تهرانشهریمنتخب سردبیر

چرا به جای ایجاد جاذبه گردشگری به سراغ هتل سازی رفته ایم!به گزارش شباب نیوز بررسی طرح «ساماندهی و توسعه تأسیسات گردشگری در شهر تهران» در دستور کار دویست و شصت و هفتمین جلسه شورای شهر قرار گرفت.

در ابتدا نیز بهاره آروین عضو شورای شهر در توضیح این طرح گفت: این طرح برای کمک به ساخت تأسیسات گردشگری، شورا قبلاً مصوبه‌ای داشت که هنگام اخذ صدور پروانه تخفیفی به ساخت این تأسیسات می‌داد. بعداً مصوبه صدور پروانه را تصویب کردیم، این ضرورت ایجاد شد که ببینیم آیا این تخفیف هنوز هست یا خیر. بنا بر این ما پیشنهاد دادیم که عوارض «او یک» و «او دو» را تا زمان بهره برداری گردشگری معادل ۴۰ درصد به صورت علی‌الحساب دریافت شود و این خفیف باقی باشد تا بتوانیم به ایجاد تسهیلات برای توسعه گردشگری کمک کنیم.

در ادامه حسن خلیل آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر گفت: ما تسهیلاتی را برای تأسیسات گردشگری ایجاد کردیم حال ما می‌خواهیم آن عوارض به باقی عوارض سازندگان گردشگری تسری پیدا کند.

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر در موافقت با این طرح گفت: بحث این طرح توجه به گردشگری است. در مصوبه سال ۹۸ این موضوع تشویقی اضافه نشده است. در سال‌های اخیر مصوبه عوارض ارزش بهینه را داشتیم اما در این طرح هدف ما این است که عوارض «او دو» یعنی تبدیل کاربری و عوارض «او یک» مربوط به اضافه بنا در طبقات است، مشمول فعالان حوزه گردشگری شود.

در ادامه عبدالرضا گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران نیز گفت: ما در طی سال جاری هر دو هفته یک بار تقاضای ساخت یک هتل داشتیم. منحصراً در بحث هتل نسبت به هزینه ساخت، پیشنهاد این بود که عوارض عرصه را بگیریم و عوارض «او دو» یعنی عوارض اعیان را حذف کنیم تا درآمد شهرداری کاهش نیابد.

در ادامه حسن خلیل آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر گفت: با این پیشنهاد آقای گلپایگانی چیزی به نفع گردشگری نخواهد بود. هتل‌های ما نسبت به قبل نصف شده است و در حال حاضر نیز ضرر فراوانی دیده‌اند. اگر قرار است تهران مقصد گردشگری شود باید به هتل‌ها توجه بیشتری شود.

در ادامه علی اعطا در پیشنهادی گفت: رقم این عوارض در برابر رقم ساخت هتل مبلغی نیست اما قسمتی از سرفصل‌های درآمدی شهرداری را تشکیل می‌دهد اما برای سازنده هتل رقمی نخواهد بود. در نتیجه این عوارض نباید حذف شود.

محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در مخالفت با این پیشنهاد گفت: آیا ما می‌خواهیم تهران به مقصد گردشگری تبدیل شود یا خیر و آیا می‌خواهیم هتل ساخته شود یا خیر. اگر به دنبال دریافت عوارض هستید باید بعد از ساخت هتل عوارض دریافت شود نه عوارض ساخت. این شهر نیاز به زیر ساخت دارد و باید به ساخت هتل کمک کنیم.

در ادامه هاشمی گفت: مشکل ساخت هتل مربوط به شناسنامه است نه هزینه ساخت آن.

حق شناس خطاب به هاشمی گفت: این موضوع را به تمسخر نگیرید. رویکرد شما ساخت هتل نیست.

در ادامه ناهید خدا کرمی در موافقت با پیشنهاد اعطا گفت: وقتی هتلی که در شهر تهران ساخته می‌شود، نیم توانیم از حقوق مردم و عوارض آن بگذریم. به علاوه پرداخت این عوارض در مدت ۵ سال مبلغی به حساب نمی‌آید این مورد یک درآمد پایدار برای شهر است لذا نباید حذف شود.

حجت نظری عضو شورای شهر گفت: در بسیاری از مسائل حقوق شهروندان را رعایت نمی‌کنیم. در شورای چهارم بسیاری از فضاهای مذهبی و اطراف آن مورد استفاده تجاری قرار گرفتند تا فعالیت‌های مذهبی را تسهیل بخشند. متأسفانه در بسیاری از موارد استفاده سو شده و برخی از مساجد صرفاً استفاده تجاری می‌کنند اما چیزی به آنها گفته نمی‌شود اما به توسعه گردشگری اشکال وارد می‌شود.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر نیز گفت: اینکه تهران مقصد گردشگری نیست، مشکل آن نبود هتل نیست و هر زمان تهران مقصد گردشگری شد، ساز و کارها به سمت ساخت هتل می‌رود. باید ابتدا جاذبه‌های کافی برای گردشگری باشد سپس هتل هم ساخته می‌شود. عوارض ساختمانی مگر چند درصد هزینه ساخت است و مگر با حذف این عوارض جنبش هتل سازی رخ می‌دهد؟

وی تاکید کرد: ابتدا برای توسعه گردشگری برنامه‌ریزی کنید سپس به ساخت هتل بپردازید.

هم چنین حسن رسولی خزانه دار شورا گفت: ما باید نسبت به تبدیل تهران به کلان شهر و توسعه هتل سازی اقدام کنیم. البته تنها هتل سازی کافی نیست اما لازم است. بیش از ۸۰ درصد هتل‌های ایران در مشهد است و این صنعت ورشکست شده است. اگر شهرداری تهران حدود ۵۰ الی ۶۰ میلیارد منع منفعت داشته باشد بهتر است تا به صنعت گردشگری توجه داشته باشیم.

محمد سالاری نیز گفت: عوارض «او دو» مربوط به هتل سازان لاکچری است ما می‌خواهیم برای ساخت طبقات مازاد عوارض گرفته نشود. این عوارض مشمول برخی هتل‌های معدود است و هیچ تأثیری در هتل سازی و آسیب زدن به هتل ندارد. این رقم می‌تواند گرفته شود و مورد استفاده پروژه‌های محلی قرار گیرد.

در نهایت حذف عوارض «او دو» با ۸ رأی موافق به تصویب نرسید و رأی‌گیری برای حذف عوارض «او یک» نیز به جلسه بعدی شورای شهر موکول شد.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا