منتخب سردبیر

کتاب «آداب و احکام عزاداری و مداحی»؛ پاسخی به مطالبات مردمی است


به گزارش شباب نیوز پژوهشکده باقرالعلوم (ع) چندی پیش کتاب «آداب و احکام عزاداری، مداحی و زیارت» مطابق فتاوای رهبر معظم انقلاب را به همت جمعی از پژوهشگران منتشر کرد. به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت جانگداز بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و موسوم عزاداری و مداحی در سراسر کشور با یکی از مولفین این اثر، حجت الاسلام اسماعیل فلاحیان، مدیر کارگروه ابواب فقهی پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام هستم مصاحبه‌ای گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید؛

*در ابتدا بفرمائید کارگروه ابواب فقهی پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند؟

اینجانب اسماعیل فلاحیان مدیر کارگروه ابواب فقهی پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام هستم. این کار گروه با هدف پاسخ دهی به سوالات شرعی اصناف، بر اساس فتاوای مقام معظم رهبری، ارائه منابع فتوایی جامع و متناسب با هر صنف در قالبی نو و ارائه آداب مربوط به هر صنف برای بینش افزایی و ارتقای سطح معنوی شاغلان تشکیل شده است.

*چرا این سوژه را برای نوشتن انتخاب کردید؟

با توجه به مراجعات فراوان اصناف مختلف و مردم متدین برای یافتن جواب سوالات شرعی خود در باب موضوع “عزاداری و مداحی” و مشکلات آنها در این باره به سبب نبودن کتابی نو و مدون در باره احکام این صنف، ضرورت نوشتن کتاب «آداب و احکام عزاداری و مداحی» احساس شد و برای برطرف شدن این نیاز مهم، گردآوری سوالات شرعی مهم در این باب در پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام قم به لطف خدا آغاز شد تا همه عزاداران و اصناف مختلف مشکلات شرعی شأن در این حوزه بر طرف گردد.

*وجه تمایز و مزیت‌های این کتاب با آثار مشابه آن چیست؟

روش پژوهش برای تدوین هر کتابی در این کارگروه به این صورت می‌باشد:

مرحله اول: تحقیق میدانی

مرحله دوم: گردآوری کتاب‌ها و مقالات هر صنف

مرحله سوم: گردآوری و مطالعه قوانین و مقرارت هر صنف

مرحله چهارم: گردآوری سوالات از منابع معتبر فقهی

راهبردهای اصلی این کارگروه تولید و تجمیع مسائل مورد ابتلاء در هر صنف و بازخوانی احکام به زبان روز و عامه پسند بر اساس فتاوای مقام معظم رهبری، ارائه منابع فتوایی و بازخوردگیری از جامعه هدف می‌باشد.

*مخاطب اثر شما بیشتر چه کسانی هستند؟

دین برنامه زندگی همه انسانهاست که خداوند با ارسال حجج الهی در اختیار آنها قرار داده است که البته در هر دوره با توجه به شرایط انسان‌ها، برنامه‌های دین با هم فرق دارند. در این دوره نیز فقهای عظام برای آسانی استفاده از دین برخی از دستورهای شرعی را در قالب دانش فقه به مخاطبان عرضه می‌کنند.

فقه، همه ابعاد و جزئیات زندگی انسان‌ها را دربرمی گیرد و کاربردی کردن احکام تدوین شده زندگی روز مره مردم را هرچه بیشتر هماهنگ‌تر خواهد ساخت. تدوین و آداب احکام اصناف نیز از روش‌های کاربردی و نو در فقه است که کمک شایانی به ترویج فرهنگ سازی زندگی اسلامی می‌کند.

تدوین آداب و احکام مداحی و عزاداری طرحی تازه برای استفاده ساده‌تر از فقه در زندگی برای افرادی است که در این باب برای آنها مشکلات و یا سوالات شرعی پیش خواهد آمد.

*آیا برای سال‌های آینده هم کتابی در دست تهیه و یا چاپ خواهید داشت؟

بله. کتاب‌هایی مانند احکام آرایشگران (زنانه و مردانه)، طلا و جواهر فروشی، مشاوران املاک و آثار دیگری که تدوین آنها به اتمام رسیده و در نوبت تأیید دفتر رهبری هستند. در پایان تقدیر و تشکر خود را از ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی به پاس پشتیبانی‌ها و دیدگاه‌های کارشناسانه اعلام داریم و با توجه به ظرفیت نقد سازنده از همه فرهیختگان ناقد در خواست می‌شود که برای بالندگی بیشتر این اثر نقدهای سازنده خود را درباره این اثر به پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام ارسال فرمایند.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا