خبر ویژه

کتاب طنزی با موضوع زندگی واقعی قهرمان افسانه‌ای اتیوپی منتشر شدبه گزارش خبرگزاری همسونیوز، کتابی به نام «AGGA» توسط نویسنده جوان اتیوپی به نام میناس هالفوم نوشته شده است که انتشار آن توسط سفارت جمهوری صربستان در آدیس آبابا حمایت مالی میشود. این کتاب یک رمان گرافیکی طنز است که بر اساس داستان زندگی واقعی سرهنگ افسانهای عبدیسا آقا ساخته شده است.

سرهنگ عبدیسا آقا، که در منطقهای در ایالت Oromia متولد شد، در حالی که با مهاجمین فاشیست ایتالیایی درگیر جنگ بود در سال ۱۹۳۶ اسیر شد و سپس از طریق آسمارا به ایتالیا منتقل شد. وی سپس در یک اردوگاه کار اجباری در جزیره سیسیل، ایتالیا زندانی شد و با کاپیتان جولیو، یک قهرمان یوگسلاوی روبرو شد و سپس این دو با هم دوست شدند، فرار جسورانهای از اردوگاه کار اجباری کردند و دوازده زندانی را به جنگل بردند.

نویسنده کتاب میناس هالفوم از سفارت صربستان برای حمایت از انتشار کتاب قدردانی کرد.  وی گفت: من برای اولین بار در رادیو درباره عبدیسا آقا شنیدم، اما نتوانستم اطلاعات بیشتری در مورد او بخوانم زیرا درباره قهرمان اتیوپی چیزهای زیادی در این زمینه وجود ندارد. بنابراین، این به من کمک کرد که داستان را بنویسم و منتشر کنم.

این کتاب نوعی داستان خنده دار از زندگی واقعی عبدیسا آقا است و به گفته نویسنده می تواند روایت تازهای از قهرمان اتیوپی را برای  نسل جدید روایت کند. دختر این قهرمان  به نام  ادیسالم عبدیسا، گفت: پدر من وقتی بچه بودیم درگذشت، اما من از مادرم شنیدم که او یک قهرمان است که در مبارزه با فاشیستها نقش بسزایی داشته است.

آدیسالم اظهار داشت: ما همچنین در مورد پدرم در کلاس پنجم دانشگاهی نیز تاریخچه کوتاهی آموختهایم اما آن کتاب دیگر وجود ندارد و فرزندان این سرزمین دیگر نمیتوانند  درباره عبدیسا بیاموزند. بنابراین این کتاب جدید میتواند به نسل جدید کمک کند تا درباره پدر قهرمان من اطلاعات جدیدی کسب کنند.

این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی ارسال کرده است.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا