سیاسی

کارخانه کربن بارد در کنار پالایشگاه تهران افتتاح شدکارخانه تبدیل دی‌اکسید کربن به کربن دارویی و خوراکی با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام درکنار پالایشگاه تهران به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، محمد مخبر، در مراسم بهره‌برداری از کارخانه کربن‌بارد تهران با قابلیت تبدیل سالانه 40 هزار تن دی‌اکسید کربن پالایشگاه تهران به کربن صنعتی و خوراکی و تبدیل آن به اولین پالایشگاه سبز کشور اظهار داشت: در این وضعیت کشور که اساسی‌ترین مسئله و مشکل آن اشتغال است، باید دست کارفرمایان را برای ایجاد اشتغال در کشور بوسید؛ آنها فرماندهان جنگ اقتصادی هستند.

وی بیان داشت: در اقتصاد موضوع توسعه پایدار را داریم که برای به کار گرفتن منابع جهت ایجاد زیرساخت‌ها و شرایطی که جامعه را مهیا کند مطرح می‌شود.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) افزود: توسعه‌ای پایدار است که مسئله نسل فعلی را حل کند و به توان نسل آینده آسیبی نرساند و حتی اگر به قیمت از بین بردن توان دیگر کشورها توسعه پیدا کنیم، این مطلوب نیست.

مخبر گفت: توسعه حالت بی‌رحمانه‌ای دارد که در قامت جامعه اسلامی جایی ندارد. در بعضی از کشورها که رشد اقتصادی آنها دورقمی شده است، بعضی از آدم‌های آن کشور در کنار دیوارها به دنیا می‌آیند و می‌میرند، ولی آن سوی دیوارها رفاه و اشرافی‌گرایی موج می‌زند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین توسعه‌ای که همراه با عدالت نباشد، در قاموس نظام اسلامی جایی ندارد و به همین دلیل است که رهبری اعلام می‌کند که بحث توسعه را پیشرفت بگویید.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اظهار داشت: یکی از فاکتورهای ایجاد یک پروژه توجه به مسائل زیست‌محیطی است؛ چراکه محیط زیست حق بشر محسوب می‌شود. اگر از بین برود، معنای آن مردن است و اگر محیط زیست را از بین ببریم، معنای آن نیست که بخشی از زندگی را حبس کرده‌ایم بلکه امکان زندگی دیگر وجود ندارد.

مخبر تاکید کرد: ما در ستاد اجرایی فرمان امام(ره) هیچ پروژه‌ای که پیوست محیط زیستی نداشته باشد را اجرایی نمی‌کنیم. به عنوان مثال در شهرک دارویی که حدود 200 هکتار بوده است، نزدیک به 40 هکتار درخت‌کاری کردیم و به موضوعات پسماند و فاضلاب آن توجه جدی داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در تهران هزار هکتار پروژه درختکاری داشته‌ایم؛ به عنوان مثال ملارد یکی از شهرستان‌های استان تهران است که 700 هکتار درختکاری داشته‌ایم و بخش‌هایی که شنزار بوده است و به آلودگی تهران می‌افزود و حدود 200 هکتار هم در ده سید درختکاری داشته‌ایم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اظهار داشت: هزار هکتار در خراسان جنوبی مراتع برای پرورش شتر در نظر گرفته‌ایم و در سیستان و بلوچستان 2000 هکتار در این خصوص ایجاد کرده‌ایم.

مخبر اضافه کرد: در مابقی پروژه‌ها نیز به این موضوع توجه شده است که بخشی از پروژه در اختیار درختکاری و توسعه زیست محیطی باشد و در پروژه‌های ستاد اجرایی فرمان امام(ره) حتی یک درخت را هم قطع نکرده‌ایم.

وی بیان داشت: تاکنون ستاد اجرایی فرمان امام(ره) یک باغ را هم تبدیل به ساختمان یا برج نکرده است و اجازه نمی‌دهیم باغ‌ها را تغییر کاربری بدهند و برای بخشی از این باغ‌ها هم در حال مذاکره با شهرداری هستیم.

مخبر بیان داشت: ستاد اجرایی فرمان امام(ره) یکصد هزار شغل در سال ایجاد کرده که معنی آن این است که بیش از 90 درصد احیای سرمایه داشته‌ایم. در این ستاد روزانه بیش از یکصد طرح و 300 شغل ایجاد می‌شود که اگر به کارآفرین و مردم توجه بیشتری شود می‌توانیم مسائل و مشکلات را حل کنیم. ما تلاش می‌کنیم که در سال آینده بتوانیم بیش از 150 هزار شغل در کشور ایجاد کنیم و راهکار آن هم این است که مردم را به صحنه بیاوریم.

در ادامه امیرحسین مدنی مدیرعامل بنیاد برکت اظهار داشت: در این مرکز سالیانه 40 هزار تن از گاز دی‌اکسیدکربن آلوده پالایشگاه را که برای هوای تهران هم آلودگی ایجاد می‌کرد تبدیل به گاز پاک می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در فاز دوم 140 هزار تن آلودگی پالایشگاه را از بین می‌بریم گفت: با افتتاح این کارخانه ضمن صرفه‌جویی در مصرف 18 هزار تن گازوئیل برای تولید گاز دی‌اکسیدکربن پاک، پالایشگاه تهران به نخستین پالایشگاه سبز کشور تبدیل می‌شود.
انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا