ورزشی

مسئول پاسخگویی به پرونده «ویلموتس» وزارت ورزش نیست


به گزارش خبرنگار مهر، ژاله فرامرزیان معاون توسعه منابع مالی و انسانی وزارت ورزش و جوانان به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نشست خبری برگزار کرد تا در مورد این حوزه و برنامه‌های مرتبط با آن توضیح دهد.

فرامرزیان در آغاز این نشست با تبریک فرارسیدن سالگرد ایام پیروزی انقلاب اسلامی و تشکر از انسان‌های شریفی که به سمت توسعه کشور اقدام کردند، گفت: یکی از بخش‌های فعالیت این حوزه تامین منابع از ردیف اصلی بودجه است، ٤٦١ میلیارد و ٦٥٦ میلیارد بودجه‌ای است که از ردیف اصلی برای بودجه ١٣٩٩ و ١٤٠٠ داریم.

وی با بیان اینکه در این بخش رشد دو برابری داشتیم، خاطرنشان کرد. افزایش بودجه ردیف متفرقه دیگر فعالیت ما به حساب می‌آید. اگر شرایط کشور عادی‌تر بود شاید امروز گزارش بهتری در این زمینه ارائه می‌کردیم اما به خاطر مشکلات موجود این‌طور که باید عمل نشد.

معاون توسعه منابع مالی و انسانی وزارت ورزش خاطرنشان کرد: افزایش ردیف‌های متفرقه در اعتبار بیش از ٢٠٠ برابر بودجه ورزش را افزایش داده اما در تخصیص افزایش بیش از ٣٠ درصدی داشته است. ماحصل منابع افزایش یافته منجر به نتایجی شده مانند افزایش زمین چمن‌های مصنوعی سراسر کشور طوری که تا به امروز ٣ هزار زمین چمن مصنوعی افتتاح شده است.

فرامرزیان تصریح کرد: به باشگاه‌هایی که فعالیت ورزشی دارند وام‌هایی را اختصاص دادیم که یکی از اقدامات برای توسعه باشگاه‌های ورزشی بوده است.

این معاون وزیر ورزش در ادامه در رابطه با بودجه تخصیصی به فدراسیون‌ها گفت: افزایش ۵ برابری منابع را از سال ۹۵ در پرداخت به فدراسیون‌ها داشتیم. بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت وزارت ورزش به فدراسیون‌هاست که ۷۰ درصد این مبلغ پرداخت شده که بستگی به شرایط فدراسیون‌ها توزیع شده است.

معاون توسعه منابع مالی و انسانی وزارت ورزش تاکید کرد: تا پایان سال دو مرحله دیگر پرداختی به فدراسیون‌ها خواهیم داشت، احتمال دارد سقف پرداختی به برخی به فدراسیون‌ها صد درصد شود، در هر صورت اینکه بر اساس تخصیصی که خواهیم داشت، به فدراسیون‌ها بودجه می‌دهیم.

وی ادامه داد: مجموع پرداخت‌های وزارت ورزش هم در اساس برنامه آنها بوده و هم پرداخت قابل توجهی برای پاداش ورزشکاران شان بوده است، بر این اساس سال برای سال ٩٦ مبلغ ٥٢ میلیارد، برای سال ٩٧ مبلغ ٨٢ میلیارد پرداخت کردیم، برای پاداش سال ٩٨ هم ٢٢ میلیارد و ٨٠٠ میلیون اعتبار لازم است که تا پایان سال به طور کامل پرداخت می‌شود.

معاون وزیر ورزش در بخش دیگری از این نشست خبری خود گفت: طی این مدت از مجموع برنامه‌هایی که منجر به استعدادیابی می‌شد حمایت مالی لازم را داشتیم، شاید کم کاری‌هایی بود اما در کل از آنچه به عنوان برنامه پیشنهادی مطرح می‌شد، در حد توان حمایت مالی داشتیم.

وی با تاکید لزوم ورزش همگانی و اجرای برنامه‌های سراسری در این حوزه گفت: ٢٧ صدم از کل بودجه کشور سهم سلامت می‌شود اما اگر کشور می‌خواهد آینده تضمینی در این زمینه داشته باشد باید تناسب بهتری میان سلامت و درصد بودجه تخصیصی وجود داشته باشد.

فرامرزیان در مورد آیین نامه تجلیل از ورزشکاران گفت: پیش نویس آیین نامه تنظیم شده است، متناسب با بودجه‌ای که سازمان برنامه ریزی و بودجه می‌پذیرد تغییرات داشته‌ایم و در کل امتیاز را مبنا قرار داده‌ایم.

وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم برای المپیک رقم بودجه را افزایش دهیم تا اینگونه باعث انگیزه ورزشکاران شویم.

فرامرزیان همچنین در مورد بدهی مالیاتی فدراسیون‌ها اینگونه توضیح داد: شخص وزیر پیگیر بود و جلساتی را با سازمان مالیاتی برگزار شد. برخی از فدراسیون‌ها اظهارنامه پر نکرده بودند «علی الراس» شدند. اصل مالیات تکلیفی باید پرداخت شود، جرایم اما باید بخشیده شود. فدراسیون‌ها اول باید وضعیت مالیات را مشخص می‌کردند، فدراسیون کشتی شروع کرده و موفق بوده است. سعی می‌کنیم بر اساس دستور دژپسند مشکل را حل کنیم.

.معاون توسعه منابع مالی وزارت در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص پرونده «مارک ویلموتس» سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران اظهار کرد: مسئول پاسخگویی به مسائل مالی فدراسیون‌ها خودشان هستند چون نهادهای مستقل هستند. ممکن است روی منابعی که ما اختصاص می‌دهیم یا پاداش بین‌المللی حساب باز کنند اما وزارت ورزش نه فقط درباره فوتبال بلکه در هیچ رشته‌ای دخالتی ندارد.

فرامرزیان ادامه داد: وزارت ورزش در مورد همه فدراسیون‌ها از جمله فوتبال، الزامات قانونی و حقوقی را تعیین کرده مبنی بر اینکه موارد مطرح در قراردادها ضمانت اجرایی داشته باشند. این موضوع به فدراسیون‌ها هم ابلاغ شده است.

وی تاکید کرد: اینکه وزارت بگوید با این شخص قرارداد ببندید یا خیر بحث دخالت دولت محسوب می‌شود. بحث ویلموتس هم یک واحد مستقل حقوقی است اما ممکن است تصمیم بگیرند از محل منابع وزارت ورزش آن را پرداخت کنند. البته اینکه برای منبع در اختیار وزارت ورزش خودِ ما باید تعیین کنیم چقدر به قراردادها، چقدر بانوان، چقدر همگانی و … اختصاص یابد.

در ادامه نشست خبری ژاله فرامرزیان که در محل وزارت ورزش برگزار شد، وی توضیحاتی در رابطه با آخرین وضعیت خصوصی سازی سرخابی‌ها ارائه کرد.

وی در این بخش گفت: تصورم این بود امروز که می‌گویند یک ماه دیگر کار انجام شود اما وقتی وارد کار شدیم، دیدیم با باشگاه‌هایی روبه‌رو هستیم که نظام مالی آنها در ساختار دولتی تشکیل شده اما فعالیت در بخش خصوصی بوده است. یک باشگاه وقتی می‌خواهد بازیکن بگیرد در ظرف مناقصه نمی گنجد. خصوصی سازی کارهای زیادی داشت. تلاش کردیم از روش‌های متعددی که نمی‌توانست قانونی باشد دفاع کرده و تخلفات را رسیدگی کنیم. سعی کردیم بندهای مشروط را به حداقل برسانیم.

فرامرزیان با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی اموال بود که به راحتی نمی‌توانستند اثبات کنند برای این دو باشگاه است، تصریح کرد: در این پروسه یکسری معارض پیدا شد. تا این اموال را درست و شناسایی کنیم ۴ ماه زمان برده است. ما ۲ سال است که همه درگیر هستیم و به خاطر اهمیت موضوع تلاش‌های زیادی هم صورت گرفته است. هر هفته ۳ جلسه در عملیات مادی انجام می‌شود که این عملیات شباهتی به وظایف یک دستگاه ندارد. اشتباه اصلی این بود ۲ باشگاه به عنوان شرکت فرهنگی زیر نظر یک دستگاه فعالیت کرده است.

وی ادامه داد: کم لطفی است اگر کسی بگوید دولت برای اینکه تبلیغ کند این زحمت را متحمل شده است. این کار لطف بزرگی به جریان سرمایه اجتماعی دارد. همه پای کار هستیم و ۲۲ بهمن قول وزیر اقتصاد بوده است. دنبال این هستیم ابهامات را برای کسی که می‌خواهد سهام را بخرد رفع کنیم. امروز افزایش سرمایه‌های ۲ باشگاه به ۷۰۰ میلیارد رسیده و تلاش ما این است در بهترین و قانونی‌ترین شکل سرخابی‌ها را وارد بورس کنیم. این مهم در ایام دهه فجر انجام می‌شود. ۱۰ درصد و کشف قیمتی که صورت می‌گیرد باعث می‌شود علاقه مندان جذب شوند.

معاون وزیر ورزش همچنین در مورد مشکلات ساختمان فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال اقداماتی را انجام داده و تعهداتی ایجاد کرده است. ما تلاش می‌کنیم در جریانی که آبروی کشور هم مورد توجه است، مساعدت‌هایی داشته باشیم که در فصل کمک‌های ماست. اجازه می‌دهیم در منابعی که فدراسیون دارد آن را بسته به شرایط توزیع کند. ما در وزارت ورزش چیزی را الزام نمی‌کنیم مثلاً فدراسیونی مسابقه‌ای را میزبانی می‌کند؛ ممکن است مبلغ ارز افزایش یابد. در این خصوص می‌توانیم طبق توافق نامه اختصاص‌هایی را داشته باشیم.

فرامرزیان در بخش پایانی این نشست با بیان اینکه بخش عمده‌ای از اماکن ورزشی در سال ٩٨ و ٩٩ تعطیل بوده، گفت: البته بر اساس برخی تخفیف‌هایی درباره اجاره و … اختصاص پیدا کرد. درباره پرداخت وام به باشگاه‌ها هم همه باشگاه‌داران نتوانستند وارد سامانه شوند و اطلاعات را وارد کنند. ما به کمیته مربوطه تقاضا دادیم که ما را در قالب بنگاه سرمایه‌ای ببیند و از طریق هیات‌ها اطلاعات را بگیریم. حداکثر یک میلیارد و حداقل ۱۸۰ میلیون تومان بود. درصد سود هم ۱۲ درصد است که احتمالاً تخفیف جدی داده می‌شود. ۴۸۰ میلیارد مبلغ اولیه بود که در این مسیر جدید مبلغی را برای مشاوران جوانان در نظر گرفتیم. تا امروز ۳۸۰ میلیارد گزارش دریافت وام و ۴۲۰ میلیارد تقاضای ثبت شده داریم. البته مهلت درخواست تمدید شده است.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا