اجتماعی

پوشش همگانی سلامت، چتری فراگیر برای دستیابی به زندگی سالم


المنظری

رییس منطقه‌ای دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، پوشش همگانی سلامت را به عنوان چتری فراگیر برای دستیابی به زندگی سالم و تندرستی همه در تمام سنین، مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر المنظری در پیامی به مناسبت روز جهانی “پوشش همگانی سلامت”، آورده است:
«بزرگداشت روز جهانی پوشش همگانی سلامت در دنیا، در روز ۱۲ دسامبر برگزار می شود.
در سال جاری، موضوع روز پوشش همگانی سلامت، ” به وعده خود پایبند باشید ” است.
بیش از ۷۰ سال پیش، هنگامی که رهبران جهان اساسنامه سازمان جهانی بهداشت را تدوین می‌کردند، بر برخورداری بالاترین سطح بهداشت قابل دستیابی، به عنوان یک حق اساسی برای همه انسان ها، تأکید داشتند.
وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی چشم انداز ۲۰۲۳ را تایید و همچنین متعهد شدند که با ایجاد سیستم‌های بهداشتی عادلانه و تاب آور پوشش همگانی سلامت را گسترش دهند.
علاوه بر آن، کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی پیمان جهانی UHC۲۰۳۰ را امضا و نیز بیانیه صلاله سال ۲۰۱۸ را تایید و نقشه راهی جهت رسیدن به پوشش همگانی سلامت در منطقه را تعیین کردند و پوشش همگانی سلامت به عنوان چتری فراگیر برای دستیابی به زندگی سالم و تندرستی همه در تمام سنین در بیانیه سیاسی اخیر سازمان ملل شناخته شده است.
مکررا پوشش همگانی سلامت وعده داده شده است، اما برای تحقق آن به واقعیت اقدامات بیشتری نیاز به انجام است.
گزارش جهانی نظارت بر پوشش همگانی سلامت، سال ۲۰۱۹ نشان از تاخیر در منطقه ما دارد. حدود ۴۰ درصد از خدمات پایه سلامت قابل دستیابی برای افرادی که به آن نیاز دارند، نیست و از هر ۸ نفر یک نفر بابت پرداخت هزینه‌های مربوط به سلامت با فشار مالی مواجه بوده یا به فقر کشیده می‌شوند.
ما اقداماتی که نیاز به انجام است را می‌دانیم و نقشه راه جهت رسیدن را داریم. من از همه رهبران می‌خواهم که به تعهدات خود عمل کنند.
پوشش همگانی سلامت وعده‌ای است که برای رسیدن به آن، باید اقدامات لازم را انجام داد تا چشم اندازمان که “سلامت برای همه، توسط همه” است، محقق شود.»

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسناس

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا