تهرانشهریمنتخب سردبیر

محقق صرف بودن دیگر مزیت محسوب نمی‌شودبه گزارش شباب نیوز معاونت پژوهشی دانشکده الهیات دانشگاه تهران در پنج شنبه نهم بهمن ماه، وبیناری مشترک با دانشگاه هاروارد و با حضور مهمانانی از دو کشور برگزار کرد.

در این وبینار که به زبان انگلیسی و با مدیریت محمود نوری، فیلمساز و دکترای تاریخ هنر، برگزار شد، راب ماس مستندساز و استاد و مدیر دپارتمان هنر، فیلم و مطالعات تصویری دانشگاه هاروارد و نادیا مفتونی دانشیار دانشکده الهیات دانشگاه تهران سخنرانی داشتند.

مفتونی به ظرفیت بالای فلسفی آثار هنری به طور کلی، و توان فلسفی آثار راب ماس به طور خاص اشاره کرد و نظریه هنر فاضله فارابی را توضیح داد که هنر را برای انتقال معارف و سعادت معقول به اذهان و قلوب مردم ضروری می‌شمارد.

یکی از حضار اصطلاحی را که مفتونی در این زمینه ابداع کرده مطرح کرد و گفت: اصطلاح فیلارتیست philartist در مقالات و کتابهای مفتونی به معنای کسی است که می‌تواند به وسیله هنر و آثار هنری حقایق فلسفی را بیان کند.

راب ماس این اصطلاح و مفهوم را که ترکیبی از دانش نظری و مهارت عملی است بسیار جالب دانست و گفت: ما در دانشگاه هاروارد و در دپارتمان خودمان به سمت scholar practitioner می‌رویم و به نظر من آینده دانشگاه‌ها در جهان به چنین سمت و سویی می‌رود، یعنی محقق صرف نیازهایمان را برطرف نمی‌کند.

وی افزود: بیست سال پیش، محقق صرف بودن مزیت محسوب می‌شد، اما اینک ما با فهم فزاینده ای به سوی مزیت بودن scholar practitioner پیش می‌رویم.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا