اقتصادی

نقص آمار اشتغال، رتبه ایران در شاخص شکاف جنسیتی را کم کرد

به گزارش خبرگزاری همسو نیوز معصومه ابتکار عصر دیروز (سه شنبه) در پنجمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار که در سالن کنفرانس وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: میزان مشارکت اجتماعی و اشتغال زنان در ایران بالاست اما به دلیل فقدان ثبت رسمی مشاغل شاهد پایین بودن رتبه ایران در شاخص شکاف جنسیتی هستیم.
وی درباره تهیه اطلس استانی زنان و خانواده با 192 نقشه موضوعی تصریح کرد: این اطلس ها با جزییات تهیه شده است و در بخش اشتغال نیز می تواند استفاده شود.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: وضعیت اشتغال در استان ها و شهرستان ها متفاوت است اما آمار کلی از بیکاری دختران تحصیلکرده تا سه برابر بیش از مردان حکایت دارد.
ابتکار درباره موفقیت زنان سرپرست خانوار در طرح مشاغل روستایی تصریح کرد: 42 درصد تسهیلات 18 هزار میلیارد تومانی طرح مشاغل روستایی در اختیار زنان قرار گرفته و عملکرد آنان در این زمینه سه برابر موفقیت آمیزتر از مردان بوده است.

** آماری درباره زنان سرپرست خانوار
معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه این جلسه گفت: 70 درصد زنان به دلیل فوت همسر، 10 درصد به سبب طلاق، 10 درصد به دلیل بدسرپرستی و هشت درصد به علت تجرد قطعی سرپرست خانوار شده اند.
سوسن باستانی افزود: اجرای برنامه «اقدام و عمل» و تقسیم کار ملی و تعیین وظایف دستگاه ها تا سال 1400 در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار انجام شده است.
به گزارش همسو نیوز عصردیروز(سه شنبه) پنجمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری و شماری دیگر از مسوولان در سالن کنفرانس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
در این جلسه گزارش روند پیشرفت طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در 10 استان مبتنی بر تفاهمنامه سه جانبه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت کشور و سازمان آموزش فنی و حرفه ای ارایه شد.
حدود 2 میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار در جامعه حضور دارند که با اعضای خانواده خود به حدود پنج میلیون نفر می رسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا