اجتماعی

پایان طولانی‌ترین نشست اقلیمیِ سازمان ملل با کمترین پیشرفتطولانی‌ترین مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل با کمترین پیشرفت پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، طولانی‌ترین مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل درحالی روز گذشته (یک‌شنبه) به کار خود در مادرید پایان داد که نمایندگان ۲۰۰ کشور نتوانستند به نتایج امیدبخشی در زمینه بحران اقلیمی زمین دست پیدا کنند.

مذاکره‌کنندگان درباره موضوع اصلی یعنی افزایش اقدام جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای به توافق رسیدند اما درخصوص چند موضوع مهم دیگر نتوانستند به توافق برسند.

نمایندگان حاضر در این مذاکرات در مورد چگونگی مقابله با تغییرات اقلیمی با یکدیگر اختلاف نظر داشته و ادامه بحث‌ها در مورد وضع قوانین برای بازارهای بین‌المللی کربن را به سال بعد موکول کردند.

به گزارش فاکس‌نیوز، این مذاکرات حدود دو هفته به طول انجامید و قرار بود روز جمعه به پایان برسد اما تا روز گذشته (یکشنبه) ادامه پیدا کرد. در پایان این مذاکرات اعضای حاضر خواستار اقدامات بیشتری برای مقابله با تغییرات اقلیمی و کمک به کشورهای فقیر شدند تا بهتر بتوانند با تاثیرات ناشی از این معضل جهانی سازگار شوند.

در بیانیه پایانی این مذاکرات بر نیاز فوری به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در کنار تحقق اهداف توافق آب و هوایی پاریس اشاره شد.

اقتصاددانان معتقدند قیمت‌گذاری کربن دی‌اکسید و ارائه مجوز به کشورها و شرکت‌ها برای مبادله مجوزهای انتشار می‌تواند در ترغیب جایگزین شدن سوخت‌های فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر موثر باشد. هرچند، برخی ناظران از عدم حصول توافق در بازار کربن استقبال کردند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای در حال توسعه پیش از این در اظهاراتی اعلام کردند که عدم دستیابی به یک توافق بهتر از حصول یک توافق بد است.

بی‌بی‌سی‌ نیز در گزارشی در این باره آورده است: در نشست مادرید درباره موضوع بحث‌برانگیز تجارت کربنی تصمیمی گرفته نشد و به نشست گلاسکو موکول شد، تصمیمی که فعالان محیط زیست از آن استقبال کردند.

تجارت کربن یعنی دولت یا شرکتی که بیش از حد تعیین شده در پیمان کیوتو دی‌اکسید کربن تولید کند می‌تواند بجایش از دولت یا شرکتی که کمتر از حد دی اکسید کربن تولید می کند اعتبار کربنی بخرد.

محمد آدو از اندیشکده “پاور شیفت” آفریقا می‌گوید: جای شکر دارد که قوانین ضعیف یک سازوکارِ “بازارمحور” که برزیل و استرالیا تبلیغ می‍‌کنند و تلاش برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای را خنثی می‌کند، کنار گذاشته شد و ما در نشست اقلیمی ٢٦‌ام در گلاسکو به مخالفت با آن ادامه می‌دهیم.

دانشمندان می‌گویند برای جلوگیری از تغییرهای اقلیمی خطرناک باید اقدام موثر و فوری انجام شود چون با روند فعلی تا سال ۲۰۳۰، تغییرهای اقلیمی از آستانه خطر عبور خواهند کرد.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسناس

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا