سیاسی

چرا جریانات عراق تصمیم به بازگشت مقتدی صدر به صحنه سیاسی گرفتند؟یک کارشناس ا مسائل منطقه با تشریح دلایل تصمیم جریانات سیاسی برای بازگشت مقتدی صدر و جریانش به صحنه سیاسی گفت:عراقی‌ها چاره‌ای ندارند که یکدیگر را در صحنه سیاسی تحمل کنند، اگر غیر از این باشد دو دستگی در عراق تشدید می‌یابد.

مهدی شکیبایی در گفت‌وگو با در ارزیابی خود از اعلام موافقت مقتدی صدر برای دیدار با هیات سه جانبه و حضور رییس ائتلاف الفتح، حزب دموکرات و رییس اقلیم کردستان گفت: دیدار مقتدی صدر با الحلبوسی از جریان ، العامری از چارچوب هماهنگی و بارزانی از کردستان عراق موضوع تازه ای نیست، قابل حدس بود که مقتدی صدر باز هم به صحنه سیاست باز خواهد گشت. 

وی افزود: از سال ۲۰۰۳ به این سو و رژیم ص، مقتدی صدر نزدیک ۱۰ بار از سیاست کناره گیری کرده و مجددا بازگشته و این چیزی است که قابل حدس بود در واقع بعد از اتفاقاتی که افتاد به نظر می رسد اقدامش بیشتر برای محک زدن جریان های سیاسی نسبت به خودش بود. 

این کارشناس ارشد مسائل منطقه همچنین بیان کرد: اساسا حذف کردن جریان صدر از صحنه سیاسی نوعی خودزنی برای سیاست در عراق است زیرا این جریان دارای پایگاه اجتماعی بوده و اثر گذار است، در نتیجه محروم کردن کشور از طیف وسیعی از این جریان به نظر نوعی خیانت به مردم و صحنه سیاسی عراق بوده است. البته بحث این که تا چه اندازه این جریان در مسیر آ های مردم عراق حرکت می کند موضوع دیگری است. 

شکیبایی ادامه داد: جریان صدر یک جریان اثرگذار سیاسی است و لذابه نفع هیچ کدام از جریان های سیاسی نیست که صدری ها از صحنه سیاست خارج شده باشد. در واقع  قوه عاقله‌ای در درون عراق شکل گرفته مبنی بر این که  مقتدی صدر در صورتی که نخواهد و اصرار کند که وارد عرصه سیاسی شود، این جریان اثرگذار باید در این صحنه باشد تا صحنه پویاتری را شاهد باشیم با حفظ همین لجبازی هایی که جریان صدر دارد.

وی خاطرنشان کرد: عراقی‌ها چاره ای ندارند که یکدیگر را در صحنه سیاسی تحمل کنند، اگر غیر از این باشد دو دستگی در عراق تشدید پیدا می کند و معتقدم تصمیمی که گرفته شده مجددا صدر را وارد عرصه سیاسی کند تصمیم درستی است و در نهایت به نفع ،  مردم و حاکمیت عراق خواهد بود. 

این کارشناس ارشد مسائل منطقه همچنین درباره آینده وضعیت سیاسی در عراق اظهار داشت: بعد  از اغتشاشات و سرخوردگی که جریان صدر به دست آورد، تلاش می کند از طریق اردوکشی خیابانی بتواند مطلوب نظرش را دنبال کند مانند آنچه درباره انحلال پارلمان رخ داد اما اقدام آیت الله حائری یک اقدام بزرگ و شجاعانه ای بود  که به همان میزان که صدری ها سر خورده شدند، جریان مقابل تقویت شد به گونه ای که می توانست به تنهایی دولت را انتخاب کند زیرا پارلمان را هم در اختیار دارد.

شکیبایی ادامه داد: با توجه به این وضعیت بعد از دیدار مقتدی صدر احتمالا فرآیند تشکیل دولت تسریع پیدا می کند آن هم دولتی که دارای اختیارات کامل باشد نه دولت پیشبرد امور که بیش از یک سال است ااظمی اداره می کند.  البته دولتی که در عراق تشکیل شود نخست وزیرش الکاظمی نخواهد بود و الکاظمی از اولویت‌های گزینه‌های جریانات در عراق نیست زیرا نشان داده بیش از این که به منافع دولت و مردم عراق فکر کند، به جریان های خارجی فکر می‌کند. 

انتهای پیاممنبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا