزمایش است و طبق صریح آیات قرآن کریم انسان در این عالم با امور خیر و شر امتحانات می‌شود تا به تکامل برسد؛ بر این اساس انسان نباید انتظار داشته باشد که در عالم دنیا با هیچ مشکلی مواجه نشود یا اگر احیاناً کسی از دنیا رفت و یا بیمار شد به درگاه الهی معترض شود و بگوید چرا به این بلا گرفتار شده است. چرا که جاودانگی انسان مربوط به عالم آخرت است و همه انسان‌ها در عالم دنیا عمری محدود دارند.

مردم مراقب شبهات اعتقادی در فضای مجازی باشند

وی با بیان اینکه خداوند قدرت آن را دارد که با معجزه مقدرات عالم دنیا را تغییر دهد، تصریح کرد: امروز در پاسخ به برخی شبهات که در فضای مجازی منتشر می‌شود مبنی بر اینکه چرا با وجود دعای جمعی مردم و مادر مرحوم علی انصاریان معجزه‌ای رخ نداد که آن مرحوم شفا پیدا کند؛ باید گفت که خداوند متعال قدرت ایجاد معجزه را در عالم دنیا دارد اما هیچ ضمانتی نیست که امور دنیا بر اساس معجزه پیش برود، زیرا معجزه خداوند حکیم تنها در مواقع خاص ظهور و بروز پیدا می‌کند مانند زمانی که می‌خواهد حقانیت پیامبری را برای مردم به اثبات برساند. بنابراین معجزه یک امر خارق‌العاده خاص است و اساس این عالم بر اساس معجزه نیست.

گاهی اوقات انسان تصور می‌کند اگر آن مرحوم چند سالی زنده می‌ماند و زندگی می‌کرد بسیار بهتر بود در حالی که از حکمت و مصلحت خداوند متعال بی اطلاع است. چه بسا خداوند متعال به خاطر دعاهایی که مردم در حق ایشان انجام دادند به آن مرحوم ثواب‌ها و لطف‌هایی عنایت کرده باشد که خودش نیز آن عنایات را به زندگی دنیا ترجیح دهد. همه این واقعیات در عالم آخرت مشخص می‌شود.

حجت الاسلام برنجکار فلسفه مصائب و بلایا را مربوط به فراگیری نحوه صحیح مواجهه انسان با مشکلات دانست و تصریح کرد: انسان در مواجهه با این مصائب اگر درست رفتار کند می‌تواند سعادت ابدی دنیا و آخرت خود را تضمین کند. ائمه اطهار (ع) در برابر مشکلات و مصائب بسیار مقاوم و استوار بودند و لازم است مردم در همه شرایط این بزرگواران را الگو و سرلوحه خود قرار دهند و اگر گرفتار مصیبتی شدند با اعتماد به حکمت الهی صبر و شکیبایی خود را تقویت کنند.

فلسفه اجابت دعا، توجه خداوند به دعاکننده است

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه قرآن کریم انسان‌ها را در عرصه‌های مختلف زندگی به دعا کردن تشویق می‌کند، گفت: بر اساس آیات قرآن کریم همه دعاهای انسان در پیشگاه خداوند متعال مستجاب می‌شود و مقصود از این اجابت دعا توجه پروردگار به دعا کننده است؛ بنابراین توجه باری تعالی به این معنا نیست که انسان هر چیزی از خداوند متعال تمنا کرد همان درخواست محقق شود. گاهی تحقق این خواسته‌ها به صلاح آدمی نیست و خداوند حکیم آنگونه که انسان آرزو دارد این خواسته‌ها را برآورده نمی‌کند.

وی افزود: انسان با جهان بینی صحیح است که در برابر مشکلاتی چون از دست دادن نزدیکان و دوستان می‌تواند صبر پیشه کند زیرا به مصلحت و حکمت الهی اعتماد دارد؛ البته انسان در مواجهه با چنین مصائبی باید مراقب شبهات باشد تا اعتقاد و اعتمادش به خدای متعال تضعیف نشود.

فایده ابدی و اخروی دعای مردم برای مرحوم انصاریان

حجت الاسلام برنجکار با بیان اینکه در روایات استجابت دعا معانی مختلفی دارد که یکی از آنها بخشیده شدن گناه است، ابراز کرد: به طور قطع دعاهایی که مردم برای سلامتی و شفای مرحوم انصاریان انجام دادند بر اساس فلسفه دعا در پیشگاه پروردگار مستجاب شده است. البته دعاهایی که مردم برای علی انصاریان انجام دادند در درجه اول برای خودشان ثواب و فضیلت و سپس برای آن مرحوم فایده ابدی و اخروی داشته است.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: گاهی اوقات انسان تصور می‌کند اگر آن مرحوم چند سالی زنده می‌ماند و زندگی می‌کرد بسیار بهتر بود در حالی که از حکمت و مصلحت خداوند متعال بی اطلاع است. چه بسا خداوند متعال به خاطر دعاهایی که مردم در حق ایشان انجام دادند به آن مرحوم ثواب‌ها و لطف‌هایی عنایت کرده باشد که خودش نیز آن عنایات را به زندگی دنیا ترجیح دهد. همه این واقعیات در عالم آخرت مشخص می‌شود. مردم فقط باید توجه داشته باشند که دعای آنان لغو و بیهوده نبوده بلکه تأثیرگذار بوده است.

وی افزود: البته گاهی نیز این دعاها سبب شفا و بهبود بیمار می‌شود که این شفا نیز همیشه از طریق معجزه صورت نمی‌پذیرد بلکه بعضاً از طریق امور طبیعی شفا عنایت می‌شود اما باز هم اینگونه نیست که اگر انسان دعا کرد حتماً باید شفا محقق شود چرا که امر شفا تنها با حکمت الهی صورت می‌پذیرد.

حجت الاسلام برنجکار ضمن عرض تسلیت به مادر مرحوم علی انصاریان، عنوان کرد: مادر مرحوم انصاریان با تاسی به حضرت زینب (س) به رضای الهی راضی باشد و خدا را شکر کند فرزند صالحی به ایشان عنایت شد و عمری در کنار هم زندگی کردند امروز والدین بسیاری هستند که حتی یک فرزند ندارند و یا با فرزندان ناصالح زندگی خود را به سر می‌برند.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری


Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table '1234565612fa_posts' is marked as crashed and should be repaired in D:\shnews\wp-includes\wp-db.php on line 2056

خطای پایگاه‌دادهٔ وردپرس : [Table '1234565612fa_posts' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT 1234565612fa_posts.ID FROM 1234565612fa_posts LEFT JOIN 1234565612fa_term_relationships ON (1234565612fa_posts.ID = 1234565612fa_term_relationships.object_id) WHERE 1=1 AND 1234565612fa_posts.ID NOT IN (557981) AND ( 1234565612fa_term_relationships.term_taxonomy_id IN (5,26,53) ) AND 1234565612fa_posts.post_type = 'post' AND ((1234565612fa_posts.post_status = 'publish')) GROUP BY 1234565612fa_posts.ID ORDER BY RAND() LIMIT 0, 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا