خبر ویژهسیاسی

همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای با ترکیه حیاتی استوزیر خارجه کشورمان در بدو ورود به استانبول در پاسخ به خبرنگاران گفت که با مقامات ترکیه در خصوص ضرورت ایجاد زمینه‌های صلح پایدار در قفقاز به گفت‌وگو خواهد پرداخت.

به گزارش شباب نیوز، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روز پنج‌شنبه در بدو ورود به استانبول درخصوص روابط ایران با ترکیه به خبرنگاران گفت: روابط ما با ترکیه روابط بسیار مهمی است و نیاز همیشگی برای مشورت با ترکیه وجود دارد؛ لذا انجام همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای بسیار حیاتی است.

وی افزود: در کنار آن بحث منطقه قفقاز و ضرورت ایجاد زمینه‌های صلح پایدار در قفقاز از طریق همکاری بحث بسیار مهمی است که من در سفری که به چهار کشور ارمنستان، آذربایجان، روسیه و ترکستان داشتم با جزئیات با مقامات عالی این کشوران مطرح کردم و انشالله در دیدارهایی که در ترکیه با برادران خواهم داشت این موضوعات را بیشتر پیگیری خواهیم کرد تا زمینه‌های همکاری‌ به ویژه در زمینه ترانزیتی و راه‌های مواصلاتی پس از فاجعه قره باغ فراهم شود.

ظریف در خصوص سازوکار شش جانبه برای قره باغ گفت: بحث شش جانبه بحثی است که در گذشته توسط جناب آقای اردوغان مطرح شد. من با دیگر مقامات منطقه‌ای در این زمینه هم گفت‌وگو داشتم و نتیجه این گفت‌وگوها را با مقامات ترکیه مطرح خواهم کرد. همکاری شش جانبه به عنوان یکی از روش‌های همکاری به ویژه در حوزه ترانزیت بسیار مهم است. برخی موانع نیز وحود دارد که امیدواریم به مرور زمان برداشته شود.

به گزارش شباب نیوز، وزارت امور خارجه ترکیه روز پنج شنبه در بیانیه‌ای از برنامه سفر محمدجواد ظریف به استانبول خبر داد و  نوشت: در سفر ظریف، تمام جنبه های روابط دوجانبه.مان مورد بحث قرار گرفته و درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی تبادل نظر خواهد شد. 

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا